Vrcholový sportovec, ať už jakéhokoliv druhu sportu, zasluhuje mnohá uznání, a co teprve ti, kteří se potýkají s nějakým tím větším či menším tělesným handicapem? Před nimi je třeba smeknout. Jednou z nich je i Žaneta Schmuttermeierová, mladá dívka, která po autonehodě zcela ochrnula a nyní je členkou Českého národního curlingového teamu vozíčkářů.

Emotivní životní příběh dívky, která nešťastnou náhodou skončila ve svých dvaceti letech na vozíčku, jsme vám přinesli již v našem nedávném rozhovoru. Pozornějším z vás jistě neuniklo, že Žaneta vyniká nejen neuvěřitelným životním optimismem a elánem, ale také svým sportovním nadáním – je totiž členkou Českého národního curlingového teamu vozíčkářů. Jak tento sport vlastně vozíčkáři hrají, co má na něm Žaneta nejraději a jaké jsou její úspěchy? Nejen o tom si s námi v našem dalším společném rozhovoru s chutí popovídala.

rrrr

Žaneto, minule jsi uvedla, že než se ti stala autonehoda, byla jsi neskutečně líná. Nevynikala jsi opravdu žádným sportovním nadáním?
Jak už jsem uvedla, po nehodě, kterou jsem měla před pěti lety, jsem začala být mnohem aktivnější. Vždy mě bavilo střílení z luku, což jsem před nehodou moc nepraktikovala a nešlo mi to, ale teprve po nehodě jsem se do toho pořádně vložila a dosáhla větších úspěchů, stala jsme se dokonce mistryní České republiky v lukostřelbě, ale pak mne mnohem více uchvátil curling.

Jak ses ke curlingu dostala?
K myšlence hrát curling mne přivedl Radek Musílek, který je „vedoucí“ národní reprezentace vozíčkářů a teamu Jedličkova ústavu A. Přišel se podívat na jeden můj trénink lukostřelby a zeptal se mě, jestli to nechci zkusit, a tak jsem do toho šla (smích).

rrr

Jaký je hlavní rozdíl mezi curlingem chodících a tím vaším?
Hlavní rozdíl ve hře je v tom, že se vozíčkáři během hry nesmějí dotknout ledu. Chodící mohou před kamenem zametat košťaty, my máme k dispozici tzv. teleskopickou tyč, díky které uvedeme kámen do pohybu, ale jeho směr pak již nemůžeme ovlivnit, musíme být tedy velmi přesní. Na rozdíl od chodících, vozíčkářský team musí být smíšený, což je ale příjemné (smích). Fajn na curlingu je, že je jedním ze sportů, kde se dá hrát na vozíku rovnocenně vůči těm zdravým. Hrajeme tedy také ligu proti chodícím.

Žaneto, co tě na tomto sportu nejvíc baví?
Hlavně to, že se jedná o teamový sport, při kterém poznám spoustu nových fajn lidí, a také vám velmi pomůže s koncentrací. Od doby, co curling hraji (tři roky), se umím daleko lépe ovládat, zlepšil se mi výrazně pozorovací talent. Curling je sportem, který vám dává velkou perspektivu ve zdokonalování se, což mi například v lukostřelbě chybělo. Kdykoliv jedeme na nějaký zápas, nikdy nevíme, co nás čeká, žádný led není nikdy stejný, pokaždé jedeme do neznáma, a to je fajn!

ttt

Žaneto, jaké vlastně máte s národním teamem úspěchy?
S nároďákem jezdíme pravidelně do zahraničí, kde Českou republiku reprezentujeme na mezinárodních turnajích. Vyhráli jsme například mezinárodní turnaj v Dánsku, nedávno jsme se vrátili z Norska, kde proběhla kvalifikace na MS, skončili jsme šestí z dvanácti teamů.

Je radost tě poslouchat, je vidět, že curling miluješ, žiješ jím, že?
Přesně tak! A jsem ráda, že je to poznat. Mám díky němu nové kamarády, se kterými je strašná sranda, setkávám se s lidmi z jiných států…už jen to, že s nimi mohu být, mě neskutečně naplňuje a jsem za to vděčná. Mám díky curlingu aktivní život a jsem šťastná!

tttt

Žaneto, děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!

 Čtěte také:

Reklama