Na té zastávce už stojíte asi sto let. Minuty nezadržitelně plynou a ostatní lidé se tváří lhostejně, přestože jeden spoj evidentně vynechal. Zřetelně cítíte, jak ve vás roste vztek. Pomalu a nezadržitelně, jako ničivá přílivová vlna tsunami. Pánbůh chraň každého, kdo vám teď vstoupí do cesty!

Tenhle iracionální, omračující vztek dobře znají zejména lidé cholerického založení. Shodně popisují svůj stav jako přechodné zatmění mysli, kdy je afekt zcela ovládne a oni nemají možnost korigovat své jednání – „Nevědí, co dělají.“
Příznačné přitom je, že příčina nebo spíše spouštěč výbuchu bývá zcela nepřiměřený následkům. Na vlastní oči jsem jednou viděla asi čtyřicetiletou, dobře oblečenou dámu, která – poté, co se jí na ulici roztrhla igelitová taška a obsah vyhřezl do bláta – začala vysypané potraviny zuřivě rozšlapávat a kopat do nich (lze se jen dohadovat, co všechno už ji ten den potkalo). Naprosto typická je reakce maminky na mateřské, která celý den bezchybně hraje svou úlohu laskavé, trpělivé, chápající bytosti, až v osm hodin večer ztratí nervy a naprosto bez varování zmlátí šokovaného potomka kvůli žvýkačce nalepené na talíři.

Výbuchem se nahromaděné napětí uvolní a agrese zpravidla rychle ustoupí výčitkám. Postižený se hrozí toho, co komu řekl, co rozbil, co nenapravitelného udělal. Střepy na podlaze zdaleka nejsou to nejhorší; daleko větší škodu může napáchat slovní agrese. Ve vzteku jsme schopni vyslovit věci, které se dají jen těžko zapomenout, a žádné: „Já jsem to tak nemyslel!“ je už nevymaže.

Dá se s tím vůbec něco dělat, když už má člověk tu smůlu, že je cholerik? Psychologové některé užitečné finty znají. Doporučují například:

Mlčte. I když vás někdo strašlivě naštve, neodpovídejte mu. Nejde-li to jinak, opusťte beze slova místnost, zamkněte se třeba na WC. Je to také urážlivé, ale rozhodně lepší než to, co byste mohla vypustit z úst.

indicie 24. 1.

Fixujte ruce. Založte si je na prsou, strčte do kapes nebo se pevně chytněte stolu. Zabráníte tím tomu, abyste někoho napadla, něco rozbila nebo do něčeho nekontrolovatelně praštila (a nalomila si zápěstí).

Dívejte se jinam. I rozzuřený býk se při koridě uklidní, když z jeho zorného pole zmizí toreadorova muleta. Totéž platí i o nás. Co nevidíme, neexistuje.

Dýchejte. Při velkém rozčilení jsme na několik vteřin jakoby ochromení, bez dechu. Vědomým hlubokým dýcháním obnovíte přísun kyslíku, smysly se vzpamatují a mozek začne zase pracovat. Nadechujte se do břicha; výdech ať je co nejpomalejší, kontrolovaný a nehlučný.

Znáte příběh Marka Twaina o záměně prince a chuďase? Jednou z epizodních postav je tam chlapec s bizarním povoláním „otloukánka“. Jeho úkolem je dostávat od učitele rány místo svého pána, rozmazleného následníka anglického trůnu prince Edwarda. I v Anglii 16. století věděli, že takový pohlavek může mít význam vpravdě léčivý a osvobozující.
Vztek je totiž, fyziologicky vzato, napětí. Každé psychické napětí má svoji obdobu ve svalové oblasti. Jestliže se uvolní svaly, uvolní se i akutní stres. Nějaká rychlá, silová akce – rána do stolu, bouchnutí dveřmi, facka – tomuto účelu vyhoví, většinou má ale nepříznivé „vedlejší účinky“. Koho by také bavilo pořád volat sklenáře (nebo pohotovost)! Takže pro tento účel odborníci radí například rychle vyběhnout schody nahoru a zase dolů, několikrát silně praštit do matrace nebo oběhnout blok.

A jenom tak mezi námi: nadávky mají také svoje kouzlo… Jste-li si naprosto jistá, že vás nikdo neslyší, jen do toho! Všem to vytmavte. Ulevte si. Klidně použijte všechny výrazy, které znáte, i ty, které ještě nikdy nikdo neslyšel. A nestyďte se za to. Nakonec, vztek není nic jiného než trocha biochemie…

Reklama