Letošní dovolenou jsem strávila naprosto netradičně. Aktivně a fyzickou prací. Klepete si na čelo a myslíte si něco o praštěných městských paničkách, které nevědí, co by roupama? Tak to je mi celkem fuk, protože sezení u počítače a datlování článků sice možná tuží mozek, ale změkčuje svaly. Ne že by mi na nich tolik záleželo, ale jestli si vzpomínáte, už loni jsem si dala závazek, že veškeré volno prožiju aktivně v duchu zdravého životního stylu. Žádné grilování na slunci, vyspávání do jedenácti a proflákaný čas, ale pořádná makačka. Dcery pošlu k vodě, rozumějte k moři, a já budu sedlačit. Naskytla se mi totiž jedinečná možnost starat se o pět koní, jednu kozu a čtyři psy (tedy pět včetně mého). Kočky ani nepočítám. No co, jiní za to tvrdě platí a mně se konečně splní životní sen: bydlet na statku, obklopena zvířaty, v krásné přírodě a ještě k tomu v rodném kraji, který můžu brázdit na hřbetu nejušlechtilejšího tvora na světě. Co bych si mohla víc přát? A to si ještě můžu vybrat koně podle temperamentu. Jestli se chci krajinou jen tak kochat a poflakovat, nebo jí proletět jako vystřelený šíp. Vzhledem k mému věku a jezdeckým schopnostem však volím pochopitelně první možnost.

Před odjezdem jsem zavolala kamarádce. Přece sdílená radost, dvojitá radost. A tolikrát jsem už slibovala, že ji jednou vezmu s sebou... Zpočátku jsem ji asi zaskočila rychlostí, s jakou se měla rozhodnout... „Sbal si plavky, tenisky, pár triček, nic víc nepotřebuješ, za půl hodiny tě naložím,“ ale protože je děvče činu a pro každou „špatnost“, vyrazily jsme vstříc dobrodružství, kterému se teď módně říká agroturistika. A cestou jsme si malovaly, jak budeme trávit volný čas. Procházky lesem spojené se sběrem plodů, výlety na okolní hrady a zámky, romantické diskuzní večery u ohníčku pod hvězdným jihočeským nebem a plavání ve volné přírodě. Obě jsme se totiž shodly na tom, že z duše nenávidíme veřejná městská koupaliště.

Však to znáte: Vřískající, potápějící se, skákající a pokynů plavčíka zásadně nedbající mládež plus debatující babči v koupacích čepicích uprostřed bazénu a tatínkové s navěšenými neplavci na zádech vám představu o plynulém pohybu plavmo dokonale zhatí a promění v boj o přežití. Spíš nám to vodní pinožení připomíná rušnou pražskou křižovatku v dopravní špičce. Pocit bezpečí na dece vám zas zhatí šílená bomba fotbalovým míčem přímo do hlavy nebo všudypřítomní mravenci.


 

Zato skrytá opuštěná pláž na kraji borového lesa, to je ta pravá idyla. Netušila jsem však, jak náš společný koupací sen dokáže udělat v nerozlučném přátelství pěknou trhlinu. Vyrazily jsme. Já koňmo, kamarádka kolmo a pes. Cesta za koupáním byla tak jednoduchá, pěkně z kopečka, za příjemné konverzace nám utekla raz dva. Romantická tichá zátoka na nás opravdu čekala, dokonce i koně jsem do vody dostala, psík radostně dováděl a vesele aportoval klacíky. Osvěženy na těle i na duchu jsem se vypravily na cestu zpět. Koník mě s vidinou plného žlabu vesele unášel k domovu, zatímco kamarádka za námi lopotně tlačila bicykl a zároveň honila lovčíka chytajícího každou stopu divoké zvěře.
Okouzlena krajinou, opojena vůní lesa jsem se najednou ocitla na dvoře statku, ani jsem nevěděla jak. A najednou jsem si z hrůzou uvědomila, že kolo nezná místní zkratky a pěšiny a že kamarádka může ve spletitých a bujných orlických hvozdech zabloudit. Co počít?
Vrátit se a hledat, nebo čekat? Zvolila jsem druhou variantu s vědomím, že kámoška má přece dobrý orientační smysl, stopaře u nohy a není v bohem zapomenutém kraji. Čas čekání jsem využila krmením býlo- i masožravců.
Soutěž: Repelent

 

Asi po dvou hodinách se do maštale vřítila brunátná vzteky a vyčerpáním a na můj nadšený pozdrav zareagovala fláknutím kola o zem. „Už nemám kamarádku,“ procedila mezi zuby a nasupeně odkvačila zklidnit rozjitřenou mysl cigaretou. Jediná bytost, s kterou byla ochotna komunikovat, byl věrný čtyřnohý průvodce, který jí olizoval zpocenou tvář. Naštěstí se žádná kaše nejí tak horká, jak se uvaří. Teplá sprcha smyla prach, hojivá náplast skryla rozbité koleno a vychlazené pivo spláchlo hořkost. Až pak jsem se dozvěděla, že s jejím orientačním smyslem to není zas tak růžové, stopaře spíš zajímají zajíci a veverky než pach koně a ne všechny lesní cesty vedou ke statku. Ale protože dobří lidé ještě nevymřeli, vody podali a dobrou radou přispěli, dorazila kamarádka s osmi kilometrovou zajížďkou tam, kam měla.
Po pár panácích jsme zakopaly válečnou sekeru a rozhodly se, že se složíme na navigační systém pro cyklisty.

Teď už jsem zase v práci a přemýšlím, co podnikneme o příštím víkendu. Tolik jsme toho nestihly, třeba vyrazíme na ty slibované hrady a zámky, a už jsem jí domluvila lekce jízdy na koni... Musím si přece napravit reputaci, ne?

A co vy, milé ženy-in?
Narušila dovolená vaše vztahy?

Nebo je naopak stmelila?
Podřizujete se svým blízkým, nebo oni vám?

Jezdíte raději na dovolenou samy?
S kým byste nejraději trávila dovolenou?

Podělte se o své „vztahové“ zážitky z dovolené!
Pošlete fotky!
A my vám pošleme dárek...

 

Napište na redakce@zena-in.cz

Reklama