Často slýchám, že větší investice do spodního prádla je zbytečná a nesmyslná. Vždyť ho nikdo nevidí a brzy se opotřebuje. No, někdo to tak možná vnímá, ale neříkejte mi, že pro vlastní dobrý pocit není důležité mít na sobě dokonale padnoucí a zachovalé prádlo?! Ale samozřejmě nestačí si jen pořídit luxusně vypadající kvalitní prádlo, když mu nedáte tu správnou údržbu.

prádlo

Pokud chcete, aby vám vaše něžné kousky zůstaly co nejdéle zachované, držte se několika základních zásad. V dnešní době, kdy mají pračky nespočet programů, které jsou k prádlu obecně velmi šetrné, se nemusíte bát prát spodní prádlo v pračkách. Stálá teplota zajistí kvalitní praní. Ideální je 30stupňový program, stačí ten nejkratší. Osobně nejsem zastáncem praní v ruce. Prádlo nikdy nevyperete dokonale a stejnoměrně a z vlastních zkušeností ze svého butiku vím, že nejvíce reklamovaných podprsenek je právě takto praných.

prádloCo je ale ze všeho nejdůležitější, je prací sáček. Jak kvůli ochraně vašeho prádla, tak ostatním kusům prádla, které se v bubnu točí pospolu. Není to drahá záležitost. Šikulky na ruční práce si ho mohou klidně vyrobit samy. Stačí síťka se zipem a máte hotovo.

Právě v tomto ohledu dělá spousta žen chybu, a to teď nemluvím o kalhotkách či pánských boxerkách, které se mohou prát na volno (pokud nejsou opatřeny zkrášlovacími detaily). Pokud prací sáček nemáte, a z nějakého neznámého důvodu jej nechcete používat, tak v žádném případě nezapomínejte před začátkem praní zapnout zadní zapínání na zoubky. Při rotaci v bubnu by mohlo dojít k tomu, že se zoubky zaháknou o krajku nebo citlivější části jiného oblečení a jejich roztržení by vás mohlo mrzet.

prádlo

Další věc, na kterou je třeba dbát, je třídění podle barev. Řada žen překvapivě dává bílé spodní prádlo k barevnému, přitom materiály u spodního prádla jsou náchylnější na pohlcování barev než jiné druhy oblečení, takže třiďte. Pěkně bílá k bílé, černá k černé atd.

prádlo

U bílých kousků si pak dávejte pozor na aviváže. Obecně platí, že by se tento přípravek neměl u praní spodního prádla používat. Ztrácí se pak jeho elasticita a vaše luxusně bílé prádlo snadněji chytá odstín žluté, po delší době skoro až zaprané barvy. Já osobně ráda používám desinfekci, která je přímo určená k praní místo aviváže.

Máte sušičku? Tak pozor! Je to sice jistě neskutečně velká pomocnice v domácnosti, ale spodní prádlo do ní nedávejte, protože sušička jej může snadno srazit. Pro spodní prádlo je daleko lepší, když ho pěkně „postaru“ rozložíte a pověsíte na sušák.

Vaše Kateřina Votavová

modelka a poradkyně spodním prádlem

 

Kdo je Kateřina Votavová?

Do světa profesionálního modelingu vstoupila po finále České Miss v roce 2010. Přede dvěma lety byla časopisem Esquire označena za jednu z 20 nejkrásnějších žen světa. Již více než 10 let se aktivně věnuje poradenství spodního prádla, mmj. ve svém butiku Roosevelt Fashion Store.

Fotí pro významné módní značky, v roce 2014 si zahrála ve filmové komedii Modelky s.r.o. a v současné době chystá vlastní televizní pořad. Ráda vaří, sportuje, miluje rock a svoji práci.

Čtěte také:

Reklama