Právě teď v příloze Antikoncepce probíráme novinku, kterou je antikoncepční náplast EVRA.
Zajímá vás, co to Evra je?
Jestli je její používání spojeno s nějakými nežádoucími účinky?
Jak se tato náplast používá?
Kde se může náplast nosit a jak se sundává?
Na to všechno vám odpoví dnešní článek!

Co je to EVRA?
Evra je vysoce účinná antikoncepční náplast. Nalepí se na kůži vždy ve stejný den v týdnu a zůstává tam po dobu následujících 7 dnů.
Evra je velmi tenká, béžová náplast čtvercového tvaru o délce strany 4,5 cm.
Účinné ochranné látky jsou vstřebávány do těla pokožkou v místech, kde je náplast přilepena. Náplast Evra je zhotovena z klinicky prověřeného materiálu, jehož vrstva s obsahem účinné i lepicí látky zajišťuje, že náplast drží na kůži celý týden.
Při lepení náplasti Evra na 10 sekund přitlačte silně na náplast dlaní ruky a přesvědčte se, že okraje náplasti na kůži dobře drží.
Náplast Evra lze používat i při koupání, plavání, cvičení či pohybu ve vlhkém prostředí bez rizika ztráty její přilnavosti nebo účinnosti.

Je používání náplastí Evra spojeno s nějakými nežádoucími účinky?
V průběhu klinických zkoušek pociťovaly některé ženy při používání náplastí Evra napětí v prsou a v místě užití náplasti, dále zaznamenaly bolesti hlavy, nevolnost, výskyt infekcí horních cest dýchacích, křečí v době menstruace a bolesti břicha.

Jak se antikoncepční náplast používá?
Při používání přípravku Evra se uvažuje s 28 denním neboli 4 týdenním cyklem. První antikoncepční náplast použijete v průběhu prvního dne probíhající menstruace.
Tento kalendářní den můžeme nazvat "Evra den" (den výměny).
Pokud náplast neaplikujete v prvních 24 hodinách od začátku menstruace, musíte v průběhu prvního týdne používání náplasti Evra používat ještě další (nehormonální) antikoncepční metodu.
Osmého dne ("Evra den") náplast sejmete, zlikvidujete a okamžitě umístíte novou na jedno ze čtyř míst zmíněných níže.
Novou náplast nalepíte vždy ve stejný den týdne, v "Evra den" (1. den v 1. týdnu, 8. den ve 2. týdnu a 15. den ve 3. týdnu). Čtvrtý týden náplast neaplikujete (22.-28. den).
V tomto týdnu by se mělo objevit menstruační krvácení.
Po 28. dni začnete další čtyřtýdenní cyklus aplikací nové náplasti v příslušný "Evra den", bez ohledu na to, kdy začíná nebo končí menstruace.
Na těle by měla být nalepena vždy jen jedna antikoncepční náplast!
Abyste předešla podráždění pokožky, novou náplast neumisťujte na úplně stejné místo na kůži jako náplast předchozí.

Kde se může nosit náplast Evra?
Antikoncepční náplast Evra lze nosit na kůži hýždí, břicha, horní části trupu (kdekoliv zepředu či zezadu, kromě prsou) nebo na rameni. Náplast Evra by se neměla nalepit na zarudlou, podrážděnou či narušenou pokožku
Aby byla zachována účinnost náplasti Evra, neměla by se umísťovat na kůži, na niž byl nebo bude nanesen make-up, pleťové mléko, krém, pudr či jiné dermatologické produkty. Antikoncepční náplast by neměla být umísťována na jiná místa na těle.

Jak se odstraňuje?
Při odstraňování náplasti jednoduše odchlípněte jeden její roh a rychle náplast strhněte. Pokud při výměně náplastí zjistíte, že Vám na kůži zůstal malý kroužek zbytku lepicí hmoty, očistěte ji dětským olejem. I použitá náplast stále ještě obsahuje malé množství léčiva – k její likvidaci použijte nálepku k tomu určenou, která je na obalu každé náplasti.

A co když budete chtít otěhotnět?
Jakmile budete chtít počít dítě, měla byste požádat svého gynekologa či jiného lékaře o asistenci při vysazení antikoncepčních náplastí Evra. Podobně, jako tomu je u jiných přípravků na bázi hormonální antikoncepce, i zde může mezi vysazením hormonálních náplastí a otěhotněním dojít k určité prodlevě, speciálně v případech, pokud jste měla před používáním náplastí Evra nepravidelný menstruační cyklus.
Je možné doporučit, vyčkat s pokusy o otěhotnění do doby, kdy se po vysazení náplastí Evra ustálí pravidelný rytmus menstruace

Pokud vás zajímají ještě další věci, jako například jestli tyto náplasti mohou používat ženy s citlivou pokožkou, jestli Evra je spojena s nějakými zdravotními riziky, co dělat v případě, že se vám bude zdát, že se Evra na okrajích odlupuje … naťukejte do počítače www.mojeantikoncepce.cz a klikněte si do sekce „Otázky a odpovědi“.