Já a moje sestra jsme naprosto odlišné. Já jsem vždycky bývala ta tichá myš, stydlivá a bojácná, bez jakékoliv odvahy si při písemce pomoci tahákem, přestože to dělal každý a pořád, a učitelka, pokud si pamatuji, někoho přistihla jen ojediněle.

Raději jsem napsala písemku za pět, než abych použila tahák napsaný v penále nebo na lavici nebo pod okrajem sukně.

Pákrát, hlavně na fyzice, jsem to zkusila – lavici jsem popsala vzorečky, které by se mi mohly hodit, jenže v té hrůze, že by mě mohl učitel načapat (byl šíleně přísný, báli jsme se ho všichni), jsem najednou nevěděla, kdy jaký vzoreček použít a vyvázla jsem s trojkou.

Více jsem se otrkala až na vysoké (.-..) škole, kde se opisovat mnohdy dalo naprosto výborně, protože zkoušející jednoduše odešel.

Moje sestra, to je jinčí kafe. Je odvážnější a šikovnější, svoje taháky dovedla během studia na VŠ téměř k dokonalosti. Jednou dokonce byla tím tahákem ona sama, a to když její kamarádka a spolužačka měla rozhodující písemnou zkoušku ze statistiky, kde se rozhodovalo, zda bude pokračovat ve studiu, nebo skončí.

Písemka se psala ve velké posluchárně. Jana (budeme jí tak říkat) si sedla až dopředu a než zkoušející rozdal zadání, nadiktovala sestře přes handset mobilního telefonu otázky.

Dole v kantýně seděl tým spolužáků, který moje sestra sestavila, a ten diktoval odpovědi. Do procesu se zapojila i Janina maminka, která jí pod sukni všila kapsičku na mobil a Jana využila dlouhé vlasy, do kterých sluchátko skryla.

Jak to dopadlo? Dobře, prošla. Doma jsme sestře připomínali, jaké to mohlo mít následky, kdyby se na to přišlo, ale myslím, že ona se přitom bála jen o svou kamarádku.

Zdraví veselá_hruška

Kamarádky maminka spolupracovala na přípravě taháku pro dceru, ale co rodiče ostatních?

Jak se vy zachováte, když zjistíte, že Vaše dítě používá při testech taháky? Vynadáte mu? Zasmějete se? Pomůžete mu? Napište nám na: redakce@zena-in.cz
Reklama