Představte si, že vstupujete do bytu a hned v chodbě na vás dýchne příjemná vůně sušených bylinek, připomínající rozkvetlou jarní louku.
No řekněte, nelíbilo by se vám to?
Voňavými bylinkami si můžete provonět celý byt, šatní skříně, uplatnit je můžete v kuchyni a také s nimi můžete relaxovat nebo spát.

A jaké bylinky v domácnosti využijeme?
Hlavně takové, které mají silný aromatický, povzbuzující a osvěžující účinek.

BYLINKY V OBÝVÁKU

Často postačí naaranžovat čerstvé voňavé květy a byliny na misku a pokoj se tím krásně provoní.

 

Dekorace z bylin: Bohatě naaranžované čerstvé byliny ve váze nebo uvázané do věnečku či girlandy osvěží vzduch.

Vhodné byliny: bazalka, levandule, mateřídouška, mařinka vonná, máří list, máta, meduňka, myrta, pelyněk, rozmarýna, yzop.

 

Pálení bylinek: Pro tento účel je zapotřebí pánev se zesíleným dnem. Bylinky – semínka anděliky, suchý andělikový kořen, kořen ománu pravého a violky vonné, hřebíček nebo míchané koření nasypte na pánev a ponechejte chvíli na ohni. Když z bylinek začne stoupat kouř, sundejte pánev z ohně a projděte se s ní po bytě. Vzduch se tím krásně vyčistí a vydezinfikuje.

 

Voňavé knihy: Pytlíčky s levandulí, pelyňkem, hřebíčkem, svatolínem nebo skořicí položte na polici s knihami. Bylinky knihy hezky provoní, ale také ochrání před nežádoucím hmyzem.

 

BYLINKY V KUCHYNI

Bylinky v kuchyni osvěžují vzduch a překrývají výpary.

 

Kuchyňská vonná směs: aloisie, máta, bobkový list, listy a květy vratiče obecného, libeček, tlučený hřebíček. Touto směsí naplňte pytlíček a zavěste na vzdušné místo. Tato směs potlačuje pachy a odpuzuje mouchy.

 

Chňapky: Do chňapky všijte mateřídoušku, rozmarýnu nebo koření. Kdykoli přijde chňapka do styku s horkým hrncem nebo troubou, uvolní se z ní vůně.

 

Voňavá trouba: Při pečení vložte do trouby snítko rozmarýny nebo jiné voňavé bylinky a vůně provoní celou kuchyň.

 

BYLINKY V LOŽNICI

Je známo, že s pomocí bylinek se dobře usíná a také pomáhají léčit všelijaké neduhy.

 

Bylinkové polštářky: Uložte je pod svůj polštář a až se budete v noci převalovat, uklidňující vůně bylinek vám pomůže usnout.

Spánek přivodí směs z heřmánku, rozmarýny, borovicového jehličí, levandule a majoránky.

Čerstvé, ne příliš sladké vůně, jsou nejlepší do pokoje, kde leží nemocný či rekonvalescent.

 
Pytlíčky do šuplíčku: Pytlíčky naplňte levandulí, mátou či okvětními lístky růží a vložte je mezi prádlo. To prádlo krásně provoní a odpudí všelijaký hmyz.

 

Voňavé kuličky: Do kůry pomeranče zapíchejte hřebíček a vyválejte ve směsi kosatcového oddenku, skořice a nového koření. K zavěšení pomeranč obvažte stuhou.

Takto můžete ozdobit i jablko. Tím získáte moštově–hřebíčkovou vůni.

 

Příště: Příprava voňavých směsí

Reklama