Se severskými detektivkami se doslova roztrhl pytel. A teď, mezi ostřílené a známé autory drsných thrillerů, přichází žena, která svým vzhledem a projevem spíše připomíná éterickou krásnou vílu. Nenechte se mýlit, Hanna Lindberg a její prvotina Stockholm – přísně tajné, vás chytnou a jen tak nepustí.

Hanna Lindberg

Hanno, co vás vedlo k tomu, že jste se ve své spisovatelské dráze vrhla právě na téma thrillery, vraždy, detektivní příběhy a podobné?
Já jsem vlastně začínala jako reportérka pro jeden z největších švédských bulvárních deníků a tam jsem se zabývala opravdovými zločiny, a to samozřejmě probouzelo moji fantazii. Poté jsem se věnovala výzkumu situace ve světě modelingu a pánských magazínech pro připravovaný televizní dokument. Dost jsme toho slyšeli o prostituci, řešilo se praní špinavých peněz a další podezřelé věci, které jsou s tímto světem spojeny. Ale nakonec jsme zjištěné informace nepublikovali. Ty nápady mi ale zůstaly v hlavě a já si řekla, že je to skvělá příležitost k napsání thrilleru. Výběr byl tedy zcela přirozený.

Čím to je, že se severské detektivky staly takovým fenoménem? Proč jsme si je, my čtenáři, tolik zamilovali?
Podle mě za tím stojí zejména švédské podnebí a to, kde se Švédsko nachází. U nás je půlku roku tma a pořád zima, což vytváří skvělé podmínky pro to, kde se detektivky a kriminální literatura, mohou odehrávat. Otázkou je, jestli to, že máme tolik skvělých autorů detektivek je spíše tím, že se tím psaním vyrovnávají právě s tou tmou a zimou, nebo jestli jim tma a zima naopak do psaní dává energii. A další vliv je také to, že Stieg Larsson otevřel svět švédské detektivky v zahraničí.

A vás tma a zima v psaní ovlivňují jak?
Musím přiznat, že mám tmu i zimu ráda, ale teď žiju ve Stockholmu, kde to není tak drastické. Já sama mám tmu opravdu ráda, nějakým způsobem mě nabíjí a dává sílu do psaní i do života. Navíc mi přijde fascinující kontrast mezi tmou a temnými zločiny. Švédsko je totiž často popisováno jako velmi idylická země.

Hanno, jak se cítíte jako žena píšící o vraždách a temných věcech? Obecně toto téma vnímám spíše jako mužské téma. Snad to není příliš feministický pohled.
Já naopak budu velmi ráda feministka. A je načase, aby došlo i na ženské autorky, které se zaměří na takové téma. Naopak mi to přijde fantastické.

Hanna LindbergKřest knihy Stockholm: přísně tajné v pražském Neoluxoru

Myslíte si, že je z vaší knihy cítit ženský rukopis? Například u vaší kolegyně Camilly Lackberg jej vnímám hodně.
Osobně bych řekla, že muže ani ženy nezasazuji to typických genderových rolí. Nepopisuji muže jako muže, ženy jako ženy. Všechny moje ženské hrdinky jsou dost drsné, nebojí se vrhat do věcí po hlavě. Dost lidí se mě dokonce ptá a diví se, že jsem něco takového napsala já, kde se to ve mně vzalo?! A možná, že se tímto způsobem v knize odráží to, že to napsala žena. Muž by ty ženské postavy určitě ztvárnil jinak.
O hlavní hrdince Solveig mnoho lidí řeklo, že je zahleděná sama do sebe a namyšlená. Domnívám se, že kdyby byl hlavním hrdinou muž, takové komentáře by jistě neměli. To mi přijde velice zajímavé.

Kniha se stala prakticky přes noc bestsellerem. Čím si vysvětlujete takový úspěch?
Myslím si, že je moje knížka jiná. Je moderní. Snažím se vyhýbat klasickým klišé – detektivům, kteří rádi pijí, chodí do opery... Mnoho mých čtenářů také fascinuje prostředí, kde se příběh odehrává. Je to luxusní prostředí modelingu, večírků apod.

Je vám toto prostředí něčím blízké? Byl důvod, proč jste si ho vybrala?
Snažila jsem se v tomto světě prorazit, ale nejsem moc vysoká, tak mi nezbývá nic jiného než o něm psát.

Hanna LindbergCo vás vedlo k tomu, že jste své hlavní hrdiny vykreslila jako opravdu tvrdé lidi s ostrými lokty?
Je to zejména tím, že za sebou mají temná tajemství, o nichž se čtenáři více dozvědí v dalším díle a jsou také ovlivněni tím, odkud pocházejí. Stockholm je město plné konkurence a člověk musí mít tah na branku a být ambiciózní, aby dosáhl svého.

Konkrétně u žen je to tedy takový prototyp moderní ženy, že?
Jsem ráda, že se mě na to ptáte a myslím, že je v tomto odvětví ještě mnoho práce a je potřeba, aby se ženy ozvaly. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá.

Už jsme zmínila druhý díl. Kdy se na něj můžeme těšit? A na co své čtenáře nalákáte?
Druhý díl se právě dokončuje a v září by měl vyjít. Už teď se ví, že se bude překládat do pěti jazyků a moc se na to těším, kniha bude opravdu jiná. Určitě se v něm čtenáři dozvědí něco víc o temných stránkách hlavních hrdinů, ale mým cílem je hlavně to, aby byla kniha opravdu čtivá a dala se přečíst „na jeden zátah“. Čtenáři se dozvědí dost o stockholmském podsvětí, věřím, že budou dokonce šokováni, ale slíbit mohu jedno – rozhodně to zase bude moderní román.¨

Foto: archiv Hanny Lindberg, Tomáš Pánek

Také si přečtěte:

Reklama