Po více než dvaceti letech se k divákům opět vrací Miami Vice. Nejde o seriál, jak tomu bylo tenkrát, režisér však zůstal stejný. Vzhledem k tomu, že Michael Mann má v branži dobré jméno, dá se předpokládat, že nepůjde pouze o nastavovanou kaši.

Miami Vice. Jeden z nejpopulárnějších akčních seriálů 80. let. Dvojice detektivů řešících zapeklité zločiny, rychlá auta, krásné ženy, romance a hlavně palmy! Tak to jsou propriety seriálu, který natrvalo ovlivnil televizní tvorbu seriálových detektivek. Právě na něm získal Michael Mann jméno, které mu umožnilo natočit například film Collateral.

Tentokrát však nebyl omezený televizní produkcí, a tak mohl vzniknout celovečerní film, který využívá nejen poetiku tehdejšího seriálu, ale i veškeré vymoženosti moderní techniky i filmařství. Výsledek je až nečekaně dobrý. Ze seriálu si zachoval poněkud přímočařejší humor, ale ve filmovém podání nabral temnějších odstínů a jakoby větších rozměrů.

K působivosti filmu pomohlo i herecké obsazení. Detektiva Ricarda Tubbse hraje Jamie Foxx, který v roce 2004 získal Oskara za ztvárnění Raye Charlese ve filmu Ray. Druhého detektiva, na ženy si potrpícího Sonnyho Crocketta, si zahrál Collin Farrell, kterého jste mohli vidět například ve snímku Alexandr Veliký.

Oba herci prošli vysilujícím tréninkem, který je reálně připravil na jejich filmový úkol – infiltrovat se do nadnárodní zločinecké organizace a zjistit, kdo zavinil smrt dvou agentů CIA. Kdo by očekával řešení zločinu, rychlá auta, slunce a palmy, měl by pravdu jen napůl. Rychlá auta se mihnou jen na začátku, a pokud uvidíte palmu, tak jen tehdy, když ji pod těžkými mraky ohýbá silný vítr. Žánrově skvělé je i použití vzdálené bouře, podle které bezpečně poznáte, že děj už vás zase přivedl do Miami a uragán se blíží nejen na plátně.

Většina filmu se však odehrává někde mimo, nejvíce v jižní Americe, kam se oba agenti ve své cestě za rozkrytím narkomafie dostanou. Tubbs je z dvojice ten rozumnější a klidnější, Sonny má horkou hlavu a je na ženské. Přesně tak to bylo v seriálu a je to tak i zde. Jamie Foxxovi ale role viditelně padne lépe než Collinu Farrellovi, který na to, že hraje vášnivého milovníka a svůdce, působí poněkud mátožně.

Přesto je jasné, že to bude on, kdo zaujme ženskou část publika, protože to bude on, kdo na plátně rozehraje vášnivou romanci s milenkou nejvyššího šéfa zločinců, do jejíž role byla obsazena uznávaná čínská herečka Gong Li (Gejša). A právě tady se rozvíjí hlavní motiv celého filmu: Kam až se dá zajít, aby se dalo ještě vrátit zpět? Agenti začnou pracovat pro zločince, doručovat zásilky narkotik a pronikají hlouběji a výše po struktuře celé organizace. Sonnyho láska věci také neulehčí. Není snadné pamatovat na svoje původní poslání.

To všechno dohromady s již zmiňovaným humorem vytvoří film, u kterého budete od začátku do konce zvědaví, co se stane teď. Režisér se se svým specifickým smyslem pro humor zarytě drží některých seriálových klišé, bez kterých „by to prostě nebylo vono“, ale také nezapomíná na dobře vypointované repliky, které proslavily už seriál. Stejně jako seriál je to podívaná pro muže i pro ženy, nudit se nemůže nikdo, i když každý si z něj vezme „to své“.

Na závěr se dá říci jen tolik, že Michael Mann natočil ryzí žánrovku, které se v těchto intencích dá vyčíst jen málo, jestli vůbec něco. I přes obavu, že předloha je vyčerpána, je film svěží podívanou, které nechybí to hlavní, co je při podobných projektech potřeba – nadhled. Právě díky nadhledu se z patosu a klišé stávají dokonale fungující prostředky k tomu, aby se Miami Vice mohlo vrátit mezi svoje diváky.

Šumařův blog je ZDE.

Reklama