Víte, že v posteli strávíme okolo 25 let našeho života? To není úplně málo. To znamená, že je nezbytné usilovat o to, aby byl spánek kvalitní a dostatečně dlouhý. Na jeho kvalitu působí strava, pohybová aktivita a duševní pohoda. Tyto tři body se spojují do jednoho s názvem duševní hygiena.
po1.jpg
Čalouněná postel poskytuje pohodlí a ticho po celou noc

Pokud o své psychické a fyzické zdraví nepečujete, kazíte si spánkový režim. I když v posteli strávíte několik hodin, žádná dávka energie nepřichází. A to je problém. Zkuste si sepsat, co vás trápí a jak na tom zapracovat. Některé věci ovlivnit nemůžete. To je život. Vy pracujte na sobě a za pár dní, týdnů nebo měsíců pocítíte první změny. Zvyšujte si frustrační toleranci, relaxujte a nenechte se zahnat do kouta.

Další krok k dobrému spánku vede přes postel a matraci. Jak si vybrat ty správné výrobky? S tím vám poradíme v následujících řádcích.

Postel
Samotná postel vám musí vyhovovat výškou a velikostí. Dnes už se vyrábí tolik druhů, že si vybere opravdu každý. V nabídce najdete dřevěné a kovové postele. Materiál není ani tak důležitý jako to, jestli je postel robustní a kvalitní. Určitě nechcete, aby po ulehnutí a jakémkoliv pohybu postel skřípala a vydávala nepříjemné zvuky.

blobid0.jpg
Dřevěná minimalistická postel je ideálniído skandinávských interiérů

Tip: K posteli patří i stejně kvalitní povlečení. Vyberte si ideálně přírodní materiál jako je bavlna či len.

Velikost
Před nákupem se rozhodněte, jestli chcete jednolůžkovou nebo dvoulůžkovou postel. Dále se ještě dá pořídit velikost “king”, do které se vejdou dva dospělí a malé dítě.

Pokud vybíráte jednolůžkovou, máte to poměrně jednoduché. Buď si vystačíte s obyčejným malým rámem, nebo koupíte rozkládací postel (v budoucnu se může hodit). Co se týká rozkládacích postelí, určitě se nebojte připlatit za kvalitní zpracování. Podezřele levné postele vás mohou po pár letech zklamat. Budou skřípat, vrzat nebo se začnou rozpadat.

U dvoulůžkových postelí se rozhodněte, jak velký prostor opravdu využijete. Zbytečně velká postel (např. king) vás může po nějaké době omrzet. Budete mít menší výběr matrací a lůžkovin. Navíc postel zabere opravdu hodně místa. Na druhou stranu se s partnerem nemusíte dohadovat. Pokud se často převalujete a budíte ho, je lepší větší postel s dvěma různými matracemi.

Pro děti se hodí speciální posuvná dětská postýlka, která se dá prodlužovat podle výšky dítěte. Díky tomu se vyhnete kupování nové postele, pouze ji rozšíříte.
po7.jpg
Postel pro dva musí být dostatečně velká

Výška
Možná nad výškou tolik nepřemýšlíte, ale věřte, že čím vyšší postel, tím lépe se z ní vstává. Hodí se těhotným, seniorům, lidem s bolavými koleny nebo alergikům. Vysoké postele většinou nabízí i úložný prostor, který jednoduše zaplníte peřinami, dekami a sezónním oblečením. A to se hodí vždy.

Dětské postele jsou dnes také vyráběny v různých provedeních. Momentálně se hřeje na výsluní postel “domeček”, která připomíná dům. Nad hlavou vedou trámy do tvaru střechy, takže se v ní děti cítí bezpečně a pohodlně. Postel se dá nádherně vyzdobit světýlky, obrázky a nálepkami.
60d1a11ccb309blobid0.jpg
Postel do dětského pokoje. Volte pohodlí a praktičnost

Matrace
Matrace je základ dobrého spánku. Můžete se snažit mít dokonalý spánkový režim od času ulehnutí, přes omezení modrého světla až po masku na oči, ale pokud je vaše matrace proležená nebo nesprávně tvrdá, nikdy se pořádně nevyspíte. Proto do matrace investujte čas i peníze. Vaše celkové zdraví vám poděkuje. Dostatek kvalitního spánku vám dodá energii, zlepší náladu a regeneraci.


Velikost
Vždy se orientujte podle vaší postele. Pokud máte jednolůžkovou, vybírejte z matrace o velikosti 90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm, pro dvoulůžko hledejte rozměry 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm.

Na dvoulůžko se dají koupit dvě matrace. Lépe se převážejí při stěhování, a navíc si každý partner může vybrat matraci, která mu je pohodlná.
p4.jpg
Jednoduchý a čistý styl doplňte vhodným povlečením

Tvrdá nebo měkká?
Nejdůležitější bod. Matrace se vybírá podle váhy a pozice při spánku. Dají se sehnat i oboustranné matrace, které si obrátíte podle potřeby, což se určitě hodí.

  • Měkké matrace - pro osoby s nižší váhou a pro spáče na boku a břiše.
  • Středně tvrdá matrace - pro ty, kteří během spánku mění hodně poloh, ideální pro manželskou postel, protože vyhovuje většině lidí
  • Tvrdá matrace - pro osoby s váhou nad 100 kilo, většinou je preferují muži a spáči na zádech, protože dodává dostatek podpory pro páteř

Pokud si na spánku zakládáte, určitě se podívejte po matracích se rozdílnými zónami. Tyto zóny mají různou tvrdost a ideálně rozloží tělesnou váhu. Ty nejlepší mají až 7 zón.

Tloušťka
Čím vyšší matrace, tím je pohodlnější. Matrace musí mít minimálně 15 centimetrů, nižší se hodí pouze pro občasné přespání.

Výplň
Tvrdostí, výškou ani velikostí to nekončí. Na výběr máte i z různých materiálů, kdy každý z nich má jiné výhody.

Pružinové
Pryč jsou doby, kdy pružinové matrace byly pro vaše záda to nejhorší. Tyto matrace do zad absolutně netlačí, a navíc se nádherně přizpůsobí jakémukoliv pohybu. Hodí se do vlhkého prostředí, protože jsou vzdušné, takže se v nich netvoří plísně. Vhodné pouze na pevný rošt.
p8.jpg
Myslete na praktické doplňky a vychytávky

Pěnové
Pokud milujete pěnové polštáře, zkuste i matraci z pěny. Díky své poddajnosti je to univerzální materiál, který vyhovuje skoro všem. Odolný proti škůdcům, lehký a pro všechny rošty.

Hybridní
Hybridní matrace v sobě spojují to nejlepší z pěnových a pružinových matrací. Každé probuzení se pro vás stane velmi příjemným zážitkem. Možná se vám z postele ani nebude chtít vstát. Ale nárůst energie z kvalitního spánku vás nakonec donutí.

Přírodní
Přírodní kaučuk a kokosová vlákna zajišťují neuvěřitelnou prodyšnost. Díky tomu matrace odolává plísním a roztočům. Splňuje vysoké hygienické nároky, což si zamilují hlavně alergici.

Reklama