Laicky řečeno - úplet je vše, co pruží.
Trochu jednoduchá definice, ale v podstatě platí.
Úplet nosíme prakticky od narození – bodíčka, čepičky, spodní prádlo, trika, legíny, svetry ... a používáme ho i v koupelně – ano, i froté je úplet.

O módě z úpletu jsem si povídala s paní Lidmilou Čáslavskou z Prahy, která šije z úpletu již přes 30 let. Proč? Protože jsem si ho postupem času oblíbila a většina mého šatníku je právě z něho.

Čím je pro vás úplet?
"Je pro mne skoro dokonalou látkou. V podstatě má samé klady – je pohodlný, neškrtí – výborně se v něm cestuje. Je nemačkavý – můžete se v něm klidně posadit a když vstanete, nemusíte shánět žehličku. Navíc se snadno udržuje."

Že by neměl žádné mínus?
"Jedno jediné – některé látky žmolkují, ale to se bohužel zjistí až po nošení a vyprání. Pokud si zvolíte úplet směsový, nejen z bavlny, nemusíte se bát. Ideální je čistá viskóza nebo směs s elastanem."

Co všechno z úpletu šijete?
"Všechno. Klasické dvojkomplety (sukně, vršek), šaty, sukně, kabátky, kabáty, vesty, kalhotové kostýmky, svatební šaty."

To se úplet na kalhotách navytahá?
"Mírně, ale vypraním se to ztratí. Nebo se tomu dá odpomoci zpevněním švu. Dnes se řeší úpletový kalhotový kostým směsovým materiálem – s elastanem."

Jak oblečení z úpletu udržovat?
"Opravdu to není složité. Dáte ho do pračky na 40 stupňů Celsia, ale nejdřív ho doporučuji obrátit naruby, aby se případně zmírnilo žmolkování. Odstřeďování maximálně na 400 otáček, pověsit na ramínko a je to. Podle potřeby vyžehlíte. Na ramínko ale dávejte pouze lehčí úplety, ty těžší by se Vám vytahaly."

Pokud se z úpletu rozhodnu šít doma, jsou nějaká úskalí?
"Nesmíte úplet zapomenout předeprat, jinak se pak šaty srazí a jaksi to nebude to ono. Používejte polyesterové nitě, které jsou pružné jako úplet. A pokud šijete z úpletu, je s ním trochu jiné zacházení. Dobré je pořídit si speciální šicí stroj na streč a používat ho jenom na tyto pružné látky. Určitě je dobré mít k tomu overlock."

Paní Čáslavská mi ukázala svůj nový šicí stroj – poloprofesionální.
Všimla jsem si za jehlou takové černé patky, která na naší veritasce doma určitě není.
To je taková přítlačná patka,“ upřesňuje. „Říká se tomu systém IDT – látka je současně podávána shora i zdola, je tak vyřešen problém s řasením látky. Podívejte se na tenhle vzorek, kdy je čtverec sesazen z pruhů, perfektně to sedí.“

Máte nějaký módní tip, trend?
Asi Vás zklamu, ale mé zákaznice se neřídí tím, co diktuje móda, ale tím, co jim sluší a v čem se cítí pohodlně. Takže materiálem je jednoznačně úplet. Pokud jde o barvu, letošní podzim a zima přejí krémově bílé, přírodní hnědé, černé a kombinaci černé s bílou.

Někomu se může zdát úplet mdlý. Co s tím?
Tím, že máte širokou škálu úpletů, rozhodně nudný není. Máte úplet žebrovaný, froté, počesaný, směsový s polyesterem či s elastanem, čistou viskózu (vhodnou na léto – chladí), úpletovou krajku, plastický úplet, úplet s vlnou, úplet s angorou.
Oblečení z úpletu se dá „ozvláštnit“ různými prvky – falešnými kapsičkami, prostřihy na sukních a rukávech, kapucí, našitím pletací příze entlovacím stehem, krátký rukáv můžete střihnout do špičky. To není málo, co myslíte? Šaty můžete také oživit šálkou v kontrastní barvě.  

 

* pozn. svatební šaty na první fotce jsou z plastického úpletu

* odborná definice úpletu je: pletenina/úplet je plošná textilie, vytvořená postupným ohýbáním jednotlivých nití v kličky a vzájemným provlékáním, čímž vznikají jednotlivá očka, spojená provlečením (S. Teršl: Malá encyklopedie textilií a odívání, SNTL - Praha 1987)