Jak si dospělý může posílit imunitu?
Za imunitu zodpovídá náš imunitní systém. Imunitní systém nás brání před patogeny, což jsou choroboplodné zárodky, které mohou vyvolat onemocnění. Ochrana, kterou nám poskytuje je zabezpečena vlastně dvěma mechanismy.
Imunitu máme jednak vrozenou, to je ta, kterou máme od narození. Hovoříme o přirozené imunitě. Pak je tu ještě imunita získaná. Tu získanou jsme schopni ovlivnit a trénovat ji. V podstatě se vyvíjí během našeho celého života.
5a95635c88e36obrazek.png

Jaký máte názor na otužování organismu?
Otužování má pozitivní vliv na naši imunitu, ale také na zdraví našeho srdce a cév. Ranní sprcha dokáže určitě dobře nastartovat náš den. Pro mnohé z nás patří k již zavedeným rituálům. Užitečné je střídání chladnější a teplejší vody, což má stimulující účinek na naše srdce a cévy. Vždy bychom měli ukončit sprchování teplou vodou, abychom zbytečně neprochladli.

Co může naopak imunitu snižovat?
Nedostatek pohybu, jednostranná strava s absencí ovoce a zeleniny. Naši imunitu podpoří i různá režimová opatření, jako pravidelné větrání pokoje, krátce, ale za to intenzívně.
Vyvážená strava, přísun vitamínů z ovoce a zeleniny, stačí to k obrnění organismu před běžnými nemocemi, jako je rýma a nachlazení?
Většina z nás sáhne po různých přípravcích, když nás začne pobolívat v krku, kýcháme, máme rýmu, začnou nás pobolívat klouby. Přitom čekárny jsou plné pacientů… To, co si koupíme, nám nějakým způsobem pomůže. V posteli sice třeba nezůstaneme, vyležíme se přes víkend, ale stejně to není ono. Účinnější je se na období zvýšené nemocnosti a nachlazení již předem připravit, ať máme zkrátka pokoj a nějaké známky nachlazení nás úplně minou.

Pokud bychom si chtěli koupit v lékárně přípravky, doplňky stravy pro posílení imunity, podle čeho bychom si je měli vybrat?
Měli bychom si vybírat podle složení. Tedy podle toho, které účinné složky jsou v přípravku zastoupeny a v jakém množství.

Je dobré kombinovat více přípravků – například vitamíny a speciální doplňky stravy pro posílení imunity?
5a956190db0fcobrazek.pngAno určitě. Je dobré kombinovat přípravky s obsahem vyváženého množství vitamínů a minerálů. Například GS Extra Strong Multivitamin obsahuje doporučenou denní dávku vitamínů a minerálů podle směrnice Evropské komise z roku 2009. Jedná se tedy o velice moderní přípravek s komplexním a 100% vyvážených složení vitaminů, minerálů a dalších aktivních látek vyvinutým podle nejnovějších poznatků vědy a výzkumu. GS Extra Strong Multivitamín obsahuje také tzv. Strong komplex, který obsahuje 4 velmi užitečné složky, a to jsou lutein - karoten pro zdraví našeho vidění, activin – výtažek ze semen vinné révy, extrakt z echinacey v poměru 4:1 a navíc extra dávku vitamínu C.
 
Co jsou bakteriální lyzáty?
Bakteriální lyzáty obsahují neživé části bakterií. Tyto neživé části bakterií našemu tělu nijak neuškodí, nicméně mají zachovánu jednu velmi důležitou vlastnost. Po kontaktu s naším imunitním systémem jsou schopny jej podpořit.

Ve spojení s imunitou se také mluví a betaglukanech, co si o tom myslíte?
Betaglukany  povzbuzují imunitu tím, že vstupují do přímého kontaktu s makrofágy. To jsou bílé krvinky, které jsou součástí naší přirozené imunity. Tyto bílé krvinky pohlcují cizorodé látky, a následně je rozloží, a tak vlastně zneškodní. Je třeba také říct, že imunomodulační účinek má především skupina beta-1,3-glukanů s 1,6 větvením. Naproti tomu beta-1,4-glukany imunitu téměř nepodporují.  No, laik tomu asi neporozumí.

Děkujeme za odpovědi MUDr. Karlovi Metyšovi.
 
 

Reklama