Tak zaskakuji za Natálku a  doufám, že tuhle novinku ještě nevydala...

Když se řekne dobrý skutek, okamžitě si vybavím scénku z Mrazíka, jak u lesní cesty sedí slepý, hluchý a beznohý filuta, který  zázračně vyskočí a peláší pryč, jen co mu dá Ivánek, začarovaný do medvěda, almužničku.

Dobré skutky... neřekla bych, že dělám dobré skutky, protože bych si musela připadat právě jako ten Ivánek, kterého by ani nenapadlo udělat cokoliv pro druhé, když by mu z toho nic nekáplo. Já bych tomu řekla pomoc, pomoc každému, kdo ji potřebuje. Nic za to nechci a i teď je mi trapné o tom psát.
Ale protože je to aktuální, napíšu, jak jsem prožila včerejší dusný tropický den. Slíbila jsem na jednu společenskou akci napéct slané pečivo, protože mi docela jde. Ta, pro kterou jsem je měla vyrábět, zas měla v plánu udělat cukroví, jahodové řezy. Víte, jaké bylo včera vedro, že? Takže jsem si ráno přivstala, v sedm už jsem měla hotové těsto a jelo to jako po másle.

V půl deváté jsem se spokojeně zadívala na vrchovatou mísu se slanými rohlíčky a šla se dívat na Hercula Poirota v televizi. Zazvonil zvonek. To si přišli pro rohlíčky, pomyslila jsem si a otevřela. Za dveřmi stála uplakaná dívčina, kterou sice rohlíčky velice potěšily, ale zároveň mi přišla říct, že její sladké pečení se jí nepovedlo (zákon schválnosti, má v tom praxi a vždycky to má výborné), takže seděla jako hromádka neštěstí a plakala, protože jí nevyšel její plán a ona se těšila, jak to má hezky zorganizované - a teď toto. Odpoledne měla s pečivem odjíždět.

Vtom mi napadlo: vždyť se ještě stihne napéct něco jiného! A tak jsem poslala syna pro tvaroh, ořechy a pustila se znovu do pečení. Tentokrát to bylo trošku horší, pekla jsem koláčky, pekla jsem se u horké trouby, zvenčí sálalo slunko... ale radost z toho, že je všecko zachráněné, mi všecko vynahradila.
No řekněte, nechali byste ji takhle na holičkách, když byste mohli pomoct? Nenazvala bych to dobrým skutkem, ale odměnu jsem dostala. Vřelé poděkování a pohled na veselé oči místo těch uplakaných.

Gerda


To je nádhera. A navíc se mi na takovou pomoc sbíhají sliny! Gratuluji ke kulinářskému umění, které nejen chutná, ale také pomůže a pohladí.
Krásný den a méně horka...

Pište i vy! redakce@zena-in.cz

Přečtěte si, jak dopadl rozhovor s Pavlou Gomba z UNICEF! Vstupte...

Reklama