paty

V létě si logicky bereme bosé nohy na paškál. Aby ne, když je takřka dennodenně vystavujeme v otevřených botách a sandálech. Pěstěná nožka v páskových střevíčcích vypadá sexy, to už přece víme. Známe i názor mužů, kteří si našich nohou a prstů všímají víc, než jsme si byly ochotné připustit. Takže která z nás měla ještě nějaký ten deficit, určitě se vrhla na krášlení, pilování a lakování, aby jí prstíky nedělaly ostudu. Když už je ti chlapi tak sledují.

No jo, ale znáte to, práce kvapná, málo platná. Soustředily jsme se na estetično, co čouhá ze špiček bot, ale možná zapomněly na to, co čouhá vzadu. Na paty. Vy určitě ne, já vím. Ale věřte mi, že výjimky stále jsou a není jich zas tak málo.

Poslední dobou si totiž všímám oněch částí nohou víc než kdy předtím. Nemůžu za to, ale v MHD prostě pozoruji ženské, jak mají upravené nohy. Chlapi je většinou stále tvrdošíjně schovávají ve fuseklích.

Tuhle v metru jsem seděla proti paní. No a automaticky jsem hodila pohled k podlaze. Měla zvláštní barvu laku, takovou zlatou metalízu, nebo jak to nazvat. Ladilo jí to s oblečením i s barvou sandálků. Pak vstala, protože vystupovala, a veškerý dobrý dojem byl fuč. Měla příšerně popraskané paty. Já vím, řeknete si, někdo k tomu má sklony, a ať dělá, co dělá, prasklinám se neubrání.

Jedna moje kamarádka (podotýkám, že mladá, přepečlivá, s naprosto dokonalou manikúrou i pedikúrou) má stejný problém. Praská jí kůže na patách, i když ji stále obrušuje a maže. Prý je to velmi nepříjemné. Pomineme-li estetickou stránku, je to docela bolestivé a špatně se to hojí.

paty

Co s tím?

Zeptala jsem se pedikérky Jarmily Daňkové:

Co je příčinou praskání kůže na patách?
Většinou se jedná o plísňové onemocnění, které kůži vysušuje a způsobuje praskání. Takovou kůži je potřeba odstranit (odřezat nebo obrousit) a ošetřit protiplísňovým přípravkem. Tyto problémy bývají vleklé a často se vracejí. Je nutné důsledně dodržovat hygienu a desinfikovat boty.

Jak častou návštěvu pedikúry doporučujete?
Nejméně jednou za měsíc. Neříkám, že si doma nemůžete ošetřit nohy sama, ale odbornou péči u profesionála by si mohli čas od času dopřát všichni. Nestojí to zase tolik peněz a pěkně ošetřené nohy patří přece ke kultuře těla.

Máte podobné problémy? Jak je řešíte? Chodíte na pedikúru? Máte na to nějaký zaručený recept?