Mák setý je jednoletá bylina z čeledi makovitých, která se sama od sebe v přírodě nevyskytuje. Dělí se na olejný a opiový. Ten olejný se používá v potravinářském průmyslu, opiový ve farmaceutickém. Ale pozor! Morfin, kodein a jiné alkaloidy obsahují oba. Z tohoto důvodu je v některých zemích zakázáno jeho pěstování nebo i prodej. Česká republika je naopak máku otevřená, jsme dokonce hlavním světovým producentem makového semene.

Kde se nachází látky

Výše popsané látky se nachází především ve stěnách makovic, a to jak čerstvých, tak v těch sušených. Možná budete překvapené, ale opravdu malé množství je i v potravinářském máku, a podle lékařů z Fakultní nemocnice v Plzni můžete mít pozitivní test na opiáty. Opium lze získat naříznutím nezralých makovic. Z těch vytéká šedavě bílé mléko. Česká verze magazínu VICE dokonce v roce 2013 natočila krátký dokument o bezdomovcích, kteří jezdí trávit prázdniny k makovému poli. Tam celé dny nařezávají makovice, mléko nechávají vsakovat do hadříků a večer z něj vaří drogu, kterou si vpichují.

                                                Češi zkonzumují ročně zhruba 4500 tun máku.

Trocha historie

Mák pěstovali již Sumerové a staří Egypťané. Když se v pátém století našeho letopočtu dostal do Číny, trvalo potom ještě dalších tisíc let, než z něj obyvatelé začali extrahovat opium. Od té doby se z nevinně vypadající rostliny stala oblíbená droga, kvůli které v Číně vznikla vůbec první válka proti dealerům. Do Evropy se dostala v osmnáctém století. Zatímco Číňané opium kouřili, Britové ho většinou jedli. Mezi neutěšitelné jedlíky patřili vysoce postavení lidé, především členové parlamentu. Opiu propadlo i mnoho slavných osobností, například básník Percy Bysshe Shelley či Walter Scott. Spisovatel Thomas de Quincey popsal roku 1822 v knize Zpovědi anglického jedlíka opia své zážitky a dostal tím drogu mezi obyčejný lid. Brzy si ji oblíbili i dělníci, a to proto, že byla levnější než alkohol. Problém s opiem měli i Francouzi, kteří ho ve velkém kouřili. Převrat přišel roku 1912, kdy byla v Haagu podepsána první mezinárodní dohoda s názvem Mezinárodní opiová konvence. Od té doby byli látky opium, morfin a kokain povoleny pouze pro lékařské a vědecké účely. Zvláštnímu povolení tedy musela podléhat i distribuce.   

Je u nás pěstování beztrestné?

Jedna z mnohých mýlek. Pěstovat mák je sice povoleno, ale pokud osetá plocha překročí 100 m2, musí tuto skutečnost pěstitel oznámit. Trochu nejasné je to v USA. V některých státech pěstovat můžete, ale v omezené míře, v jiných nemůžete pěstovat, ale zase se zde smí prodávat okrasné makovice, které také obsahují alkaloidy. S mákem byste neuspěly především ve Spojených arabských emirátech, kde pomalu i za jedno zrnko hrozí vězení.

                   V Čechách jsou oblíbené především makové koláče, populární je poslední dobou

                     i makové mléko, které je velmi chutné a ideální pro lidi s alergií na laktózu.

Co nám mák dává?

Svým složením strčí do kapsy moderní chia semínka. Je nabitý vitamínem E, antioxidantem, který pomáhá tvořit červené krvinky a pomáhá růstu a obnově tkání. Snižuje například riziko infarktu, ale také zabraňuje vzniku vrásek. Málokdo také ví, že mák obsahuje nejvíce vápníku, dokonce více než mléko! Dále má v sobě bílkoviny, vlákninu, zvládne snižovat cholesterol, protože obsahuje převážně zdraví prospěšné tuky. To všechno z něj dělá super potravinu s velkým S.

Čtěte také:

Reklama