Křivý účes, oranžová barva namísto požadované blond či vypadávající prodloužené vlasy. Pokud zákazníci natrefí na nezkušeného či neschopného kadeřníka, nemusí si nechat nevzhledný výsledek jeho práce líbit.

Každý zákazník má právo reklamovat účes, který neodpovídá jeho požadavkům. Výhrady by měl uplatnit co nejdříve, tedy ihned po dokončení práce kadeřníkem a před jejím zaplacením. „Podle povahy vady je pak možné v prvé řadě žádat bezplatnou nápravu,“ vysvětluje vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: „Není-li možné nedostatek odstranit, zákazník má právo požadovat slevu z ceny.“

vlasy

Na výsledné podobě účesu je třeba se shodnout již na počátku návštěvy. „Ideální je kadeřníkovi podrobně vysvětlit, jakou má zákazník představu. Pokud je možné doplnit ji obrázky, je to vhodnější pro přesnou znalost tvaru a odstínu účesu,“ říká Lukáš Zelený. I samotný tvůrce by se měl vyjádřit, zdali výsledek bude odpovídat představě klientky či klienta, zejména s ohledem na kvalitu a původní barvu vlasů.

Už v okamžiku vytváření účesu je na místě kontrola a kdykoliv má klient pocit, že se jeho představa rozchází s vytvářeným výsledkem, měl by zasáhnout. Pokud není zákazník spokojen s výkonem kadeřníka, může kdykoliv využít svého zákonného práva odstoupit od smlouvy o dílo, kterou v nepsané formě s kadeřníkem uzavírá. „V takovém případě je povinností klienta zaplatit práce do té doby již vykonané,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Jiná situace nastává, pokud dojde například ke škodě na klientově majetku (zabarvení oděvu) či na zdraví (vypadávání vlasů či nechtěné střihnutí). V takovém případě má zákazník právo na finanční kompenzaci. „Pro vyčíslení skutečné škody je nezbytné vše řádně zdokumentovat, případně kontaktovat podle potřeby i lékaře či soudního znalce, z jejichž zprávy může vycházet soud v následujícím sporu,“ uzavírá Zelený.