Nepochopitelně nízký počet žen na kandidátních listinách do krajských a senátních voleb vyprovokoval aktivistky Fóra 50 %, aby rozjely kampaň na podporu preferencí političek.

 

„Největší politické strany bohužel opět nebyly schopny vyhovět přání svých voličů a voliček a nominovaly velmi málo žen. A to i přesto, že podle průzkumů veřejného mínění CVVM z listopadu 2007 téměř devadesát procent občanů považuje vyšší zapojení žen do politiky za užitečné,“ prozradila impuls ke kampani Jana Smiggels Kavková z Fóra 50 %.

 

Podle analýz, které Fórum 50 % aktuálně zpracovalo (Žena-in o nich psala v článku Senátní volby: Na ženy se zapomnělo? ), kandiduje do krajů jen nepatrně více političek než v minulých volbách, do Senátu pak dokonce ještě méně než před dvěma lety.

 

Absence žen v politice řadí Česko v mezinárodním srovnání až na 74. místo! O průzkumu jste se mohly dočíst v magazínu Žena-in v článku V Česku je politika věcí mužů!

 

„Jediný způsob, jak podpořit ženy ve volbách, je teď už přímo v rukou voličů a voliček. Proto na svých webových stránkách startujeme kampaň na podporu žen. Vyzýváme k využití preferenčních hlasů, které jsou v případě krajských voleb jediným prostředkem, jak ovlivnit pořadí na kandidátních listinách,“ uvedla Smiggels Kavková.

 

Na svém webu polopaticky popisují, jak pro ženy hlasovat  v krajských volbách: „Celkem mohou voliči zakroužkovat čtyři kandidáty. Způsob hlasování je velmi podobný jako při volbách do Sněmovny: Voliči se musí rozhodnout pro kandidátní listinu jedné strany, díky přednostním hlasům pak můžou podpořit konkrétní kandidátky.“

 

Návod do senátních voleb je jasný. Stačí dát svůj hlas některé z političek, které v daném kraji kandidují. „Pokud ovšem voliči nemají tu smůlu, že hlasují v jednom ze šesti obvodů, kde senátní volby budou čistě pánským soubojem,“ dodala.

Ve Sněmovně sedí tři poslankyně, které díky preferenčním hlasům přeskočily mužské kandidáty.

 

Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alena Páralová (ODS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milada Halíková (KSČM)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chystáte se jít za dva týdny k volbám? Zajímá vás u kandidáta/ky, zda hledá řešení problémů, které obvykle mužští politici přehlížejí?

Reklama