OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestli je v mém kulinářském umění něco, co umím opravdu skvěle, tak jsou to vosí hnízda. Vyrábím je už přes deset let a v posledních 4 letech i na zakázku pro mé známé. Recept na ně je jednoduchý a možná vám mohu předat pár tipů, které se mi za roky osvědčily. Letos jich připravuji 1250, což je zatím můj rekord.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nad číslem se raději moc nepozastavujte, možná totiž ještě naroste, protože hnízda jdou vážně na dračku. Není to tak, že bych měla zvláštní recept, ale myslím si, že se jednoduše lidem nechce pracně tvarovat hnízdo po hnízdě. Já to mám jako svůj předvánoční relax a je pravda, že počet zvládám jenom díky tomu, že už mám druhé Vánoce robota. V něm dělám těsto i náplň.

hnizda vosí

Vosí hnízda (1 várka tedy cca 30 ks hnízd - podle formičky):

  • 160 g piškotů (namlít)
  • 160 g moučkového cukru
  • 3 lžíce rumu (voňavého, takže Božkov za mě nej)
  • 60 g másla (kupuji jedině Madetu - pravé máslo)
  • 1 bílek
  • kakao (přiměřeně, aby byla hnízda hnědá)

Náplň:

  • 80 g másla
  • 1 lžíce rumu
  • 1 vrchovatá lžíce moučkového cukru
  • 1 žloutek

Při přípravě těsta v robotu doporučuji jako první přidat tekuté složky - bílky a rum. Do těchto dvou přisypat kakao a poté přidávat suché složky spolu s máslem. Bez robota jsem dříve postupovala přesně opačně. Těsto by nemělo být moc lepivé, ale zároveň se vám nesmí sypat, ale být konzistentní.

Náplň je opravdu lepší připravit v jakémkoliv přístroji, protože při ručním tření nikdy nebude tak hladké.

Přiznávám, že mi ruka s rumem často ujede a vůbec to nevadí, co slyším reakce, tak rumu klidně můžete dát o maličko víc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Formiček na vosí hnízda je hodně a já se držím střední velikosti této baculaté verze, kterou koupíte v kuchyňských potřebách za necelých dvacet korun. Otevírací verze je rozhodně stokrát lepší než ta vyklepávací. Před tvarováním každého hnízda si formičku prosypte cukrem, ale ať vám ho tam moc nezbývá - pokud tedy nechcete mít hnízda bílá.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Já jsem pečlivka, takže dírky do hnízd dělám ukazováčkem, aby byly hluboké a široké a náplně bylo hodně - to je základ úspěchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakonec přilepit piškot a vždy alespoň první dny skladovat postavené na piškotu, jakmile je totiž otočíte, piškot ztvrdne! Já osobně mám vždy hnízda uložené jedině piškotem dolů a to po celou dobu skladování.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobrou chuť!