“Indie je země, kterou můžete mít rádi, Indie je země, kterou můžete mít neradi. Ale je to země, k níž nemůžete mít neutrální vztah.” 
Těmito slovy zahájil výstavu Indie – země tradic Jan Petránek.

Právě z jeho sbírky pochází keramika indického umělce Džamny Lály Kumhára, kterou tu uvidíte v první části. Hlavním námětem jsou indická božstva a jejich život. Náboženství prostupuje Indii doslova na každém kroku a ani výtvarné umění není výjimkou. Exponáty v Náprstkově muzeu nepředstavují ale jeho klasickou formu, tady jde hlavně o seznámení se s uměleckým řemeslem.

Stejně jako v Čechách, i indické vesnice mají své svaté ochránce. Vesničané si rádi nechávají dělat jejich sošky či reliéfy. Umělec vytvoří z hlíny jakýsi prototyp, vypálí jej a pak už záleží na přání zákazníka, jak moc bude nebo nebude barevný. Indové si své bohy hodně považují. Pokud se dílko i jen málo poškodí, tak okamžitě nechají zhotovit nové, tamní řemeslníci se tím pádem o obživu bát nemusí. A také to vysvětluje, proč indická folklorní tvorba má vysokou úroveň. Poškozené exponáty často končí jako kořist sběratelů.

“Celá výstava představuje jednotu a zároveň mnohotvárnost indického subkontinentu. Počet exponátů je pro návštěvníky zvladatelný, chtěli jsme, aby hlavně dostali autentickou informaci o uměleckém řemesle,” doplňuje Dagmar Pospíšilová, kurátorka indických sbírek Náprstkova muzea v Praze.

COPYRIGHT - WHO / P. VIROT Celá expozice je nainstalována na žlutohnědých panelech evokujících radjastánskou poušť (Radjastán je jeden z indických států). Tenhle nápad ocení divák hlavně ve druhé části, kde se prezentuje kolekce indických panenek v tradičním oblečení. Na pustém pozadí totiž vyniká jejich fantastická pestrost a barevnost. Panenky jsou velice půvabné, máte pocit, že se každou chvíli nadechnou a promluví k vám. Jejich autoři je vyvedli s typickou indickou precizností, při bližším pohledu si nastudujete i detaily líčení a zdobení obličeje. Za pozornost stojí třeba různé varianty umístění bindí - to je ten červený puntík, který nosí exotické krasavice na čele.
Celá kolekce pochází ze sbírky Shankarova institutu v Dillí, do Náprstkova muzea ji zapůjčilo velvyslanectví Indické republiky. Jednotlivé figurky ukazují rozmanitosti odívání všech indických států a mají srozumitelně přiblížit Indii světu. Najdete na nich nejen taneční kostýmy, ale obdivovat můžete například i svatební oblečení. Než z výstavy odejdete, neměly by vaší pozornosti uniknout ještě textilie – parádním kouskem a zároveň raritou je fialová látka na sárí z Bálúčáru. Do jejího lemu totiž vetkal zručný indický umělec jako vzorek Evropany cestující ve vlaku…

Výstava Indie – země tradic, Náprstkovo muzeum, Betlémské náměstí 1, Praha 1, denně mimo pondělí od 9 hodin do 17h30,  až do 8. 5. 2005.

Reklama