Jestli existuje v moderních dějinách nějaký skutečně propracovaný mýtus, je jím VŘSR. Kam se na bolševiky hrabou třeba Hitlerovi mistři propagandy. 7. listopadu roku 1917 – podle sterého juliánského kalendáře 25. října – rozehrál Trocký, vydatně popoháněný Leninem a financovaný především německými a americkými bankéři, největší frašku když už ne všech dob, tak alespoň dvacátého století.

Revoluce nerevoluce
Revoluce, po níž abdikoval car, byla označována za vzácně nekrvavou – zemřelo při ní v celém Rusku 169 lidí a méně než dva tisíce bylo zraněno – jak označit akci, při níž se zabili jen dva opilí námořníci, kteří spadli z přelézané brány Zimního paláce? Také slavná Aurora si nevystřelila – tedy vystřelila, ale slepými náboji. Zimní palác byl ostřelován z druhého břehu řeky z Petropavlovské pevnosti.

V klidu a posilněni vodkou
Rudé gardy se do „bojů“ trousily značně neochotně a obránci se mezitím vytráceli zadním vchodem. Část kadetů a ženského praporu, která bránila Zimní palác, však zůstala, a brala příchozí do zajetí. Když počet zajatců mnohonásobně překročil počet zajímajících, bez většího krveprolití si vyměnili pozice. Předseda prozatímní vlády Alexandr Kerenskij byl tou dobou už dávno pryč.

Ono se něco stalo?
Petrohrad si „velké“ revoluce ani nevšiml – celý večer normálně hrála divadla, Šaljapin zpíval Dona Carlose, Tamara Karsavinová si poprvé zatančila v roli Loutky, probíhaly večírky, přednášky a oslavy. Ráno ještě vyšly noviny, které vyzývaly bolševiky k umírněnosti. Nebýt Leninova slavného provolání „Občanům Ruska!“, možná by si nikdo žádné revoluce nevšiml.

Také následující přebírání moci v zemi probíhalo relativně plynule. V některých městech sice došlo k drobným srážkám, ale žádné velké boje se nekonaly. Rusko bylo v totálním rozkladu a Leninova teze „strana našla moc pohozenou na ulici a jednoduše ji zvedla“ nepostrádala punc pravdivosti. Možná jako jediná ze všech revolučních prohlášení.

Vzpomínáte na oslavy VŘSR? Jaké byly? Co jste při nich prožívala? Bavily Vás, nebo Vás spíš štvaly? Vzpomněla jste si vůbec, že je dnes devadesáté výročí VŘSR? Byla jste někdy v Mauzoleu a viděla Lenina?

Reklama