Lidé se sází už odnepaměti. S jistou nadsázkou bychom mohli říct, že právě tím se liší od zvířat. Sázky nás více či méně provází celým životem. A vsadit se dá opravdu na všechno a o všechno. O Terezce Pergnerové, která se vsadila, že když otěhotní, oholí si hlavu, jsme vám už psali (ZDE). O naháčovi z metra, kterého v Praze zadržela policie, jste se mohly dočíst v médiích minulý měsíc.

Možná taky znáte lidi, před nimiž se prakticky nesmí vyslovit věta „To neuděláš!“. Ale i ty, kteří se „zásadně o nic nesází“.

Červená nebo černá?
Sázky můžeme, velmi zhruba, rozdělit do tří skupin. Ty první, na nichž jsou založeny různé loterie a hazardní hry, jsou sázky na náhodu. Většinou v nich jde o finanční prostředky a náhodnost výhry je velmi pečlivě střežena. Sázkou na náhodu je například ruleta – a to i ta pověstná ruská. Jistou roli sice u těchto sázek hraje i pravděpodobnost, ale organizátoři se obvykle snaží, aby byla co nejobtížněji odhadnutelná.

Bude sněžit?
Druhou kategorii tvoří „pravé sázky“ – tedy sázky na pravděpodobnost. K těm patří například sázky na vítězství sportovního týmu, koně, ale třeba i politické strany. Můžeme mezi ně zařadit i sázku jistého muže, že letošní Vánoce bude na Václavském náměstí sníh. U sázkové kanceláře Tipsport, která jediná v Čechách nabízí individuální sázky – tedy vy si vymyslíte, na co chcete vsadit, a kancelář vám nabídne kurs – vsadil dva tisíce korun. Pokud vyhraje, získá padesát tisíc – experti z Tipsportu totiž považují zasněžený vánoční Václavák za nepravděpodobný.

To neuděláš!
Třetí kategorií jsou sázky na čin nebo výkon. Právě ty obvykle zahajuje věta „To neuděláš!“ a jde v nich především o poměr zisků a ztrát. Takovou sázkou jsou svým způsobem i televizní live show, v nichž diváci sledují, co všechno jsou „hráči“ ještě ochotni udělat pro peníze, svatbu s milionářem a podobně.

Existují ovšem i jedinci, kterým ani tak nejde o výhru jako o adrenalin. Zkrátka se nechají vyhecovat. Do této kategorie se chtě nechtě také musím zařadit. Z „hecu“ už jsem podnikla ledacos – procházela se po Praze nahoře bez, tančila u tyče, jezdila na krávě, típla si cigaretu o dlaň nebo plavala oblečená v polozamrzlém bazénu. Je pravdou, že čím jsem starší, tím méně se nechám vyhecovat, ale ještě pořád jsou situace, kdy na mě větička „To neuděláš“ působí jako červený hadr na býka.

Jaký typ jste Vy? Sázíte se ráda? O co jste se kdy vsadila? Co nejšílenějšího jste udělala kvůli sázce? Oholila se, obarvila si vlasy nebo se vysvlékla? Znáte někoho, kdo uzavřel skutečně šílenou sázku?

Reklama