John Lennon se 8. prosince 1980 kolem desáté večer vracel se svojí manželkou Yoko Ono z nahrávacího studia Record Plant. Před domem Dakota na Manhattanu v New Yorku, kde bydleli, před ně naběhl tehdy šestadvacetiletý Mark Chapman a obrátil proti nim zbraň. Vystřelil pětkrát, čtyři zásahy byly smrtelné. O necelé dvě hodiny později v Roosveltově nemocnici umírá. Když to lékaři oznamovali Yoko Ono, ta jen zoufale kroutila hlavou „Chcete říct, že spí?“ nechtěla si připustit smrt svého muže, tak jako se s ní dodnes nemohou srovnat jeho skalní příznivci. A ti nechtějí ani slyšet o Chapmanově propuštění.

 

Nechtěla o tom zřejmě ani slyšet komise soudních expertů v americkém městě Albany, která, podle agentury AP, už popáté v úterý zamítla jeho žádost o podmínečné propuštění. Podle ní je stále společensky nebezpečný. Zpěváka totiž zabil jen proto, aby na sebe strhl pozornost. A podle soudních expertů u člověka, který svoji vražednou exhibici plánoval s naprosto chladnou hlavou, není zaručeno, že by ji nějak nezopakoval.

 

Chapman, který už si ze svého doživotního trestu odpykal 27 let, si tak nejméně další dva roky posedí. Pak zase může požádat o propuštění. To už mu bude pětapadesát. Poprvé požádal o podmínečnou svobodu po 20 letech za mřížemi v roce 2000. Po prvním neúspěchu pak žádost každé dva roky opakoval.

A co na verdikt soudu vdova po Lennonovi Yoko Ono? „Je to správné rozhodnutí, já jsem vždy byla proti jeho (Chapmanovu) propuštění,“ měla podle svého právníka reagovat. A teď jen bude čekat, jak rozhodne příští líčení o propuštění v srpnu 2010.

 

Myslíte, že by se měl vrah Johna Lennona dostat na svobodu? Posloucháte jeho songy z doby, kdy vystupoval sólově, nebo když zpíval megahity s Beatles?
Reklama