646483bf9d629seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Jarní svěžest do interiéru
Po ponuré zimě interiér nejlépe oživíte v duchu hesla „v jednoduchosti je krása“ už jen tím, že si pořídíte květiny, ať to budou řezané tulipány z farmářských trhů, narcisky či hyacinty v květináči. Pokud nejste milovníky barevných květů, svěžest do obydlí přinesou i nalámané čerstvé větvičky vrby jívy neboli kočiček anebo třeba třešně. Říká se, že ďábel se skrývá v detailu, proto se spíše než na velké a nápadné změny soustřeďte na drobnosti. Ubrus na stůl, dekorativní polštáře, proutěné košíky, obrazy, ozdoby ze dřeva, textilu nebo slámy… možností je nekonečně.

Trendy koberečky
Kusové koberce mají jednu neocenitelnou vlastnost – dokážou za nízké náklady vyplnit každý interiér bytu nebo domu a dodat mu dojem hřejivého pohodlí a potřebnou stylovost. Výhodou kusových koberců je také to, že s nimi rychle a levně proměníte každý interiér, aniž byste museli povolávat řemeslníky V současné době se při výběru kusových koberců nejvíce cení originalita. Namísto jednobarevnosti kralují na výsluní barvy a jejich kombinace, vysoký vlas a netradiční vzory. Výběr materiálu jde pak ruku v ruce s požadavky na funkci, kvalitu a odolnost koberce. V popředí se stále drží ručně vázané koberce v orientálním stylu nebo vyráběné strojově, vlněné, hedvábné či syntetické.

646b2c70d4e02blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Pusťte se do malování
S příchodem teplých měsíců je potřeba náš domov oživit a pustit do něj více světla. Vhodně zvolenými barvami můžete s bytem opticky kouzlit. „S pomocí barev ho můžete zvětšit, vyřešit nedostatek místa a pocit stísněnosti a zařídit, aby se v něm jeho obyvatelé cítili klidně a bezpečně. Barvy mají z hlediska psychologie velkou moc, a když se naučíte o nich přemýšlet, prokáží vám u vás doma dobrou službu,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Žlutá záplava energie
Z hlediska psychologie barev žlutá vyzařuje silnou energii, má schopnost motivovat, inspirovat, dodávat tvůrčí elán a optimismus. Je to barva štěstí, která má pozitivní vliv na naši psychiku. Žlutá byla kdysi v plánování interiérů trochu zatracovaná, ale tyto doby jsou už naštěstí pryč a můžete si ji dopřát, kdekoli chcete. Má to však svá pravidla – z estetických důvodů s ní doporučuji pracovat v menší míře, aby nedošlo k vizuálnímu přehlcení. Pokud si ji tedy vyberete třeba pro výmalbu, zaměřte se jen na jednu hlavní stěnu. Vzhledem ke svým povzbuzujícím účinkům se nejlépe hodí třeba do pracovny nebo home office koutku. Je to genderově neutrální barva, takže dobrou službu udělá třeba v pánském domově nebo v rodinném domě, kde žije pohromadě několik generací, nebo ze stejného důvodu i v bytě na spolubydlení. Naopak by žlutá barva neměla přijít do pokojů či zón vyhrazených pro relaxaci a odpočinek. 

Žlutá je skvělá na každé roční období a neokouká se. Co se týče kombinování, hodí se k fialové, bílé, ale i k šedé. 

Zdroj: interiérová designérka Anke Glut, eunabytek, Olzatex

Reklama