Volné radikály, antioxidanty. Pojmy, které slýcháme velice často, ale dokázali byste říci, co představují pro náš organismus?

V lidském těle existuje spousta sloučenin. Tím, jak organismus pracuje a působí na něj vnější prostředí, sloučeniny vznikají a dochází k jejich přeměně. Může se ale stát, že díky vnějšímu působení nebo činností organismu samotného vznikne sloučenina, která má pozměněnou podobu, a organismus si s ní neví rady. Takto vznikají volné radikály, které jsou neodmyslitelnou součástí našeho organismu. Oslabují naši imunitu a selzinkzhoršují průběh nemocí. Problém nastává ale až tehdy, pokud je volných radikálů mnoho a dochází k nerovnováze - nerovnováze volných radikálů a látek, které dokážou zamezit vlivu volných radikálů na náš organismus - ANTIOXIDANTŮ. UV záření, nezdravá životospráva, nečištěné životní prostředí, stres, kouření atd., to vše jsou faktory umožňující vznik volných radikálů. Působením nadmíry volných radikálů dochází k ucpávání tepen, vzniku nádorových buněk, špatnému fungování nervového systému, k ničení kloubů, ke zhoršení cukrovky a paradentózy. Důležitými antioxidanty, které slouží jako ochrana a které jsou obsaženy v potravě, jsou vitamin E, vitamin C, betakaroten, selen, zinek, mangan, měď.

Jako prevenci je možné užívat potravinové doplňky. Není nutné ale užívat přípravky se zastoupením všech vitaminů a minerálů, efekt totiž může být pak zcela opačný, množství prvků může reagovat mezi sebou a opět vznikají volné radikály.

Vhodným doplňkem potravy může být například SELZINK PLUS. Obsahuje vitamin E, C, selen, zinek a betakaroten. Při jeho užívání dochází k posílení imunitního systému - je tedy vhodný při chřipce a nachlazení, při snížené imunitě, rekonvalescenci a akutních i chronických onemocněních. Chrání náš organismus před civilizačními nemocemi, je důležitý při stresu a zvýšené duševní zátěži. Neopomenutelný je také přínos tohoto doplňku pro naše vlasy, vlasovou pokožku a nehty.