Do jakého věku byste chtěli být sexuálně aktivní? Otázku si můžete položit i sami sobě. Před několika týdny na ni v dotazníku společnosti Yoo odpovědělo 124 respondentů. Z průzkumu bylo zjištěno, že 66 % touží sexuálně žít až do 70 let a více. Je jasné, že potřeba sexuality a intimity se stářím neodchází. Kult mládí dnešní doby ale zcela vytlačuje starší generace. Společnost špatně snáší pohled na povadlou kůži, cení se naopak implantáty a botox. V důsledku toho je stále nepřijatelné mluvit v souvislosti se stářím o mazlení, líbání, dotycích nebo jiné fyzické blízkosti. To se ale v budoucnu může změnit.
608a94881e6c6blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Tenhle Země není pro starý

Dožíváme se vyššího věku, stárneme pomaleji. Tedy alespoň v Evropě. I přesto, že jsou kolonky věkového rozmezí stále pevně dané, hranice se pomyslně posouvají. Zatímco  ještě před třiceti lety bylo běžné, že měly ženy do dvaceti let dítě, dnes jsou dvacetiletí často ještě sami dětmi. Později dospíváme, plodíme děti a především déle pracujeme. Zdravotnická péče je navíc na vysoké úrovni, zvyšuje se i povědomí o zdravém životním stylu, a tak si jednou budeme moct běžně dovolit zůstat fit až do 80. let. Ani dnes však už ženy po šedesátce nenasazují na hlavu šátek a muži neusedají ke kamnům do houpacího křesla, jako tomu bylo před sto lety. Po světě běhá mnoho aktivních lidí v seniorském věku, ale Země stále „není pro starý“.

Problematiky si v poslední době začali všímat sociologové, psychologové a sexuologové, kteří se ve spolupráci si médii snaží na tématiku tabu témat upozornit. Příkladem je například kampaň Let´s Talk The Joy of Later Life Sex (Pojďme si povídat o radosti ze sexu v pokročilejším věku) britské neziskové organizace Relate. Intimní černobílé snímky pěti starších heterosexuálních i homosexuálních párů rozbíjí stereotypní představy.

Mladí ano, staří ne

Kromě toho, že lidem představa sexu seniorů vyvolává nepříjemné pocity, mají někteří lidé strach, že může být v pokročilém věku nebezpečný. „Obecně se dá říct, že sex není nebezpečný. Tělo si samo řekne, kdy ještě může a kdy ne. Pokud jsou muž či žena nemocní, mají jiné myšlenky než na sex,“ říká sexuolog MUDr. Marek Broul a dodává „Jsou muži, které přestane sex zajímat ve čtyřiceti a naopak, existují muži, kteří mají v osmdesáti letech ještě pravidelný kvalitní sex.“

Věková hranice, do kdy lidé chtějí sexuálně žít, se navíc stále posouvá. „Hranice se určitě zvyšuje a je to tím, že se o sexu nyní otevřeně mluví a existuje spoustu reklam na prostředky ke zlepšení erekce a sexu vůbec,“ říká MUDr. Marek Broul, který sám ve své ordinaci často řeší problémy s erektilní dysfunkcí.
sex1.jpg
Foto: Shutterstock

Sex je intimita

Sexuální styk však nemusí být jen penetrativní. Pro rozvíjení šťastného a spokojeného vztahu je důležité v každé věku projevování vzájemné něhy. Výjimkou není ani styk starších lidí v domovech pro seniory. „Pracovala jsem pět let jako sestra v domově poklidného stáří a můžu dosvědčit, že o sex je tam velký zájem téměř v jakémkoliv věku. Rozhodně ne jen ze strany mužů. Často se stávalo, že si babička na pokoj přistěhovala cizího dědečka, o kterého byl vyloženě zájem. Aby ji ho žádná jiná neukradla. Pak se odtamtud ozývaly veselé zvuky,“ usmívá se při vyprávění Petra.

Intimita pomáhá lidem vyrovnávat se se ztrátou bližních, změnou prostředí, nemocemi i vlastní smrtelností. Společnost však vnímá seniory jako osoby bez sexuálních potřeb nebo neschopné sexuální aktivity. Tyto názory jsou ve starších lidech tak hluboko zakořeněné, že často své potřeby zcela potlačují. Už jen to, že se přestaneme v produktivním věku ošívat při představě povadlé kůže, může přispět ke změně, která však bude časově velmi náročným procesem.
se2.jpg
Foto: Shutterstock

Reklama