Kdo vůbec vybírá barvu roku?

5a5c78018f23dobrazek.pngJe to Pantone Color Institut neboli Pantone Inc. Jde o americkou výzkumnou společnost, která se zaměřuje na barvy. Je známá a také celosvětově uznávaná pro svůj systém barev s názvem Pantone Matching System (PMS), což je patentovaný barevný prostor využívaný v řadě odvětví, převážně tisku a DTP. Systém Pantone využívají výrobci barev, vláken a textilií, dále též například plastů.

Barva roku je volena vždy před Vánoci, formou tajné volby. Před samotnou volbou se na dva dny sjedou představitelů různých barevných standardů. Stráví dva dny prezentacemi a debatami. Oni jsou ti, kdo pak volí. Výsledkem je tedy zvolená barva roku, která daný rok reprezentuje.

Barva roku není volena náhodně

Pantone Inc. se zaměřuje na to, aby barva roku nebyla jen dílem náhody. Chce, aby odrážela mnoho věcí. Například odráží hlavní náladu ve společnosti, v kultuře, v designu anebo právě v módě. Tuto roli nese i letošní odstín ultra violet.

Dle prezentace společnosti Pantone Inc. čerpá letošní ultra violet z odkazu psychedelického Davida Bowieho v sedmdesátých letech, poté i Prince a jeho Purple Rain o dekádu později. Evokuje nám vesmír a celé jeho tajemno, působí mysticky, provokativně, ale současně probouzí kreativitu a dává naději v lepší zítřky.

O čem je tedy letošní ultra violet?

Fialová se nám letos snaží pomoci v našem aktuálním rozpoložení, chce nám dát to, po čem zrovna nejvíce toužíme nebo co potřebujeme. Podle Pantone dokonce podporuje i vynalézavost a vizionářské myšlení, které nás nasměruje k oné lepší budoucnosti. Nechává nás však i nahlížet do nitra, podpořit spiritualitu a meditace, mystiku.

Loni byla barvou roku svěží zelená, tzv. greenery

Barva roku není novinkou. Pokud vás zajímá její historie, stačí nahlédnout na stránky společnosti Pantone. Například loňský rok 2017 reprezentovala svěří jarní zelená, s názvem greenery. Symbolem loňského roku prostě byl nový začátek. Osvěžení a obnova. Loňská greenery byla kombinací žluté a zelené, která symbolizuje barvu brzkého jara, nového nádechu, naděje a optimismu. Povedlo se?

Kombinace s ultra violet jsou na první pohled nesnadné

Ale na ten druhý už nikoliv. Vaše obavy se mohou rozptýlit ihned po nahlédnutí do stylizovaných palet odstínů, které mohou být kombinovány s ultra violet v různých odvětvích. Jsou také k dispozici na stránkách společnosti Pantone.

Ano, barva roku není jen izolovaným výkřikem do tmy. Jde o promyšlený systém kombinací a barevného designu, který vám, pokud jakkoliv pracujete s barvami nebo s nimi chcete být v souladu, nabízí alternativy kombinací právě s barvou roku. A budete překvapeni, jak nápadité kombinace lze využít!

Ultra violet teď budeme potkávat častěji

Nebude tedy náhodou, že se s barvou roku a s barevnými kombinacemi k ní doporučovanými budeme potkávat nejen tam, kde jde o módu, design, styl. Během Vánoc a začátku roku se na módní kolekce inspirované barvou roku připravovaly i módní řetězce a prodejny stylového nábytku, designu a dekorací.

Barvu roku budou odrážet jak luxusní obchody, které mají „trendy“ přímo ve svém poslání, tak i ty, které nám nabízejí zejména příjemné ceny svého zboží. Již teď můžete nahlédnout například na www.pepco.cz leták. A zjistit, co krásného a levného si budete moci pořídit buď přímo v ultra violet barvě roku, anebo jako doplněk k ní.

Letošní barvu roku lze dobře použít i v interiéru

Ultra violet je sice barva chladná, ale velmi inspirativní. Evokuje nové nápady a také energii k jejich realizaci. Hodí se proto například jako doplněk do pracovny, ovšem i do kuchyně. Ani v předsíni nebude nevhodnou volbou. Takže pokud chcete změnu v interiéru, klidně se pusťte třeba do ultra violet.
5a5c786a587b9obrazek.png

Reklama