Vrnění ovládá každá kočka jinak. Dokonce jsou kočky, které nikdy nevrní. Proč ovšem, to nikdo netuší. Buď to neumí, nebo nepotřebují. Navíc kočka domácí je jediná šelma, která umí vrnět při nádechu i při výdechu. Ostatní velké kočky to ovládají jen při výdechu. Frekvence vrnění je v rozmezí 25-150 Hertzů.

Obecně lze vrnění rozdělit asi takto:

 

Jemné „rrrrr“ značící maximální spokojenost s drbáním či životem samotným. Kočka takto jemně vrní svým koťatům, a tím jim dává najevo, že vše je v nejlepším pořádku. Koťata naopak předou ke své matce nebo sourozencům jako výzvu ke hře, žádají si tak o pozornost.

Lehoučké ševelení, sotva slyšitelné vrnění chvilkami ustávající je slyšet, když kočka spokojeně usíná.

 

Hlasité vysoké „vrau vrau“, skoro až pisklavé, místy až přeskakující jako puberťákův hlas, je odrazem maximální spokojenosti, maximálního vzrušení. Nebo ho slyšíme v případě, že si kočka již dlouho žádá naši pozornost. Nejsnáze k tomu svoji kočku vyprovokujete divokým hlazením, ale některé kočky takto vrní skoro pořád…

Podobně předou kočky i při bolesti, v kritické situaci nebo při porodu s cílem odvést pozornost od deprimující situace.

A zde vědci přicházejí na pozoruhodnou věc…

 

Léčivé předení

Když kočka přede, v jejím těle se vylučují endorfiny, které jí pomáhají lépe zvládat bolest.

Vrnění je mocný nástroj, který patrně není jen prostředkem k vyjádření radosti, příjemných pocitů, případně bolesti, nebo komunikační prostředek s koťaty.

 

Frekvence, kterými kočky předou, dle pozorování pomáhají zlepšovat pevnost kostí a podporovat hojení ran. To by vysvětlovalo předení při nepříjemných a bolestivých situacích. Jak je to možné?

Kočky mají styl života spíše podobný nicnedělání, však 16 hodin denně prospí. Vedou velice úsporný život. Relativní nedostatek zátěže by u lidí způsobil svalovou atrofii a řídnutí kostí. U koček tak evoluce vyvinula tento revoluční mechanismus, který stimuluje svaly a kosti jemnými vibracemi předení. Svaly neochabují, kosti neřídnou…

Že je to zřejmě trefa správným směrem dokazuje i fakt, že například psi vykazují mnohem více kostních a svalových abnormalit (třeba právě řídnutí kostí) než kočky, přitom jejich styl života je mnohem aktivnější.

Vrnění je tedy pro ně prostředkem ke zlepšení kondice a zpevnění vlastního zdraví. A právě tyto léčebné účinky jsou velkou výzvou pro lékařské výzkumy budoucnosti.

 

Ale i pro lidi je kočičí předení pozitivní. Už jste možná slyšeli o nahrávce francouzského veterináře Jean-Yvese Gaucheta. Nahrál dvouminutové předení své kočky, dvacetkrát za sebou ho namixovat a vznikla nahrávka, která podle pozdějších experimentů umí znatelně snížit úzkosti, stres, nervozitu a má dokonce kladný vliv na usínání.

 

Takže – nechte si zavrnět, ano?