Pokud pacienti před problémem zavírají oči a inkontinenci ignorují, může se navíc časem dále zhoršovat. Na včasnou konzultaci s odborníkem a včasnou léčbu by měl být proto kladen důraz. Při správném používání pomůcek během léčby se pacienti nemusí vzdávat oblíbených aktivit. Volba správné pomůcky je tak klíčová pro zachování kvality života, téměř polovina žen ale na úkor vlastního pohodlí, a často i zdraví, používá nevhodné alternativy, zejména menstruační vložky.
5c66a31894992obrazek.png

Koho inkontinence trápí a proč

Zhruba jedna ze tří žen starších 35 let má v různé míře zkušenost s nedobrovolným únikem moči. 8 % vysokoškolaček se musí s tímto problémem potýkat již během studií. Není výjimkou, že úniky moči potkají i těhotné ženy nebo maminky po porodu. Vlivem nadměrné zátěže ztrácí břišní svaly a svaly pánevního dna svou původní sílu a pružnost. Jejich ochablost je příčinou nechtěných úniků moči i při běžných situacích – při smíchu, kašli, kýchání, doskocích, ale i při zvýšené fyzické námaze nebo například při zvedání svého dítěte do náruče. Nejčastěji však úniky moči trápí ženy, jejichž tělo se mění s přibývajícím věkem. Snížení množství hormonu estrogenu v břišním svalstvu může vést ke změně polohy močového měchýře a tím k horšímu působení svalstva, které močový měchýř uzavírá. Únik moči přichází většinou pozvolna, jako pár kapek. Pokud je však problém přehlížen, může se dále zhoršovat. Řešení inkontinence nemusí přitom být vůbec složité.

Léčba inkontinence

Inkontinence nemusí být neřešitelný problém,“ říká MUDr. Lukáš Horčička, urogynekolog, vedoucí lékař zdravotnického zařízení GONA s.r.o. „Dle typu inkontinence, stresové, či urgentní, a dle jejího stupně, od lehké po těžkou formu inkontinence, odborník zvolí pro konkrétní pacientku nejvhodnější postup léčby. Nejjednodušší metodou léčby stresové inkontinence v počátečním stadiu je posilování svalů pánevního dna. Další možností jsou různé druhy miniinvazivních operací. V léčbě urgentní inkontinence se uplatňuje farmakoterapie. Velký význam má i úprava životního stylu. Je potřeba zdůraznit, že pacienti by nikdy neměli otálet s konzultací s odborníkem. Čím dříve se s problémem svěří svému lékaři, tím spíše bude možné se ho lze dříve zbavit či zmírnit,“ upozorňuje dále MUDr. Horčička.
5c66a334eb03cobrazek.png

Volba správných pomůcek je zásadní, menstruační vložky jsou zcela nevhodné

Cílem léčby by mělo být udržení kontinence, tedy dosažení a zachování stavu bez úniků moči. Významnou roli v péči hrají při inkontinenci i kvalitní absorpční pomůcky. Podle průzkumů téměř polovina žen trpících inkontinencí řeší problémy s únikem moči zcela nevhodnou pomůckou. S vírou, že když vypadají podobně, musí mít i stejný účinek, se ženy uchylují nejčastěji k používání menstruačních vložek. Menstruační vložky jsou však pro řešení inkontinence zcela nevhodné. Moč je totiž řidší než krev a opouští tělo nárazově a v podstatně větším objemu. K zamezení průsaku na oděv je nutné použít materiály s rychlejší absorpcí, menstruační vložky nejsou schopné takové množství tekutiny zcela pojmout a uzamknout uvnitř. Mimo to, že se problém nevyřeší, může mít jejich volba za následek nepříjemné kožní potíže kvůli neustálému kontaktu agresivní moči s citlivou pokožkou. Oproti inkontinenčním pomůckám nedokážou menstruační vložky pohltit nepříjemný pach, který s sebou únik moči přináší. Obavy žen z toho, že inkontinenční vložky budou pod jejich oblečením vidět a bude tak odhalen problém, který se do této chvíle snažily před okolím utajit, nejsou na místě. Díky novým technologiím jsou k dostání i pomůcky, které jsou i při zachování maximální ochrany tenké, pod oblečením nejsou vůbec znatelné a je tedy zachována maximální diskrétnost. Jsou navíc anatomicky přizpůsobené ženskému tělu, je proto možné věnovat se bez omezení všem aktivitám a užívat si opět naplno radosti ze života.
5c66a36f87432obrazek.png

Novinka: inkontinenční pomůcky řady Slim – TENA Lady Slim

Inkontinenční vložky TENA Lady Slim jsou určené pro ženy s lehkou inkontinencí. Jsou dostupné ve variantách s různými absorpcemi, v různých velikostech nebo také s křidélky. Díky inovativní technologii microProtex™ poskytnou spolehlivou ochranu proti protečení. Být v suchu je důležité pro pocit svěžesti i pro ochranu pokožky. Vložky TENA Lady Slim mají hedvábně jemný povrch podobný bavlně, který okamžitě odvádí vlhkost od pokožky. Nabízejí tak jedinečný pocit sucha a bezpečí. Vložky TENA Lady Slim mají rovněž systém Fresh Odour Control se svěžími aktivními mikroperličkami, které zabraňují tvorbě zápachu. Každá vložka je jednotlivě balená, je tedy možné ji snadno uložit do kabelky nebo do kapsy a po použití diskrétně zlikvidovat.

Více informací naleznete zde.

Reklama