Královských povinností se ujal Václav III. brzy, bylo mu pouhých 16 let. Po svém otci králi Václavu II. získal tři koruny (českou, polskou a uherskou) a také davy nepřátel. Aby si uvolnil ruce pro boj s římským králem Albrechtem Habsburským a polským vévodou Vladislavem Lokýtkem, zřekl se nároků na uherský trůn.
První cesta Václava III. proto vedla do Polska, aby se tam ujal dědictví po otci. Na žádost zemského hejtmana v Polsku Oldřicha z Boskovic naverboval vojsko a přes shromaždiště v Olomouci směřoval do země. Právě v Olomouci, v domě kapitulního děkana, byl rukou neznámého vraha zabit. Z vraždy byli podezřelí mnozí, od krále Albrechta přes piastovského vévodu Vladislava Lokýtka, uherského krále Karla Roberta či část české šlechty, která se bála o svá práva a majetek. Faktem je, že největší výhody ze smrti Václava III plynuly pro Habsburky.
Smrtí Václava III. vymřel rod Přemyslovců, který 450 let řídil osudy naší vlasti prostřednictvím 31 panujících knížat a sedm králů. Po smrti mladého krále se rozhořel o Čechy úporný boj.
V době olomoucké vraždy byl z králova pověření správcem země Jindřich, vévoda z Korutan, manžel princezny Anny Přemyslovny. Ten se také stal prvním panovníkem po smrti Václava. Ve skutečnosti však vládl bohatý a schopný Jindřich z Lipé. Teprve manželství dcery Václava II. Elišky Přemyslovny s Janem, synem německého krále Jindřicha VII., přivedlo na trůn novou vládnoucí dynastii - Lucemburky.
Máte rádi historii? Vzpomenete si zítra?
Nový komentář
Komentáře
učím se to ve škole, historie je pro mě dost zajimavá
Ano, mám ráda historii, a vzhledem k tomu, že už je čtvrtého, tak si to připomínám.
1306 je známý rok, ale přesný datum šel nějak vždycky mimo mě.