5b9651cbe4771obrazek.png
Největší svátek vína v České republice ovládne královské město na řece Dyji od 14. do 16. září 2018. Do sedla ztepilého oře usedne urostlý herec Miroslav Hrabě, představitel krále Jana Lucemburského, aby v čele své početné družiny čítající na pět set kostýmovaných osob a desítek zvěře, projel historickým centrem Znojma. Ve středověkém duchu se ponese i program na 6 ryze historických scénách z celkových 13. V četných bojích se zde setkají udatní rytíři na koních, v historickém centru se bude střílet z kuše i hrát středověké divadlo a v uších vám budou znít středověké píšťaly, fanfáry i bubny. Nejvíce autentická scéna ze všech historických je bezpochyby Ulička chudiny. Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje. Při své návštěvě by určitě nikdo neměl vynechat scénu Kolbiště, kde předvede dech beroucí rytířské souboje Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci. Návštěva Středověké krčmy na znojemském hradě nabídne příchozím možnost zjistit, co jedli naši předci. K ochutnání tu bude například vařený vepřový ovar, zelná polévka, smažené kapří kousky nebo trhanec s marmeládou. Atmosféru středověku doladí dobová hudba, kejklíři i tanečnice. V ulicích budou lákat trhovci na dobroty kuchyně historické i současné.
5b9651d5ac102obrazek.png

U takové události rozhodně nemohou chybět vinařské scény. Pro obrovský zájem se v Sále předků na znojemském hradě bude konat po oba dva dny netradiční poznávání vína a ochutnávka vody v rámci scény Víno všemi smysly. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Jedno z nich je inspirováno kolegy až z Burgundska. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu. Pro úplné abstinenty je připravena i ochutnávka vody ze tří zdrojnic. Hned po teorii je možné se vrhnout na praxi. Burčáky i vyhlášená zdejší vína dostanete častokrát nalévaná přímo místními vinaři v takzvaných mázhauzech. Tyto uzavřené průjezdy středověkých domů a renesančních paláců jsou nedílnou součástí vinobraní, v době jeho konání totiž fungují jako vinárny či šenky. Nejvíce vinařů pohromadě najdete na Vinném trhu a desítky vzorků vín pak můžete ochutnat v prostoru u rotundy sv. Kateřiny, které bude opět patřit vinařům VOC Znojmo a kde jako bonus získáte úchvatný výhled na řeku Dyji.
5b9651ddaf826obrazek.png

Pamatováno je i na rodiny s dětmi. Pro ty je připraven hradební příkop u Střelniční věže. Po celý den zde bude probíhat dobrodružná soutěž Hrad dračího jezdce, kterou si nejen pro děti připravil vodácký oddíl Neptun. Doplněna bude kejklířským vystoupením, divadlem nebo tancem. Moderní hudební produkci jsou věnována dvě náměstí – Masarykovo a Horní a scéna Na Káře. Návštěvníci se tak mohou těšit na známá i méně známá jména české hudební scény jako jsou Ben Christovao, Voxel, Jiří Zonyga, skupiny Čechomor, Buty, Harlej, Hudba Praha band, Slza, Reflexy, Moondence orchestra, Jananas a mnoho dalších.
5b9651e64617dobrazek.png

Návštěvníkům znaveným jídlem, pitím i zábavou, poskytnou odpočinek klidové zóny. Neochutnáte-li všechno, nevadí. Stačí, když při historickém průvodu chytnete zlatý groš hozený samotným králem, který vám zajistí volnou vstupenku na Znojemské historické vinobraní 2019. Bohatý program vinobraní zakončí komponovaný ohňostroj s tématikou „pochod římských legií“. Tohle si přece nemůžete nechat ujít!
5b9651ef5718cobrazek.png
 
Pro více informací sledujte web www.znojemskevinobrani.cz, facebookovou událost Znojemské historické vinobraní 2018 a mobilní aplikaci.
 
 
 

Reklama