Venku vládne podzim a většina z nás, tak jako některá zvěř, pomalu začíná přezimovat. Zabydlujeme se ve svém příbytku a ven nás to moc netáhne.
Jak si takové “přezimování” zpříjemnit? Příjemnou vůní a hezkým aranžmá. Díky vůním a rozmanitým květům si i v zimních měsících můžete v bytě udělat léto.

Tradiční způsob je květinové aranžmá v keramické misce nebo v bylinkovém košíčku. Oblibou je suchá metoda. Usušené rostliny můžeme svázat do kytice, do věnce, do girlandy, můžeme z nich vyrobit voňavé kuličky nebo bylinkovou směsí plníme různé pytlíčky, polštářky, aj.
Chcete-li si připravit vlastní vonnou směs, vyberte si přísady dle svého uvážení nebo z níže uvedených návodů.

Květy pro vůni

V každé vonné směsi tradičně dominují květy růží a levandule, jejichž vůně vydrží nejdéle. Dále to je: akát, černý bez, frézie, hyacint, jasmín, karafiát, konvalinka, fialka, lípa, narcis, šeřík, tabák, violka vonná.

Aromatické listy

Aromatické listy jsou ve vonných směsích hned na druhém místě. Jejich vůně je často intenzivnější než vůně květů. Vyberte si proto takové, jejichž vůně budou spolu ladit. Listy sušte celé, usušené potom rozdrťte do směsi. Můžete použít i kupované. Doporučené listy: bazalka, estragon, jahodník lesní, majoránka, meduňka, maří list, mařinka vonná, mateřídouška, máta, pelyněk, rozmarýna, šalvěj, vavřín nebo-li bobkový list.

Koření, kůry z ovoce, kořeny a oddenky

Všechny mají silné aroma. Proto by se měly používat střídmě. Přibližně 1 polévková lžíce na 1 litr květů a listů. Nejintenzivnější vůni získáte roztlučením koření v hmoždíři nebo nastrouháním. Chcete-li sušit citrusovou kůru, před sušením opatrně sloupněte tenkou bílou vrstvu. Usušenou kůru utlučte nebo nasekejte. Kořeny před sušením důkladně operte a očistěte. Po usušení je utlučte na prášek nebo rozsekejte.
Vhodné koření: anýz, badyán, jalovčinky, hřebíček, koriandr, kardamom, koprová semínka, muškátový oříšek, nové koření, skořice, zázvor, kůra citrusových plodů, kořen anděliky, omanu, petrklíče, puškvorce a odřezky santalového nebo cedrového dřeva.

Fixáž

Fixáž je prášek, který zachovává bylinám jejich vůni. K nejoblíbenějším patří kořen kosatce florentského, 15 ml oddenku vystačí pro 225 ml květů a listů.

Silice

Silice musí být čistá! Pozná se dle ceny, která je podstatně dražší než silice syntetická. Silice jsou výborným prostředkem pro oživení starých směsí, které už ztrácejí vůni. Do každé směsi bychom však měli přidat pouze několik kapek, aby vůně silice nepřehlušila vůni směsi.

Vlhká vonná směs

Suché korunní lístky květů posypte mořskou solí bez jodu, v poměru 225 ml soli na 700 ml lístků. Lístky rovnejte do sklenice v centimetrových vrstvách a sklenice naplňte do dvou třetin. Naplněnou sklenici potom nechte v klidu na suchém a tmavém místě 10 dnů, dokud neustane kvašení. Jakmile přestane směs kvasit, promíchejte ji a nechte dalších 10 dnů v klidu. Slepené listy nakrájejte na kousky, promíchejte s ostatními přísadami a vložte na 6 týdnů do vzduchotěsné nádoby “fermentovat”. Každý den jimi míchejte. Po této době přidejte suché květy, pár kapek silice a nechte zase 2 týdny zavřené ve vzduchotěsné nádobě. Hotovou směs potom dejte do ozdobné nádoby s víkem a kdykoli si budete chtít provonět vzduch, víko sundejte. Vlhká vonná směs si uchová svou vůni i několik let. Pokud byste na směs nechtěli tak dlouho čekat, můžete dobu “zrání” zkrátit. Vůně však potom nebude tak intenzivní a moc dlouho nevydrží.

Recept na vlhkou metodu:
Směs z růže a koření

4 sklenky fermentovaných korunních lístků růže, 1 lžíce tlučených bobkových listů, 1 lžíce tlučené
citrusové kůry, 1/2 sklenky mletého oddenku kosatce, 2 lžíce mletého muškátového květu, 2 lžíce
mletého nového koření, lžíce mletého hřebíčku, 1 strouhaný muškátový oříšek, 1 tlučená tyčinka
skořice, sklenka suchých poupat růží

Suchá vonná směs

Zvolte si určitou vůni. Např. vůni lesa, citrusovou vůni, vůni jarní louky, atd. a vyberte si vhodné suché květy a listy. Zkombinujte je, přidejte fixativ s kořením a promíchejte. Dejte do vzduchotěsné nádoby na teplé, suché a tmavé místo na 6 týdnů, aby směs zrála. Hotovou směs potom rozdělte do krabiček s víkem, aby květy vynikly.

Recept na suchou metodu:
Kulinářská vonná směs

(polovinu každé přísady utlučte pro vůni, druhou polovinu nechte vcelku pro vzhled )
2 sklenky majoránky, 1/2 sklenky bazalky, 2 lžíce myrty, 2 lžíce pomerančové kůry, 20 semínek kardamomu, 20 zrnek badyánu, 20 jalovčinek, 2 lžíce hřebíčku, 20 bobkových listů, 2 tyčinky skořice

Uklidňující vonná směs

2 sklenky květů růže, 1 sklenka levandulových květů, 1 sklenka květů měsíčku, 1 sklenka květů heřmánku, 25 g kořene anděliky, 4 lžíce oddenku kosatce

Lesní vonná směs

2 sklenky listů jahodníku, 1 sklenka borovicového jehličí, 1/2 sklenky rozmarýny, 1/2 sklenky úlomků cedrového dřeva, 1/4 sklenky růžového dřeva, 3 kapky cypřišové silice, 2 kapky borovicové silice

Svěží citrusová směs

1 sklenka mateřídoušky, 1 sklenka máty, 1/2 sklenky bazalky, 1/2 sklenky mařího listu, 1/2 sklenky květů měsíčku, 20 drcených jalovčinek, 1/2 sklenky drcené citronové kůry, 2 kapky citronové a pomerančové silice

Příprava těchto směsí je trochu náročnější, jak na práci, tak i na čas. Pokud se vám to bude zdát složité a zdlouhavé, můžete si udělat vonnou směs jednodušeji.
Použijte hodně aromatické koření nebo bylinky, zakápněte trochou silice ve stejné vůni a naplňte jím třeba prodyšný pytlíček nebo naaranžujte na misku. Můžete si ze suchých květů uvázat i kytici a pokropit trochou silice ve stejné vůni. Tak budete mít hezkou výzdobu a ještě příjemnou vůni, která vám pomůže přečkat zimu.

Reklama