Do kdy je dobré miminko kojit i v noci, jak si řekne?
Noční kojení je pro podporu laktace velmi důležité.  Nejvíce hormonu prolaktinu, který podporuje tvorbu mléka, se produkuje hlavně v noci. Z praxe je zřejmé, že pokud vynecháte noční kojení, tak se celková laktace může snížit, a to se projeví potížemi při kojení přes den. Miminko se může začít u prsa zlobit, anebo začne usínat. Největší potíže pak bývají navečer, kdy je křivka tvorby mléka nejnižší. A pokud je laktace snížena, projeví se to výrazněji hlavně tehdy.

V ideálním případě vychází na noc zhruba dvě kojení s maximálním odstupem 5 hodin. Některá miminka vydrží spinkat i déle. Pokud jde kojení dobře, miminko se u prsa nezlobí, neusíná, za 24 hodin zvládnete 10 kojení, není nutné miminko budit. Pokud cítíte potíže s kojením, je dobré dbát na odstup nočního kojení maximálně 5 hodin. Jel-li miminko spavé, nebudí se na kojení, tak je také dobré jej ne jen v noci na kojení budit.
5a5895b8c80fbobrazek.png

To je maximální časový odstup. Ale jaká frekvence nočního vstávání a dožadování se kojení je ještě v normě?
Novorozenec by měl být kojen dle potřeby i v noci, kdy je v normě také častější kojení. Pokud miminko v noci vyžaduje častější kojení, může to být v důsledku sníženého toku mléka v důsledku nižší laktace v období růstového spurtu, anebo pokud kojíte po třech hodinách, krátce - 10 minut z jednoho prsa a 10 minut z druhého, jak je maminkám často doporučováno. Toto je dost krátká doba na kojení, kdy se miminko nestihne dostatečně najíst. Novorozenec potřebuje být kojen cca 45 minut. Pokud tomu tak není, je po kojení nespokojené, pláče a vlastně nevíte proč. Zároveň se krátkým kojením přirozeně snižuje odběr mlíčka, a tím pádem se sníží jeho tvorba. Výsledkem je nízký tok, na který miminko reaguje usínáním, anebo se začne po chvilce u prsa zlobit a je nespokojené. Ale také může vyžadovat noční kojení častěji. V tuto chvíli by bylo fajn mu kojení umožnit, protože právě v noci nejlépe podpoříte laktaci. Současně v noci bývají s kojením menší potíže, nežli přes den. Jak je miminko rozespalé, spíše snese slabší tok mléka.

A jak je to se staršími miminky?
Po jednom roce života by kojení mělo mít svůj řád a dokrm se stává hlavním jídlem. Pro batolátko je kojení příjemná chvilka s maminkou.  Batolátka sají již podstatně kratší dobu, prso lze nabízet častěji pro dodání tekutiny. Jedno či dvě noční kojení bývají v normě. Maminka vycítí, jestli je pro miminko noční kojení již pouze zvyk, anebo opravdu saje, potřebuje se napapat. Pokud máte pocit, že už je to zvyk, je možné noční kojení vyloučit úplně.

Pokud se tedy maminka rozhodne, že už nechce miminko v noci kojit, ale ve dne ano, jak toho docílit?
Pokud se maminka rozhodne, že v noci již kojit nebude, dává kojení určitý řád a pravidla. A to je vhodné až po prvním roce života. Pokud je noční kojení již zvykem, maminka má pocit, že miminko prso podudlá a usne, je čas na ukončení nočního kojení.

Na noc může dávat kašičky, aby bylo miminko více nasycené, a lépe spalo. Je možné, že se pak na kojení neprobudí. Ale zvyk je železná košile a miminko se může v tu dobu, kdy bylo zvyklé papat, budit. Pak je důležité vytrvat a prso nedat. Miminko může plakat, vztekat se. Je dobré jej uklidnit, být s ním a dát mu jistotu vaší přítomnosti, i když už v noci mlíko nebude. Možná vás napadá řešení, že by bylo možné nabídnout miminku namísto mlíčka lahvičku vody. Je to však otázka. Dáte-li náhražku, zvyk zůstane. Vy se pak budete další noci budit a dávat miminku lahvičky s pitím. Pokud společně vytrváte, miminko si zvykne spát celou noc bez pití čehokoliv. Vždyť batole má již prožívat určitý řád. Večer před spaním se pořádně napije, vyčůrá a jde spinkat.

Proč některá miminka, která zpočátku spala skoro celou noc v kuse, najednou začnou v noci často vstávat a dožadovat se kojení?
Důvodem k častějšímu nočnímu kojení bývá období růstového spurtu v období zhruba kolem 3. - 6. týdne a kolem 3. - 6. měsíce. Je to čas, kdy miminko znatelně povyroste, najednou umí spoustu nových věcí, udělá pokrok. Tělíčko potřebuje více mléka, nežli před tím, ale prsa na zvýšenou poptávku zatím nezareagovala. Projeví se to tak, že se miminko během jednoho kojení pořádně nedopapá na tak dlouhou dobu, jako před tím, a potřebuje jíst častěji. To bývá důvod, proč se miminka v noci začnou z ničeho nic budit. Některá miminka se k tomu začnou u kojení zlobit, jiná usínat. Mohou také pít delší dobu, ale ani to jim nestačí. Lékem na tento stav je časté kojení. Vydržet dva tři dny, nežli prsa zareagují na zvýšenou poptávku a začnou nabízet tolik mléka, kolik miminko nyní potřebuje.

Dalším důvodem tohoto stavu může být situace, kdy miminko kojíte přes den v menší frekvenci, nežli je zapotřebí. Novorozenec a kojenec by měli být kojeni minimálně desetkrát za 24 hodin, z toho dvě kojení v noci, přičemž kojení trvá zhruba 45 minut. Novorozenci sají pomalu. Sání je jednou z jejich specifických potřeb, skrze níž získávají rytmus, což je další potřeba novorozence a kojence. Kojíte-li méně, prsa získají informaci, že není nutné produkovat tolik mléka. Produkci sníží, a tím pádem se sníží tok mléka. Jako byste utáhla kohoutek vody. Sklenka se naplní o mnoho déle, nežli před tím. Miminko může reagovat opět spavostí, vztekem, anebo kojíte skoro pořád, a stále je hladové.

Není pro miminko starší půl roku nezdravé, když se v noci často budí na kojení, a tedy nespí delší dobu v kuse?
Pokud se miminko v noci budí, je to problém především pro maminku. Je těžké starat se o miminko 24 hodin denně a nevyspat se. Maminka může být pak více unavená až vyčerpaná. Pak je super, když ji má kdo zastoupit, a ona má možnost odpočinout si alespoň přes den. Pokud ne, může to mít následně vliv na produkci oxytocinu, která se snižuje ve stresu, při vyčerpání.

Miminko, pokud se v noci budí na kojení, má k tomu důvod. Může to být snížená laktace, jak jsem již zmínila. Ale také se může budit proto, že se mu prořezávají zoubky. Nebo že bylo přes den rušno a miminko zážitky zpracovává. V noci se pak proto může budit, a když se probudí, už nemůže usnout a začne plakat. Kojením se pak miminko uklidní, což je naprosto v pořádku.

U starších dětí může noční probouzení znamenat ohlašující se separační krizi, kdy jsou děti více úzkostné a plačtivé, když nejsou u maminky. Miminka spící v postýlce mohou takto reagovat. Lékem může být společné noční spaní. Některým dětem postačí k miminku přijít, jen se jej jemně dotknout, ujistit ho o své přítomnosti. Pokud však necháme miminko rozplakat, o to déle jej pak utěšujeme. Ale nejdůležitější je jistota a klid maminky. Miminko vnímá, když je maminka ve stresu a reaguje neklidem. 

Mgr. Kateřina Neubauerová je sociální pedagožka a terapeutka. Zabývá se rodinným a výchovným poradenstvím, laktačním poradenstvím, kurzy šátkování a semináři empatické výchovy. Více na www.pruvodcerodicovstvim.cz.

Čtěte také:

Uložit

Reklama