Již staří Egypťané používali vonné skořicové oleje a holili si podpaží v touze příjemně vonět. Ačkoli žijeme ve 21. století, stále je pro nás důležitá osobní vůně našich partnerů a lidí, se kterými přicházíme do kontaktu. Jak zdůrazňuje psychoterapeutka Karin Řeháková spolupracující s kosmetickou značkou Dove, nezvládnutý tělesný pach může významně negativně ovlivnit, jak nás budou druzí přijímat. Pocení jako fyziologický proces nejspíše neovlivníte, ale díky následujícím radám zmírníte nepříjemný stres a jeho následky, kterým je například nepříjemný, zapáchající pot. Jistotu pro každičký okamžik vám dodají dva ochránci: duševní pohoda a váš oblíbený antiperspirant, díky oběma budete moci sebejistě procházet každým dnem svého života!

karinNěkolik málo faktů o pocení:

  • Vypotíme půl litru tekutiny denně
  • Potem se tělo brání před přehřátím a vylučuje nežádoucí látky
  • Lidské tělo má dva typy potních žláz: ekrinní, které vylučují směs vody a iontů a apokrinní, které obsahují vyšší podíl bílkovin a tuků a jsou činné především ve stresových situacích
  • Za nepříjemný odér jsou zodpovědné bakterie, které rozkládají pot a nacházejí se především v podpaží a tříslech
  • Předcházet nežádoucímu tělesnému pachu pomáhají antiperspiranty: díky svým účinným složkám omezují vlastní pocení, krásně voní a ty od značky Dove navíc o jemnou pokožku podpaží pomáhají pečovat díky ¼ hydratačního krému, kterou bez výjimky obsahují

S odbornicí značky Dove, psychoterapeutkou Karin Řehákovou, jsme si prošli nejčastější důvody pocení.

Kdy se tedy potíme nejvíce?

„Samozřejmě při sportu, pocení při pohybu je zcela v pořádku! Nebojte se tedy dát si pořádně do těla a zapotit se. Při sportu používejte oděvy z kvalitních materiálů, aby pokožka mohla dýchat a nechte tělo odplavit vše nežádoucí. Po sportovním výkonu se nezapomeňte osprchovat a znovu aplikovat váš oblíbený antiperspirant. Tělo hydratujte také zevnitř, ideálně vyváženými minerálními vodami či bylinkovým čajem.“

A co se „studeným“ potem a nepříjemnými důsledky stresu?

Umění zvládnout stres tkví v tom, že si ho nejprve musíme uvědomit a naučit se vnímat signály našeho těla, mezi které patří nepříjemné pocity tenze, zažívací potíže, nepříjemné a zapáchající pocení a podobně.

„Tyto všechny dopady našeho životního stylu můžeme pozitivně ovlivnit změnou přístupu k životu a prevencí negativního stresu,“ říká Karin Řeháková. „Stravujte se zdravě a racionálně, vyhněte se průmyslově zpracovaným výrobkům, jako jsou například uzeniny či trvanlivé pečivo. Zvolte si pohyb, který vám bude dělat radost a kterému se budete pravidelně věnovat. Obnovujte svou mysl i tělo kvalitním spánkem. Do svých kosmetických rituálů zařaďte antiperspiranty, abyste voněli sobě i svému okolí.“

Důležitá schůzka, rande?

„Vizualizujte si nadcházející situace, ze kterých máte strach – může to být jak první rande s vysněným idolem, ale například i schůzka s šéfem, na které si chcete říci o zvýšení platu. Představte si, co nejhoršího se může stát. Schválně přehánějte tak, až vám sama situace bude připadat vtipná, přehrávejte si různé varianty. Pak si představte situaci tak, jak si přejete, aby proběhla. Věřte, že vše dopadne tak, jak má. Buďte si jisti, že na každý moment, který vám osud přistaví do cesty, jste již připraveni, čerpejte ze své hluboké moudrosti. A nebojte se zasmát sami sobě, objevujte humorné stránky života. Rozdíl mezi optimistou a pesimistou je právě v úhlu pohledu!

Jaké jsou další postupy, kterými můžeme pěstovat vnitřní pohodu?

Uvědomte si, co vše svému tělu dlužíte! Naučte se opravdu relaxovat, vyhraďte si čas jen sami pro sebe a dělejte jen ty věci, u kterých je vám dobře. Někdo si nejlépe odpočine u dlouhé procházky v přírodě, někdo se zase nejlépe uvolní u masáže. Najděte si ten „svůj“ způsob relaxace a nebojte se do sebe investovat dostatek času. Vaše tělo vám to vrátí.“

Naučte se efektivně komunikovat! „Znáte přísloví „Sdílená bolest, poloviční bolest; sdílená radost, dvojnásobná radost“? Nebojte se pochválit se, stejně tak jako neskrývejte svá zklamání či obavy.

Shrnuto podtrženo, rada psychoterapeutky zní takto: „Pečujte tedy o svou duševní pohodu a nezapomínejte používat svůj oblíbený antiperspirant, se kterým vás nic nezaskočí!“

pot

Jak na stres?

  • Naučte se relaxovat, vyhraďte si pravidelný čas jen pro sebe
  • Přemýšlejte o svém jídelníčku, vyřaďte z něj průmyslově zpracované výrobky
  • Pravidelně se hýbejte a dbejte na kvalitní a dostatečný spánek
  • Stresové situace si dopředu představte a v hlavě si přehrajte různé vtipné i absurdní scénky a věřte, že každou překážku máte sílu překonat
  • Každé ráno použijte svůj oblíbený antiperspirant značky Dove, který vám zaručí ochranu od nežádoucího pocení a zároveň pečuje o jemnou pokožku vašeho podpaží