Po kratší přestávce se na školách začínají opět množit vši. Tento „brouček“ nás má zřejmě velice rád.

Není divu, že si nás vši hýčkají. Nedokáží totiž vysávat nikoho jiného než člověka. 

Naštěstí není veš přenašečem žádné infekční choroby. Veš se uhnízdí v jakýchkoli vlasech, tedy i v čistých. Čili fakt, že vaše dítě má vši, není známkou toho, že vy jste špatný rodič.
Od nakažení k prvním projevům uběhne dlouhých 5 či 10 dnů.

Ten, kdo našim dětem a často i následně nám „pije krev“, je hlavně larva, která se za tu dobu vylíhne. Larvy se nemohou rozmnožovat. To může až dospělá veš, ve kterou se larva vyvine asi za 20 dnů.

Moc dlouho chudák veš nežije, jen asi 3-5 neděl, zato ale dokáže za tu dobu naklást i 150 vajíček. Sameček vši je menší a světlejší. Samička měří cca 4-5 mm podle stáří a je tmavší. Pokud se veš ocitne mimo naši hlavu, je s ní nejdéle za 48 hodin ámen.

Jestliže se hnida nachází dál než půl centimetru od pokožky hlavy, je podle odborníků buďto vylíhlá, nebo mrtvá. A to i když po stisknutí křupne.

Je to kolikrát boj s větrnými mlýny
Někteří rodiče dítě klidně do školy pošlou s tím, že „odpoledne na to něco koupím“. To je pozdě, protože dítko stihne úspěšně zavšivit další kamarády.
Přípravků k likvidaci těchto věrných kamarádek je hodně a mají různou účinnost.

Jedno je jim ovšem společné – jsou parádně drahé. Podle ohlasů z mého okolí je zatím asi nejlepší přípravek zvaný Paranit. Osobně se mi u dcery ovšem nejlépe osvědčilo řešení odbarvením. To ale není řešením pro každého. Dcera je blondýnka. Ze zkušenosti vím, že kysličník hnidy doslova rozleptá na kaši a navíc i při zamoření školy měla dcera pokoj i dalších 14 dnů, než se epidemie trochu přehnala.

Pak už stačí jen jednou za týden umýt hlavu nějakým i třeba méně účinným desinfekčním šamponem.

Máte nějaký osvědčený přípravek? Nebo nějakou vlastní bojovou strategii? Jak to v tuhle dobu vypadá s vší otázkou u vás?

Reklama