Odborně se takovému místu, kde se nachází vazivový lupínek, říká fontanela. Na první pohled si všimnete té největší. Nachází se mezi temenem hlavy a čelem, takže se jí říká čelní fontanela. Správně, není jediná. Miminko má i fontanelu týlní, klínovou a postranní. Ne všechny ale nahmatáte, u některých to zvládne jen odborník.

  • Hmatnou fontanelou je ta týlní, která se nachází v zadní části temene, a je podstatně menší než ta čelní. Má tvar trojúhelníku a uzavírá se obvykle mezi 2. a 3. měsícem života.
  • Mnohem markantnější je tedy již zmíněná fontanela čelní. Měří obvykle kolem 3 x 3 cm a má tvar kosočtverce. Uzavírat se začíná mezi 4. a 21. měsícem, někdy i později či dříve.

Proč fontanela existuje?
5b361b2007cb4obrazek.png

Nejdůležitější funkcí fontanely, kterou potřebujeme hned při narození, je schopnost měnit tvar hlavičky. Bez toho by se totiž neobešel žádný porod. Při obvodu novorozenecké hlavičky pohybující se mezi 30 a 40 cm se ani není čemu divit. Jakmile ale miminko prochází úzkými porodními cestami, lebeční kosti se k sobě vlivem tlaku přiblíží, čímž se lebka zúží. Proto mívají některá miminka ještě několik dní po porodu šišatou hlavičku. Ta ale postupem času získá normální tvar.

Fontanely také umožňují mozku růst. Nejmarkantnější je toto zvětšování v prvním roce života. Objem a velikost mozku novorozence se do 9. měsíce zdvojnásobí a do 36. měsíce dokonce ztrojnásobí. Jak se tímto tlakem švy rozpínají, zároveň se produkuje nová kost, díky níž roste i lebka. Pokud by ale k zvětšování hlavičky, respektive mozku nedocházelo, byl by to důvod k obavám o správný vývoj. Proto pediatr při prohlídkách hlavičku pravidelně kontroluje, případně i přeměřuje. Po půl roce života by měl obvod hlavičky podle tabulek dosahovat kolem 43 – 45 cm.
5b361b6e55533obrazek.png

Neméně důležitou funkcí fontanely je také možnost rychlého vyrovnávání tlaku v hlavě.

Věděli jste, že: propadlá fontanela může značit dehydrataci dítěte, zatímco vystouplá fontanela, která se nevrací do původního stavu, může ukazovat na meningitidu, infekci, poranění hlavy nebo nahromadění tekutin v mozku?

Když je něco špatně

Někdy se může stát, že dojde k předčasnému srůstu švů, a to třeba už v prvních týdnech po narození. Pak se hovoří o takzvané kraniosynostóze, která může vést k abnormálnímu tvaru hlavy. Řešení může být operativní, popřípadě je možná endoskopická a ortotická léčba. Více ZDE.

Může se také přihodit, že u vašeho miminka dojde ke zrychlenému chorobnému růstu lebky. Zpozornět bystě měli při následujících příznacích, které se projevují společně:

  • Vypouklá a doširoka otevřená čelní fontanela, rozestoupené lebeční švy a ostatní fontanely, nad oční duhovkou viditelné horní bělmo, výrazně vystouplé žíly na lebce při pláči. To vše je doprovázeno podrážděností a nespavostí dítěte.

Pokud dojde naopak k chorobnému zaostávání růstu lebky, objevují se společně následující příznaky:

  • Fontanela a lebeční švy se předčasně uzavírají, hlavička nevykazuje žádný, nebo jen malý růst, objevuje se opoždění psychického vývoje. Dítě zároveň trpí typickými křečemi a zvýšeným svalovým napětím.

Všechny vývojové problémy by měl zachytit pediatr při pravidelných kontrolách. Pokud však máte jakoukoli pochybnost, neotálejte s jeho okamžitou návštěvou i mimo ně.

Můžete mu ublížit?

Miminko samo o sobě působí křehce, a co teprve fontanela, v jejímž místě není mozek chráněn kostí? Nemusíte mít obavy, při jemném zacházení se nemůže nic stát. Mozek dostatečně chrání pevná  pokožka hlavy a mozkové pleny.

Čtěte také:

Reklama