Občanští demokraté týden poté, co prohráli krajské volby na celé čáře, se v minulých dnech pokoušeli všemi možnými způsoby zajistit podporu pro své kandidáty ve druhém kole senátních voleb a ukázat tak sociální demokracii, že ještě nemá vyhráno.

A ODS jde nyní o hodně. Voliči totiž dnes a v sobotu rozhodují převážně o tom, zda sociální demokracie, která vyhrála jak první kolo voleb do senátu, tak zejména krajské volby, a to ve všech regionech, vyrovná senátní síly s ODS, nebo zda si občanští demokraté udrží většinu v horní komoře.

Vládní většinu v senátu by neohrozilo ani absolutní vítězství sociální demokratů.

 

ČSSD má díky 25 finalistům naději získat v horní komoře 32 křesel, což bude i počet senátorů ODS v případě, že by žádný z jejích kandidátů nyní neuspěl. ODS obhajuje devět mandátů, tedy počet, který by jí samotné zaručil zachování minimální nadpoloviční většiny v horní komoře.

 

ODS a ČSSD se utkají v 19 obvodech

V případě i nejtěsnějšího výsledku, že socialisté vyhrají v deseti obvodech, mohou být alespoň částečně spokojeny obě strany. ODS spolu s ČSSD každopádně budou mít dál v obou komorách parlamentu většinu, která by jim umožnila prosadit ústavní změny.

Nicméně vzhledem k přetrvávajícím vzájemným konfliktům a různorodému zaměření těchto stran je ale využití tohoto potenciálu za současné situace málo pravděpodobné.

 

ODS má ještě určitou šanci získat mandát na Znojemsku, kde stojí proti KSČM. Komunistům by vítězství zachovalo jejich tři křesla v jednaosmdesátičlenném senátu. ČSSD by mohla bodovat ještě ve zbývajících šesti obvodech, kde jsou jejími soupeři kandidáti KDU-ČSL, SNK ED a na Chebsku starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík jako nezávislý kandidát.

Duely zástupců pravicových stran tentokrát volby nenabídly, zástupci ostatních seskupení, včetně vládní Strany zelených, se ve volbách neprosadili.

 

Na rozdíl od minulých voleb, kdy do druhého kola postoupilo 13 žen, je tentokrát mezi nejúspěšnějšími kandidáty pouze sedm žen včetně dvou současných senátorek. Ve všech obvodech jsou jejich soupeři muži.
Finále senátních voleb se bude týkat 2,77 milionu voličů z 26 obvodů, tedy necelé třetiny území republiky. Na Karvinsku zůstanou volební místnosti v pátek i v sobotu zavřené, neboť lidé si tam už v prvním kole vybrali za příštího senátora Radka Sušila (za ČSSD).

Volit do senátu přišlo minulý týden přes jeden milion lidí, tedy necelé dvě pětiny oprávněných voličů. Účast ve finále bývá nižší. Celkové výsledky hlasování by lidé mohli znát ještě v sobotu večer.

 

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a voličům budou k dispozici až do 22 hodiny. V sobotu bude možné volit od 8 ráno do 14 odpoledne.

Reklama