Dobré ráno, milé čtenářky! Umíte si představit, že byste se každé ráno budily stovky metrů nad zemí zavěšené jen v provizorní posteli, a kochaly se výhledem na Yosemitský Národní park? Horolezci Kevin Jorgenson a Tommy Caldwell tuto možnost mají, ovšem za cenu vlastní krve, potu a energie.

Tito dva američtí horolezci se totiž rozhodli pokořit kolmý žulový monolit El Captain v Californii, který je vysoký 3.000 metrů. Tuto kolmou stěnu sice už vyšplhali horolezci i před nimi, nikdo si ale nevybral trasu Dawn Wall, která je považována za nejtěžší na světě.

Horolezci navíc šplhali nahoru jen za pomoci svých rukou a nohou. Lana měli pouze kvůli bezpečnosti a jištění, nepomáhala jim při výstupu. Skalní stěna bývá ostrá jako břitva, proto dochází k častým zraněním prstů. Z tohoto důvodu si také oba muži občas dávali dny odpočinku zavěšení na stěně ve stanech, aby se jejich prsty zahojily.

Jorgenson a Caldwell započali svůj výstup 28. prosince 2014 a ve středu dosáhli vrcholu. I přes těžkou dřinu a zkrvavené prsty neztráceli dobrou náladu a o své zážitky a krásné přírodní výjevy se dělili se svými příznivci na Facebooku.

Máte rády výšky, nebo vás při pohledu na fotky také svrbí žaludek?

ys\f as\fc \scdf \asfca \cdf \sfcsdf

Zdroj foto: Facebook

Reklama