Rozhovor níže volně navazuje na první část, kterou najdete zde:

Kde se vlastně technika HypnoPorodu vzala?
V učení HypnoPorodu vycházíme z vědecké práce Dr. Dick-Reada. Ucelenou předporodní přípravu HypnoPorod (HypnoBirthing®) vytvořila hypnoterapeutka Marie Monganová pro svoji těhotnou dceru. Mickey (M. Monganová) ve své době patřila k těm statečným ženám v USA, které bojovaly za právo porodit přirozeně a vědomě své dítě, avšak všechny výhody hypnoporodu jí ani u jednoho ze čtyř vlastních porodů nebyly zcela umožněny. Radosti z pozitivního vlivu hypnoporodních technik se tedy dočkala až při příchodu na svět jejího prvního vnoučka téměř před třiceti lety.

Díky velmi pozitivním výsledkům se metoda M. Monganové brzy začala šířit za hranice USA. Její úspěch inspiroval i několik dalších, které převzaly stejný název a nyní vyučují tuto metodu svým vlastním způsobem.
5bd2e8fbc2924obrazek.png
Kde jste se této technice naučila vy?
K předporodní přípravě HypnoPorod podle Marie Mongan jsem se souhrou různých životních situací dostala v roce 2014 nedaleko za hranicemi naší země. Silným motivem byl pro mě předchozí porod našeho prvního syna, jenž byl pro nás oba velmi traumatizující, a ze kterého jsem si odnesla hluboká zranění. Brzy po absolvování kurzu jsem již měla jasno. Nové informace mi dávaly smysl a přístup k rodící ženě se mi zamlouval. Navíc jsem díky kurzu prošla hloubkovým zpracováním svých traumat a obav, což mi dalo novou sebedůvěru a velmi krátce na to jsem podruhé otěhotněla.

Uznávají tuto metodu i zdravotníci?
HypnoPorod je ve světě velmi uznávanou technikou ke zvládnutí přirozeného průběhu porodu, který bude příjemnější, a především bezpečnější pro oba zúčastněné a to jak mezi rodičkami, tak i mezi odbornou veřejností. Například Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí metodu HypnoPorod a techniky relaxací jako doporučené formy nefarmakologické úlevy od bolesti (WHO Recommendations Intrapartum care for a positive childbirth experience 2018). Originální metoda HypnoPorod podle Marie Mongan se v současné době vyučuje téměř v 80 různých zemích po celém světě.

Vy sama jste tedy rodila pomocí HypnoPorodu.
Ano. Můj druhý porod byl transformační zážitek. Poprvé v životě jsem sama porodila své dítě, což se o prvním porodu říci nedalo. A navíc jsem se cítila skvěle. Žádné vyčerpání, žádné otupení léky, ani sebemenší poranění. Již tehdy na porodním sále jsem věděla, že tuto zkušenost chci předávat dál.

Jak dlouho trvá, než je maminka připravena na porod metodou HypnoPorodu?
Originální kurz obvykle trvá v rozmezí tří čtyř týdnů. Jednotlivé lekce jsou záměrně plánovány s týdenními rozestupy, protože maminky (a tatínkové) velmi usilovně pracují na své vědomé a podvědomé úrovni a čas v tom hraje důležitou roli a napomáhá tomu procesu. Vždyť koučové, terapeuti, psychologové s klientem pracují také na základě pravidelných setkávání. Zároveň tím budoucí rodiče mají možnost denně procvičovat uvolňovací techniky a postupně se dostávat hlouběji, čímž se jejich i moje práce stává efektivnější. Toto je standard, ke kterému jsou vázány všechny certifikované lektorky pod HypnoBirthing Institute ve světě.

Poslední lekcí na kurzu však příprava maminky nekončí. Ženy procvičují osvojené techniky každý den až do konce těhotenství a často využívají i možnost opakování některých lekcí, což je výhodou každého originálního kurzu HypnoPorod.

A kdy je nejvhodnější kurz absolvovat?
Z praktických zkušeností doporučuji maminkám začít ve druhém trimestru, ale není to striktně dané. Některé maminky se na kurz přihlásí o mnoho dříve, pár se jich nahlásilo dokonce i před početím, kdy právě samotné nasbírání informací a naladění se na své tělo může pomoci snazšímu otěhotnění. A některé ženy se naopak o kurzu dozví až ke konci těhotenství, a i pro ně má zvládnutí této techniky smysl.

Co všechno se na kurzu naučí a jak jim to pomůže při porodu?
Techniky, se kterými pracujeme, jsou zdrojem výběru cesty, jak dosáhnout vědomého, bezpečnějšího a radostného porodu. Jelikož je porod pro ženu, resp. její tělo, jednou z nejnáročnějších životních zkušeností, mohli bychom její úlohu přirovnat k vrcholovému sportovci, který se připravuje na Olympijské hry. Tak jako atlet začne trénink s dostatečným časovým předstihem a věnuje tomu každý den, který má před závodem k dispozici, stejně tak i těhotná žena má na svoji přípravu (ve většině případů) devět měsíců a měla by každý den využít vědomě a efektivně.

Co to znamená?
Do přípravy k porodu zahrnujeme jednak dostatečný spánek, zdravou stravu a pozitivní myšlení. Sportovec tyto aspekty také nikdy nevynechá a je si vědom toho, jak mohou takovéto „obyčejné věci“ ovlivnit celkový výsledek.

Fyzická příprava je především o osvojení si správných technik dýchání, které napomáhají navodit pocit uvolnění a zajistí dostatečné zásobení miminka kyslíkem. Rodička má díky tomu proces porodu pod kontrolou, nebojuje se svým tělem, ale naopak efektivně podporuje děložní činnost. Správným dýcháním si pak zajistí bezpečný porod bez zranění.

Mezi základní techniky dále patří vizualizace a relaxace. Obě tyto formy „tréninku vědomí“ praktikují i sportovci, protože vědí, že jsou klíčem k úspěšnému dosažení cíle. Například golfisté se rychle naučí netlačit, ale naopak se uvolnit a nechat věci plynout. Atlety zase vídáme před závodem hluboce soustředěné, kdy si vizualizují svůj výkon, ke kterému se právě chystají. Známé jsou i studie australského psychologa Alana Richardsona, který provedl experiment s basketbalovými hráči, které rozdělil do dvou skupin. Jedno družstvo pravidelně trénovalo a druhé družstvo si trénink pouze vizualizovalo. Výsledky byly ohromující, protože obě družstva prokázala významné zlepšení. A ti, co pouze vizualizovali, byli téměř stejně dobří, jako ti, co fyzicky trénovali.

V čem pomáhají vizualizace a relaxace při porodu?
Vizualizacemi napomáháme miminku zaujmout nejvhodnější polohu pro porod. Při samotném porodu jsou vizualizace velmi účinné zejména při fázi otevírání a ztenčování, kdy je dilatace čípku s každou děložní vlnou efektivnější. Zároveň podporují děložní svaly pracovat harmonicky, čímž se sníží napětí a eliminuje bolest.

Relaxace udržují stabilní produkci růstových hormonů, podporují správný vývoj miminka v děloze, podněcují lepší průtok krve v krevním oběhu, posilují imunitní systém jak maminky, tak miminka a mají velmi pozitivní vliv na vyrovnanost a klid těhotné ženy. Žena se díky nim dostává do hlubokého stavu odpočinku, který při porodu, i přesto že mezi jednotlivými kontrakcemi může trvat jen několik málo okamžiků, je pro ni velmi posilující. Navíc v šestinedělí napomáhají při vytváření spánkového režimu a režimu kojení.

Mezi další dennodenní praktiky patří afirmace, které pomáhají těhotné změnit nežádoucí návyky, jednání a reakce. Jsou pro ni silnou motivací a udržují ji soustředěnou na to, co je pro ni v tomto životním období nejdůležitější.

Díky tomu, že kurz trvá několik týdnů, ženy se ve své přípravě dostanou daleko dále a do hlubších vrstev. V dalších lekcích s těhotnými přecházím k prohlubování, kdy při navozeném stavu uvolnění snáze přijímají informace a dokáží je zpracovat až na úrovni podvědomí, protože jsou v této fázi schopny utlumit činnost neokortexu (šedé kůry mozkové).

Díky tomu se samy dostanou do autohypnózy, v níž si zpracovávají své nevyřešené strachy a obavy. Při porodu pak prohlubování dodává rodičce energii a vitalitu, podporuje plynulé uvolňování hormonů potřebných k porodu a přirozeně eliminuje vnímání bolesti. Této dovednosti však nelze dosáhnout po jednodenním či víkendovém kurzu.

Nejde ale o klasickou hypnózu, ale i tak – je to bezpečné? A nemůže to odvádět pozornost maminky od probíhajícího porodu a pokynů zdravotníků?
Pokud rodiče absolvují originální kurz s certifikovanou lektorkou od HypnoBirthing Institute, pak jsou pro ně veškeré techniky a metody naprosto bezpečné. Kurz byl sestaven odborníky a lektorky jsou vázány k dodržování striktních pravidel a každoročně svoji certifikaci obnovují.

Žena se sama díky technikám HypnoPorodu naučí dostat do autohypnózy, což je vlastně zklidněný stav mysli, ve kterém se snáze soustředí na své rodící tělo a rušivé elementy z okolí jsou pro ni vzdálené. Využije tím svoji vrozenou schopnost jednoznačně rozpoznat priority, čímž podpoří plynulý a bezpečný průběh porodu.

K tomu, aby byla v souladu se svým tělem, tedy nepotřebuje žádnou další osobu, která by ji takzvaně zhypnotizovala. A přesto, že je ve změněném stavu vnímání, má své vlastní tělo i myšlenky plně pod kontrolou a je při plném vědomí. Kdyby bylo třeba, dokáže zareagovat na podněty z okolí, tedy i na pokyny lékaře.

Pro které maminky je HypnoPorod vhodný, a pro které vůbec ne, jsou-li takové?
Nedoporučila bych ho ženám, nebo celkově partnerům, kteří nedůvěřují přirozenosti a nejsou připraveni vzít odpovědnost sami za sebe a své dítě plně do svých rukou. Pokud u rodičů není otevřenost, důvěra a vědomé počínání, nemůže to fungovat.

Existují maminky, které absolvují kurz zbytečně, na které nemají nabyté vědomosti při porodu vliv?
HypnoPorod je práce. Pravidelné cvičení, které zahrnuje jednak změnu přístupu a myšlení, tak i osvojení si praktických dovedností vyžaduje menší či větší námahu a odhodlanost. Nelze očekávat výsledky bez vynaloženého úsilí. Maminky, které čekají na „zázrak“ po jednom či více dnech strávených na kurzu, se s největší pravděpodobností setkají jen se zklamáním.

Avšak jestli máte na mysli ženy, které například rodily císařským řezem, pak právě ony mohou využít techniky ve prospěch svůj i miminka. Je vědecky prokázáno, že hypnóza má velmi pozitivní vliv na průběh operace, jelikož zpomalí srdeční tep a tím minimalizuje ztráty krve. Podstoupení operace je v tomto ohledu bezpečnější, stejně tak i celkové zotavení po zákroku je, vzhledem k mentální předpřípravě, pro lidský organismus snazší.

HypnoPorod je oblíbený i mezi celebritami. Které české a světové jeho pomocí rodily?
Mezi známé osobnosti, které rodily metodou HypnoPorod patří vévodkyně Kate Middleton z královské rodiny ve Velké Británii, která právě letos na jaře tímto způsobem porodila již potřetí. HypnoPorod využily i některé ženy ze showbyznysu, například americké herečky Angelina Jolie, Demi Moore a Jessica Alba, jakož i anglická celebrita Sam Faiers a brazilská supermodelka Gisele Bündchen.

Osobně jsem připravovala na HypnoPorod několik párů, u kterých muž či žena patří mezi české významné osobnosti. Avšak z mého pohledu rodičovská role každé maminky či tatínka je tou nejdůležitější v životě každého z nás, bez ohledu na to, zda jsme mediálně známí, či nikoli.

Kolik stojí kurz?
Kurz originální metody HypnoPorod podle M. Mongan vychází pro dvě osoby na pět tisíc Kč a zahrnuje nejenom certifikované audio nahrávky, tištěné materiály atd., ale i opakovaný přístup na další lekce až do porodu.

Jak se na metodu HypnoPorodu dívají české porodnice – respektují přání rodiček z vašich kurzů? Je případně nutné rodit ve specializovaném zařízení?
Na základě stále hlasitějších pozitivních ohlasů na HypnoPorod začíná být tato metoda nyní rozpoznávána i v některých českých porodnicích. Specializované zařízení rozhodně není třeba, stejně tak ani přítomnost specificky školeného odborníka, jak někteří lékaři mylně argumentují. Jde pouze o ochotu personálu vnímat rodičku jako člověka, který má své individuální potřeby. Pokud je zdravotník empatický, má lidský přístup a pochopení, poskytuje mamince ideální podmínky pro to, aby porodila nejlépe, jak je to možné. Díky takto naladěným lékařům a porodním asistentkám odcházejí z porodnic ženy, pro které byl porod pozitivním, posilujícím zážitkem.

Kdo je Michaela Klementová?
klementova.jpgPo dokončení studií působila jako poradkyně se specializací na újmu na zdraví v právnické firmě Russel Jones & Walker v Manchesteru, ve Velké Británii. Při tom pracovala na částečný úvazek v agentuře pro péči o miminka a malé děti.

Kromě mezinárodních kurzů a stáží pak absolvovala i diplomový kurz pro Montessori učitele. U Marie Mongan v roce 2014 absolvovala kurz HypnoPorodu a u světoznámého porodníka Michella Odenta zase kurz pro duly. Certifikaci pro duly získala i pod hlavičkou DONA International.

Více na www.hypno-porod.cz

Čtěte také:

Reklama