Jsou lidé, kteří věří, že škola by měla "být hrou". Pak jsou lidé, kteří věří, že už od samého začátku je to vážná věc, a proto by se u toho vzdělávání mělo sedět, moc se nehýbat a trochu se i potit. Každopádně ztrácejí čas jedni i druzí, protože opravdová škola začíná až v jídelně!

V šedesátých letech už veřejné jídelny slušně pokrývaly českou republiku a od té doby nás všechny spojuje: UHO - univerzální hnědá omáčka - někteří tvrdí, že vzniká postupným ředěním prapůvodní materie - prvního Jídla. Jiní si myslí, že v UHO končí všechny smutky světa. V každém případě je to něco, co se denně objevuje s bramborem (šedým), rýží, koleny nebo knedlíkem...

Knedlík s dřevěným okrajem, špenátová voda, vejce s šedým bílkem a modrým žloutkem, sladký a hořký čaj ve varnici, šťáva, kakavo, mléko s i bez škraloupu, tlusté maso... na co si kdo vzpomene.

Ve školní jídelně se naučíte, že:

...se nepředbíhá, ale pouští. Takže tady se nám už ve frontě u okénka hezky společnost rozdělí na ty, kteří jedí hned, ať přijdou jakokoliv pozdě, a na ty, co zůstávají pořád viset na ocase a obědvají o půl druhé studené rizoto. Co váš šéf? Jedl rizoto nebo rajskou? A kdo jsou ti hodní lidé, kteří tyhle machírky z 8. A vždycky pustí? No to si proberte na třídním srazu. Já jsem touhle dobou ještě hledala v šatně lístky na obědy, takže kategorii outsidera mám jasnou.

...se dojídá! Hlavně tlusté maso. Protože co by za to děti v Africe daly. To nevíme, ale víme, že to libové dostane někdo jiný.

...nemusíte dojídat, ale musíte umět obejít Dozor. Jak na to? Schovat pod brambory? Do kapsičky u zástěrky? Do tváře a vyplivnout za dveřmi? A máte celou akci raději podnikat sám, abyste neupotal pozornost? Nebo je lepší se spojit s partičkou nimrů? Můžete se pak vzájemně krýt, víc očí vidí víc dozorů...

...opravdový kamarád s vámi zůstane sedět u umakartového stolu dokud to "maso" nebo co to proboha je... nesežužláte.

... hygiena je jak osina v zadku, protože tác s rozetřeným bramborem bezpečně uložený v komínku dalších táců je zapařená radost každého strávníka.

...  je lepší včas vyškubnout paní se sběračkou omastku váš talíř, protože slovo "nemastit" v její kmenové osadě znamenalo něco jiného než u vás doma.

... pocit moci kazí. Takže učitelé na dozoru jsou schopni pronásledovat ubožáka s nesnědenou flákotou až za hrob. Někteří chodí mezi stoly a popohánějí strávníky, jako by zájem o školní jídelnu konkuroval muzikálovým pokladnám. "Jak to jíš? Narovnej se! Neďoubej se v tom! Co ta polívka? Koukej to dojíst!" Sotva sami usednou ke svému jídlu, neustále vyskakují a odbíhají k sousedním stolům, aby nezmeškali nějakou tu flákotu pod bramborem. Jakpak asi jedí doma? A v restauraci? Mají vředy? A opravdu je mají jen kvůli náročnému dopoledni?

...s panem ředitelem nechce nikdo obědvat x s panem ředitelem chce obědvat každý...

...s tácem na podlaze jsi nejopuštěnější člověk ve vesmíru.

...jídlo se nevynáší!

...A co vy? Co jste se naučili ve školní jídelně? A viděli jste tam někdy čerstvou zeleninu? Nakreslenou?

Reklama