Byť nepochází z umělecké rodiny, je mladý český herec Martin Písařík všestranně nadaný. Účinkuje v divadlech, ve filmu, v televizi, svůj hlas propůjčil desítkám dabingových rolí, je zakladatelem hudebních kapel, zpívá, skládá texty, hraje na kytaru a samozřejmě tančí. Prostě se mu daří.

Martin Písařík se narodil 1. 7. 1979 v Praze.
Svou hereckou kariéru započal už v dětském věku, kdy ho režisér Karle Kachyňa obsadil do dětské role v televizním filmu Městem chodí Mikuláš.
V pouhých deseti letech pak začal hrát v amatérském divadelním souboru Radar v Praze 7, kde byl nejen příležitostným hercem, ale později také pohybovým pedagogem či autorem hudby. S divadelním souborem Ty-já-tr se Martin nerozloučil, doposud příležitostně účinkuje v pohádkách pro děti, se kterými cestuje například po dětských domovech.

Přečtěte si také:

Martin Písařík vystudoval pražskou státní konzervatoři, obor hudebně dramatický, pod vedením Vladislava Beneše a Gabriely Vránové. Vzdělání si později rozšířil ještě studiem na konzervatoři Jaroslava Ježka, obor muzikál.

Po absolutoriu hudebně-dramatického oddělení dostal Martin pozvání Petra Lébla do Divadla Na zábradlí, kde nastudoval hlavní roli ve hře Plukovník Pták.
Od roku 1999 jsou jeho domovskou scénou Městská divadla pražská. Mimo to hostoval také v Městském divadle v Mostě a nadále příležitostně hostuje v pražském divadle Ta Fantastika, v divadle Broadway, v divadle Palace nebo v divadle Na Jezerce, na jehož prknech vdechl život prvnímu prokletému básníkovi v muzikálu: Já, Francois Villon. V roli básníka Villona zpívá i tančí.

villon

Já, Francois Villon / Divadlo na Jezerce

Byla to pro něj těžká role?
I když už mám za sebou pár muzikálů, například Šakalí léta, Rebely nebo Touhu v Kalichu, Francois Villon byl bezesporu mým největším a nejtěžším úkolem. České muzikály jsou stále kvalitnější a co do dokonalosti stále náročnější, a tak se musí člověk pořád učit nové věci, aby byl co nejvíc přesvědčivý.

kalichh

Touha / s Lucií Vondráčkovou v divadle Kalich

leta

Šakalí léta / Městská divadla pražská

Díky působnosti v několika divadlech současně, patří některé divadlo k jeho nejoblíbenějším?
To se nedá říct. Každé divadlo má svoji atmosféru, a právě ta různorodost je to, co mě baví. Jsem rád, že můžu stát jeden večer na jevišti divadla ABC, a druhý večer třeba na Jezerce.

Na jevišti i za kamerou se Martin setkal a setkává s řadou hereckých osobností. Má před nimi respekt a pokoru?
Určitě mám. Všeobecně mám pokoru k práci, ke světu…a také k lidem a k tomu, co dělají. Kdysi jsem dělal představení s panem Borisem Rösnerem, v Ordinaci jsem se setkal s panem Brzobohatým - obrovským profesionálem a gentlemanem při práci i v soukromí, ne jevišti jsem se potkával a potkávám s panem Petrem Kostkou, v šatně sedím vedle pana Lipského, to jsou herci, kteří jsou duchem stále mladí, na nic se nehrají a mladým hercům hodně pomáhají, protože si dobře uvědomují, že začátky jsou těžké a oni také kdysi začínali. Moc si jich vážím a měl jsem a mám před nimi respekt a pokoru.

Zmíněná Ordinace v růžové zahradě přinesla Martinu Písaříkovi televizní popularitu, jeho role roztržitého doktora Oskara Všetečky si u diváků brzy získala oblibu.

oskar

Oskar Všetečka / Ordinace v Růžové zahradě

Kromě toho objevil také v seriálu Bazén, Cesty domů, Ententýky, zahrál si i ve filmech Snowboarďáci, Ro(c )k podvraťáků, v dramatu Stříbrná vůně mrazu nebo v pohádce Probuzená skála.

madl

Ro(c )k podvraťáků / s Jirkou Mádlem

Jeho velkou devízou je ovšem dabing. Hlas Martina Písaříka můžeme slyšet v desítkách zahraničních filmů, v seriálech i v pohádkách. Za všechny jmenujme Tonyho z vynikajícího britského tanečního filmu Billy Elliot, Camerona Mitchela z Hvězdné brány, Ewana Lewise z Nezvratného osudu 2, Clarka Kenta ze Supermana nebo vačičáka Crashe z animované Doby Ledové.

dabing

Kromě hraní a dabingu se Martin Písařík také aktivně věnuje hudbě. Je zakladatelem kapel Bojkot Production a Akustik, ve kterých hraje, zpívá, skládá texty i hudbu.

Martin Písařík & AKUSTIK - Na chodníku

A aby toho nebylo málo, nedávno se stal také autorem módní značky Czech losers, pro kterou sám fotí kolekce a navrhuje modely.
www.czechlosers.cz

Martin si střeží své soukromí, ale podle posledních zpráv má přítelkyni.
A jak to všechno stíhá, když je podle vlastních slov ranní spáč?
No přece v noci. Herci a umělci mají všeobecně život obrácený naruby.
Martin není výjimkou, ale hlavně že je obrácený tím správným směrem, směrem ke všestrannosti.

Použitý zdroj a foto: Divadlo Na Jezerce, Městská divadla pražská, divadlo Kalich, Česká televize, tv.nova.cz, www.isifa.com,
www.martinpisarik.cz

Reklama