V minulosti se vajíčka „na rozdání“ barvila tím, co bylo po ruce, ale kraslice - ty se dělaly už dlouho dopředu. Jedna se malovala i několik večerů a skoro každá malůvka na kraslici měla svůj význam.
Podobné ozdoby můžete vytvořit jednoduše pomocí voskové batiky. Základní metoda je hodně známá. Na lžičce rozpustíme vosk, ten naneseme na vajíčko a tam, kde jsme uronili voskovou slzičku, se vajíčko poté neobarví. Doporučuji včelí vosk, protože má nejvyšší teplotu tání a nejlépe se s ním pracuje. Barva pak musí být nanejvýš vlažná a sytá. Vosk nakonec setřeme hadříkem a pokud jsme jej dobře nahřáli, dostane vajíčko současně i lesk. Tak vznikají jednobarevné ornamenty - špendlíkem kapičky, kouskem peří trojúhelníčky a podobně.
Vícebarevné vajíčko vzniká podobně, jen s tím rozdílem, že nanášíme vosk postupně, nejprve na bílé vajíčko jen tam, kde má zůstat bílá, pak na žluté a tak dál. Barvy se vzájemně překrývají, přebarvují a na konci je vajíčko krásně malované, skoro je škoda ho sníst.
Všechna taková vajíčka pak pěkně naskládáme na ošatku a můžou přijít první hosté…
Nový komentář
Komentáře
Voskovou batiku používaly na vajíčka moje maminka i babička, mě to moc nechytlo, já raději nálepky
Pajdi, souhlasím, škoda ho sníst.
Oříšek: Postupuju stejně - nejprve barvím celé vajíčko, pak maluju roztopenýma voskovkama ornamenty (nejlépe vypadají čerené kytičky a zelené lístečky na žlutém vajíčku).
Já se taky snažím malovat vajíčka včelím voskem, ale rozpouštím ho ne na lžíci, ale pěkně s barevnýma voskovkama v kalíškách zbylých po čajových svíčkách. A to přímo na plotně elektrického sporáku. Nevypadá to asi moc romanticky, ale jde to taky a docela dobře
pajda: Vždyť jo, já jsem strašně rychlá a šikovná
Dagi: normální z obchodu - já dávám víc octa a dávám dvoj-, nebo i trojnásobné množství barvy, pak barví i vlažná.
voskovou batiku me ucil muj deda pred mnoha lety,takze to umim a je fakt krasny
Andruša: když chceš vyndat vajíčko tak za deset až dvacet minut, musíš ředit jedna k jedné, jinak se dává slabší. Ideální stav je, když uděláš pár vajíček obráceně, pak si navoskuješ nějaká bílá a než je obarvíš a očistíš, tak máš ta v tom octě odbarvená. Mezi voskovými vzory se barva musí "odrhnout", ale ani v zelné vodě to nebývá lepší.
Ťapina: teď už není problém koupit voskvou svíčku, takže se dá těžko říct, jestli to bylo parafínem. V takovém případě ale musíš pracovat rychle a s dětmi to není ono.
L: To možná bude dobré řešení pro zpestření i pro velké. Oprskat vajíčko halabala voskem a pak, šup do barvy.
Voskovou batiku jsem dělala tradičně, jenom letos na to nějak nemám čas. A používala jsem normální vosk ze svíčky, šlo to taky.
no ja vajicka jen maluju barvickami,jsem malirka skla a tak je to pro me hracka,ikdyz nekdy vymyslet navrch neni jednoduchy..