Letošní ročník Letních shakespearovských slavností se pomalu blíží do svého finále, přesto diváci ještě mohou stihnout tři mimořádné inscenace.

Pokud o některém představení Slavností můžeme tvrdit, že je naprostý divácký hit, potom to jsou Veselé paničky windsorské se Simonou Stašovou, Evou Režnarovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích. Veskrze zábavná inscenace režiséra Jiřího Menzela se bude hrát od příštího pondělí (22. srpna) v příjemném prostředí Letní scény Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí.

paničky windsorské

Ve stejný den se na Nejvyšší purkrabství vrátí i letošní novinka Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Monikou Timkovou, Nelou Boudovou, Václavem Koptou, Milanem Šteindlerem, Petrem Stachem či Martinem Pechlátem, která celou přehlídku 3. resp. 4. září zakončí. Pořadatelům se totiž pro velký zájem podařilo přidat v neděli 4. 9. jedno představení Večera tříkrálového, a tak budou Slavnosti proti původnímu plánu o jeden den delší.

vecer trikralovy

Ale pozor, ještě předtím budou dva večery (30. a 31. srpna) patřit mimořádné inscenaci Michala Vajdičky Othello, která měla svou premiéru v loňském roce v Bratislavě. V roli Desdemony zde exceluje herečka pražského Dejvického divadla Veronika Kubařová, charismatického Othella ztvárnil Jozef Vajda, Jaga hraje Ľuboš Kostelný.  Těšit se tak můžeme na češtinu i slovenštinu.

othello

„Jsme rádi, že se nám podařilo tuto hru přivézt do Prahy. Náročné to bylo hlavně z technického hlediska,“ říká umělecký ředitel Libor Gross. „Scéna je netradičně umístěna uprostřed hlediště, což je pro diváky velice atraktivní, ale například do Nejvyššího purkrabství se scéna nevejde. Nicméně našlo se řešení a tak mohu diváky pozvat na Letní scénu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí, kde budeme tuto hru uvádět. Věřím, že bude mít stejný úspěch, jaký zaznamenala v Bratislavě.“

V tragédii, která ukazuje, kam až může dohnat stárnoucího muže žárlivost na mladou manželku, jak lehce se dá uvěřit zrádným slovům a co vše to může způsobit, se jako Othello představí Jozef Vajda, který patří k předním osobnostem slovenského divadla. Sám o hře říká: „Téma lásky a žárlivosti je věčné a záleží jen na režisérovi, jak se ho zmocní. V inscenaci režiséra Michala Vajdičky neklademe důraz na rasové rozdíly, ale zaměřili jsme se na obrovský, až propastný věkový rozdíl mezi Othellem a Desdemonou, v podstatě rozdíl dvou generací. Toto téma v naší společnosti velice rezonuje, protože dnešní stárnoucí muži se pro mladé ženy stávají zajímaví svým postavením i finančním zázemím. Tělo chřadne, ale srdce muže nestárne - vždy bude toužit po kráse a mládí. To už je mužský úděl. A Shakespeare je v tom zcela nadčasový.“

othello 2

Vstupenky jsou v prodeji na www.shakespeare.cz  a v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 a cena vstupenek je od 290,- Kč. Kompletní informace o letošním ročníku Slavností naleznete na www.shakespeare.cz včetně aktuální fotogalerie. Generálním partnerem festivalu je investiční skupina PPF.

Reklama