Stává se vám někdy, že po cestě do lékárny zíráte na ručně psaný recept a marně se snažíte rozluštit záhadné hieorglyfy? Říká se, že básníci a lékaři mají nejhorší rukopis. Na tom možná něco bude, lékaři jsou svým nečitelným písmem skutečně proslulí. Bohudík, že mnoho z nich vám recept už raději napíše na počítači. Za špatný rukopis lékaře už padl první trest.

 

Nejen vy, ale také lékárníci se s nečitelným písmem lékařů potýkají. A co víc? Může snadno dojít k záměně léčiv, která se vám může stát osudnou. Podobný případ se udál v americkém Texasu. A lékař byl nyní za svůj rukopis potrestán soudem.

 

Kardiolog Ramanchadra Kolluru předepsal jednomu ze svých pacientů předepsal isordil, což je lék, který posiluje srdce. Jenže vinou nečitelného písma na receptu došlo k nešťastné záměně. Lékárník tuto hatmatilku špatně přečetl a prodal pacientovi plenil – lék, který krevní tlak ještě snižuje. Muž byl druhý den nalezen mrtev.

 

Soud nyní za viníka úmrtí označil kardiologa, jenž recept napsal. Pozůstalým tak musí vyplatit odškodné 224 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 3,5 milionu korun. Podle odhadů zemře ročně 7000 Američanů právě kvůli záměně léčiv, nejčastějšími viníky záměny jsou ručně psané recepty.

 

Jak píše recepty váš lékař? Stalo se vám někdy, že v lékárně došlo k záměně léků?

 

Reklama