baba.jpg
Zabránit vzniku vpáčených bradavek nelze. Byť se tato vada u některých dívek objeví až po období puberty, rozhodnuto o ní je již v embryonálním stadiu vývoje. Ponechme teď stranou veškeré problémy, jako jsou záněty nebo i nádory prsu, které mohou být taktéž zodpovědné za vpadlé bradavky, a to v jakémkoli věku. Řeč bude jen o vrozené anomálii, která trápí kolem dvou procent žen.

Vpáčené bradavky jsou ty, které se zatáhnou, když zmačknete prsní dvorec cca 2,5 cm od bradavky.

Za vpáčené bradavky může tkáň, která udržuje správný tvar bradavky. Pokud je ale tužší a zkrácená, bradavku nepustí ven a naopak ji fyziologicky vtahuje dovnitř. Existují tři stupně vpáčení bradavek. Do jakého spadáte vy? 59f0815ccc6acbrades.jpgUdělejte si jednoduchý test. Palcem a ukazováčkem zatlačte na dvorec vedle bradavky.

1) Vystoupila bradavka navenek a i po uvolnění tlaku zůstala ještě chvíli povytažená? Pak jde o první stupeň, který při kojení většinou nepůsobí žádné problémy.

2) Aby bradavka vůbec vystoupila, je třeba přidat na intenzitě tlaku. Jakmile ale povolíte, zanoří se zpět. V takovém případě se jedná o druhý stupeň, který je řešitelný a kojit s ním za určitých předpokladů lze. O svém problému se včas poraďte s gynekologem nebo laktační poradkyní.

3) Jestliže bradavka nereaguje na jakoukoli manipulaci, a je velmi těžké až nemožné ji vytáhnout, jde o třetí stupeň. Ten může dítěti přisátí znemožnit, proto je lépe poradit se s gynekologem a následně s chirurgem o možnosti operace. Ta ovšem není vždy zárukou úspěchu (pokud nejsou přerušeny mlékovody) a není hrazena ze zdravotního pojištění.

Trénujte včas

„Stav bradavek žena většinou neřeší do chvíle, nežli nastane potřeba kojení. Je škoda, že tuto celkem dobře odstranitelnou vadu řeší mnozí na poslední chvíli,“ říká laktační poradkyně a zdravotnice Kateřina Neubauerová. Kdy je tedy nejvyšší čas začít svou vadu řešit?

„V 6. měsíci těhotenství je dobré si nechat vyšetřit prsní bradavky lékařem nebo laktační poradkyní. Stojí to za to, protože tak předejdete případným komplikacím v začátcích kojení,“ upozorňuje Neubauerová a radí ženám, co mohou pro zlepšení stavu vpáčení bradavek udělat.

Masáž, která pomáhá uvolnit zkrácené a ztuhlé vazy, se nazývá Hoffmanova technika. „Palec a ukazováček jsou proti sobě, palec položíte nad bradavku, ukazováček pod bradavku, zatlačíte jemně proti hrudníku a prsty táhnete směrem od bradavky. Palec nahoru, ukazováček dolů. Masáž se opakuje minimálně pětkrát denně. Další možností je rolování bradavky mezi palcem a ukazováčkem s pozvolným povytahováním,“ popisuje laktační poradkyně.

Dobrou volbou jsou také formovače bradavek, které lze zakoupit například v lékárně. „Principem terapie je trvalé, pozvolné vytahování zkrácených vazů a mlékovodu způsobením podtlaku na bradavku. Tím se bradavka stále drží vytažená a vaz natažený. Tak se tak trénuje a prodlužuje,“ vysvětluje Katka Neubauerová s tím, že nosit byste je měla několik hodin denně. Při mírnějších formách, v případě plochých bradavek ale stačí jejich použití vždy těsně před kojením.

Tip: Formovač bradavek si můžete vyrobit i doma, stačí mít injekční stříkačku o objemu 20 ml. Nožem odřízněte část nad zúžením pro jehlu. Vytáhněte píst a zastrčte jej v místě, kde jste část stříkačky odřízly. Opačný konec nasaďte na bradavku a pomalu píst povytáhněte. Podtlak pomůže bradavku povytáhnout. Po pár minutách uvolněte. Toto cvičení je třeba provádět několikrát za den.

Své někdy udělá také těhotenství a porod. „Prevencí komplikací v důsledku plochých bradavek je poporodní bonding - samopřisátí. Miminko, jak se snaží doplazit k prsu, aktivitou svých ručiček a pusinky stimuluje bradavky, a ty se vzpřímí. To však lze u drobnějších forem vpáčení a u plochých bradavek. Tam, kde bradavky nelze stimulovat rukou, není samopřisátí efektivní,“ dodává Kateřina Neubauerová. Další její rady můžete najít na pruvodcerodicovstvim.cz.

Čtěte také:

Sedmero předsevzetí, kterým se po porodu už jen směji

„Všechno ví líp, všude byla třikrát! Je snad matka roku?“ rozčiluje se Veronika (27)

Uložit

Uložit

Reklama