vrasky-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kdo je na vině?

Se stářím možná roste míra našich znalostí a dovedností, co ale rozhodně neroste, je obsah kolagenu a elastinu. Po dvacátém roce života naše tělo produkuje každoročně přibližně o jedno procento kolagenu méně. A je to právě kolagen a elastin, kdo udržuje pokožku pevnou a pružnou.

S přibývajícím věkem navíc přicházíme i o kožní maz. Díky tomu se naše pokožka jeví více suchá a mdlá, což vrásky ještě více zvýrazní.

A ačkoli se celý život snažíme ho zbavit, nakonec nám bude ještě scházet. Řeč je o podkožním tuku. Jeho ztráta přispívá k tomu, že naše pokožka působí více povisle.

Pozor na přílišné slunění

Přirozený proces stárnutí sice zastavit nemůžeme, můžeme ale ovlivnit několik faktorů, které mají na vznik vrásek velký vliv. Podle dermatoložky Niny Desai je největším viníkem, pokud jde o předčasné stárnutí, UV záření. UV záření totiž odbourává kolagen a elastin a velkou měrou přispívá také k pigmentaci pokožky, jak dermatoložka uvádí na svém webu. To, že se není dobré vystavovat dlouhé hodiny přímému slunečnímu záření, ale ví asi každý.

Některé už možná nenapadne, že za vznik vrásek mohou také opakující se pohyby obličejových svalů. Vzpomeňte si na to, až budete příště několik hodin mžourat do monitoru počítače nebo do telefonu.

Mezi další faktory, které určitou měrou přispívají vzniku vrásek, patří stres, nedostatek spánku nebo přílišná konzumace alkoholu.

vraska.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Jak udržet svou pleť co nejdéle hladkou?

Základem je (stejně jako u naprosté většiny případů) zdravý životní styl, zahrnující potraviny bohaté na selen, zinek a vitamíny. Antioxidanty (zahrnující také vitamín C a E) jsou obsažené například v zeleném čaji a dokáží zabránit působení volných radikálů, které poškozují strukturu buněk. Antioxidanty obsažené v různých přípravcích a aplikované na obličej, chrání pleť stejných způsobem.

Kosmetické přípravky, které jsou účinné v boji proti vráskám jsou ty, které zahrnují kyselinu hyaluronovou či retinol. Nejen v letních měsících bychom pak neměli opomíjet ani opalovací krémy.

Jaké mýty se točí okolo vrásek?

Alespoň s jedním z následujících mýtů jste se za svůj život jistě setkali. Dermatoložka Lucia Mansfeldová je pro web Vitalia uvedla na pravou míru.

  • Lidé s mastnou pletí vrásky nemají – Lidé s mastnější pokožkou jsou možná méně náchylní na vznik prvních vrásek (díky mazu v pleti), nicméně ani oni se časem vzniku vrásek pravděpodobně nevyhnou.
  • Jedině genetika hraje roli – Ačkoli o stavu pokožky rozhoduje jistým dílem například množství pigmentu melaninu, podíl na vzniku vrásek má stejně tak kouření, alkohol, pitný režim nebo stres.
  • Dostatečný pitný režim vrásky vypne – Dopřávat našemu organismu dostatek tekutin je sice přínosné, ale ani to stoprocentně nezamezí vzniku hlubokých vrásek nebo nezajistí vypnutí těch stávajících.
  • „Nesmějte se, abyste neměli vrásky“ – Nic nestojí za to, aby se kvůli tomu lidé neusmívali. Vrásky navíc vznikají i z dalších grimas, takže byste se nemohli ani mračit a vlastně ani mluvit.
  • Drahé krémy dokáží vrásky vygumovat – Není dobré řídit s heslem: „Čím dražší, tím kvalitnější“, u krému byste měli hledět zejména na jeho složení. Vybírejte například ty s obsahem retinolu.

Zdroj info: ninadesaimdvitalia, MUDr. Lucia Mansfeldová, wikipedie