Jak se člověk dostane k novému bydlení? U nás celkem snadno. Základem bylo vidět něco, co se nám líbí. Nejhezčí domek, který jsme s manželem viděli, byl u Evíka ve Vranovicích. A pak už zbývalo jen hledat a hledat. Podmínky byly jasné: Ve vesnici doktor, obchod a přímé spojení s městem - ideálně vlakové. A pak už se jen procházely realitky.

S realitkami je to zajímavé - některé z nich slíbí, že vás budou informovat, jakmile získají objekt, který by se pro vás hodil, ale už o nich nikdy neuslyšíte. Některé neslíbí nic, ale zato vám neustále tlačí objekty, které nechcete, a v jiném místě, než kam se chcete stěhovat. Padli jsme na takovou, která nám zkusila prodat domek, který už nestál, i na jinou, která nabízela objekt, který měl už víc než tři roky nového vlastníka. Jedna z realitek měla oblasti poctivě rozdělené podle zaměstnanců. Nabízeli sice vhodný objekt, ale protože paní, mající na starosti jih Moravy, měla dovolenou, jel se mnou její kolega, který byl pro změnu specialista na severní stranu Brna a Moravský Kras. Cesta probíhala celkem dobře, pominu-li, že moje místopisné znalosti byly výrazně větší než jeho, ovšem až do momentu, než jsme vyjeli na kopec za Hustopečemi a ten dobrý muž poprvé v životě uviděl Pálavu. V tu chvíli vykulil oči, pustil volant a pravil: Sakra, to je šutr!" Naštěstí tam není nikde žádná větší zatáčka...

Nakonec jsme pátrali mezi známými - domek jsme sehnali hned na první pokus, krásný a celkem i v našich finančních možnostech - tedy samozřejmě na hypotéku. Při jejím zařizování mohu doporučit jediné - manžela s plnovousem. Můj muž ho má a můžu říct, že to pro nás bylo terno. Několik bankovních úřednic totiž porušilo kodex bankovního chování a zeptalo se ho, jak dlouho mu plnovous rostl a jak ho udržuje... a protože měly špatné svědomí, dostali jsme podmínky z akce, která ještě neprobíhala, a navíc jsme uhájili manželovu životní pojistku, která měla původně být přepsána ve prospěch banky. No prostě pohoda. Ovšem pro ty, kterým by se to líbilo, ještě jeden poznatek - v té době jsem učila bankovnictví/pojišťovnictví a měla obchozené všechny banky a zjištěné podmínky hypotéky u všech bank ve městě...

A zbývala věc podle nás celkem snadná - prodat byt, aby byly peníze na nezbytné opravy domku. A tam jsme narazili. I když nám realitku doporučil dobrý známý, přece jen došlo hned na začátku k potížím. Osobně doporučuji ještě před jakýmkoliv jednáním projít spoustu inzerátů a podívat se, za jaké peníze a v jaké kvalitě se byty ve vašem městě nabízejí doopravdy. Paní z realitky nám totiž nabídla za byt skoro o třetinu míň peněz, než za kolik jsme ho prodali ve druhém kole a s jinou realitní kanceláří. Bohužel nás v první chvíli nevarovalo ani to, že kupce přivedla hned tentýž den. Podezření jsme pojali až poté, když nám potenciální kupující" začala vykládat, jak není možné dostat peníze hned, jaké jsou složité podmínky pro získání úvěru a mimo jiné začala rozebírat, jak jí její finanční poradce dobře radí, přičemž uváděla naprosto nepravdivé podmínky a procenta - to, co vykládala, mohlo znamenat dvě věci: Buď že jí její poradce celkem bezostyšně lže, nebo že nás milá paní hodlá podvést. Podle všeho byla pravda to druhé. U právníka jsme moc nepochodili, protože smlouva byla sice nejednoznačná, ale bohužel právně bez chyb. Naštěstí pro nás udělali při sepisování smlouvy klasickou chybu: Číslo účtu, na který se měly poslat peníze, nebylo naše, ale jejich, a nikde ve smlouvě nebylo psáno, kdy a jestli vůbec nám realitní kancelář peníze pošle na náš účet. Díky tomu se nám podařilo ze smlouvy vycouvat a jednání s další realitkou bylo už bez problémů.

Takže co bych doporučila? Uvědomit si, že dostat například hypotéku bez pojištění toho, na koho bude psaná, a bez pojištění nemovitosti je docela složité. Spočítat si, o kolik tyhle povinné pojistky navýší splátky - a pak si ověřovat všechno, co vám kdo nabídne, na více místech. A nevěřit nikomu v světě širém... jo a ten plnovous, ten se opravdu hodil.

Pajda


Kategorie: Naše nové bydlení
Soutěžte s námi! Poslední monžost je tento týden!
VSTUPTE ZDE