1. Měsíčková mast
Měsíčková mast je v alternativní medicíně nejvíc proslulá. Do mastí se používá květ byliny. Je určená pro citlivou, suchou i normální pleť. Měsíček se hojně užívá pro své vynikající ochranné, zklidňující, regenerační a granulační účinky na pokožku. Blahodárně působí zevně na cévy dolních končetin. Zábaly s použitím měsíčkové masti pomáhají léčit křečové žíly. Staré herbáře uvádějí, že natřete-li každý večer nohy měsíčkovou mastí a zabalíte je poté do plátna, varixy do jednoho měsíce zmizí.
Indikace:
- křečové žíly
- vhodná regenerace pokožky například po holení
- nehojící se ranky
2. Jírovcová mast
Indikace:
- bolestivá artróza
- borrelióza - zmírňuje bolesti kloubů
- křečové žíly
3. Kostivalová mast
Mast z kostivalu je nejvíc rozšířena mezi sportovci a těžce pracujícími, protože uleví namoženým svalům a svalovým úponům i bolavým kloubům. V lidovém léčitelství byl kořen kostivalu hojně užíván také k léčbě zlomenin. Kostival má blahodárné zklidňující účinky na celý pohybový aparát. Maže se na unavené nohy, namožené svaly, šlachy, klouby a páteř. Mast je výborným doplňkem při rehabilitaci a k urychlení vstřebávání podlitin.
Indikace:
- proleženiny, výrony a podlitiny
- začínající křečové žíly
- namožené svalstvo
4. Heřmánková mast
Heřmánek, především pak jeho plod, patří mezi nejčastěji užívané byliny vůbec. Často nachází uplatnění i v kosmetice, a proto by ve vaší domácnosti neměl chybět. Mast obsahující účinné extrakty z heřmánku lékařského má vynikající zklidňující a regenerační účinky, působí desinfekčně a napomáhá hojení. Proto je mast vhodná k ošetření podrážděné a problematické pokožky při akné, popáleninách, odřeninách, zhnisaných ranách, pohmožděninách nebo po nadměrném slunění.
Indikace:
- poškozená pokožka - popáleniny, spáleniny
- na zklidnění podrážděné pleti
- drobné oděrky
5. Arniková mast
Výtažek z arniky má blahodárný vliv při masážích, kloubních potížích, různých otocích a svalové únavě. Mast působí regeneračně při akné, drobných oděrkách. Je vhodná ke změkčení zhrublé pokožky především na chodidlech a dlaních. Maže se na mozoly a napomáhá lepšímu vstřebání podlitin.
Indikace:
- otoky
- záněty, rány a vředy
6. Diviznová mast
Přírodní přípravek z květu divizny je vhodný jako mast do hor, výborně totiž slouží k regeneraci pokožky vystavené nadměrnému chladu i k její ochraně před chladem. Užívá se též k masáži unavených končetin při vznikajících cévních problémech a při kožních defektech jako jsou absces nebo bércové vředy.
Indikace:
- bércové vředy
- omrzliny a ochranu proti mrazu
- bolesti v uchu
Řepík má svíravý a stahující prostředek. Mast z řepíkové natě se v přírodní medicíně s úspěchem užívá při hojení drobných prasklinek, oděrek a jiných podobných, především mechanicky způsobených kožních poškozeních. Uplatnění nachází i při hnisavých vyrážkách, na rozpadající se bércové vředy, nehojící se rány a při hemoroidních zánětech.
Indikace:
- záněty nehtového lůžka a záděry.
- nehojící se ranky a praskliny kůže
- hnisající kožní defekty
8. Řebříček
Na vyrážky se užívá i mast z řebříčku. Výborně působí také na rozpraskané paty, ruce a při štípnutí hmyzem. Lze ji také s úspěchem zevně aplikovat na oblast konečníku při léčbě hemeroidů. Řebříček díky účinným látkám pokožku stahuje, čistí, regeneruje a změkčuje. Proto je vhodný na hnisající rány.
Indikace:
- hluboce rozpraskané paty
- péče o anální oblast
- štípnutí hmyzem
- nehojící se hnisavé rány
- kožní vyrážky
9. Lopuchová mast
Bylinná mast z kořene lopuchu je vhodná na problematickou pokožku celého těla dětí i dospělých. Lopuchový olej se odedávna používal při nejrůznějších kožních potížích. Pro svou dobrou snášenlivost je vhodný i pro malé děti starší tří let. Aplikuje se při nadměrné tvorbě hustého mazu na pokožce.
Indikace:
- dětský atopický ekzém a lišeje.
- ošetření citlivé pokožky
10. Konopná mast
Mast z technického konopí se těší stále větší oblibě. Užívá se na širokou škálu potíží. Ale nedoporučuje se na krvácející a hnisající rány. Působí hojivě především na pokožku, změkčuje hrubou kůži na loktech a ulevuje od revmatických bolestí či bolestí zad a svalů.
Indikace:
- všechny druhy oděrek
- některé druhy lupénky a atopických ekzémů
- lehké artritické a revmatické bolesti
- bolesti zad, svalů, ztuhlý krk
- záněty a otoky žil, křečové žíly, bércové vředy, pohmožděniny
- menstruační bolesti
- chronický zánět hrtanu
Uvedené masti si můžete vyrobit doma. Návod je prostý. Potřebujete 500 nesoleného vepřového sádla, lžičku octa a čtyři vrchovaté hrsti potřebné byliny. Bylinku nadrobno posekejte, sádlo nechte rozehřát jako na smažení a přidejte nasekanou bylinu, kterou necháte vzkypět. Do chladnoucí hmoty přidejte lžičku octa, zamíchejte a odstavte. Vše ještě nechte přikryté stát jeden den. Druhý den směs slabě ohřejte a přefiltrujte přes plátno do připravené nádoby.
Masti je možné zakoupit i ve všech lékárnách. Cena jednoho kelímku o objemu většinou 50 ml se pohybuje v rozmezí 50-60 korun. Konopná mast je poněkud dražší. Za 50 ml zaplatíte kolem 130 korun.
Máte doma bylinné masti? Užíváte přírodní medicíny?
Nový komentář
Komentáře
Kelly: nejlíp nějakou z kaštanu a z červené vinné révy, fakt zabírá, nebo cedrovým olejem, ten je taky super.
já nedám dopustit na heřmánkovou mast a bepanten
nedám dopustit na synderman a modrou indulonu
Lilinka: ale prdlačku
e.b.e.: Zapomněla jsi se přihlásit jako modrá.
Kelly: měcíček, pochopitelně.
Opraveno
Díky za tip na jírovcovou mast. Doporučím mamince na klouby.
Ještě bych k těm bylinkám přidala řepík, resp. řepíkový odvar i mast, má vynikající hojivé a antibakteriální účinky
konkrétně teda esenciální levandulový olej.
Vivian: mně i na okousaná prsa zabíraly lépe bylinky,
Já tomu nerozumím. Když mám varixy, tak si mám natírat nohy jakou mastí ... měsíčkovou nebo heřmánkovou?
Asi měsíčkovou, ne? Heřmánek je o pár odstavců níže ...
Kostivalovou jsem dělala, ne ze sádla, ale z Indulony.
Mastí mám plnej krámek, přírodní medicína to je moje!!!
Používám Bepanthen, ačkoli to není bylinková mast... ale je skvělej třeba na okousaný prsa
Jinak masti díkybohu nepotřebuju.