Asi týden před menstruací mají některé z nás plačtivé období, které je doprovázeno silnou touhou po sladkostech a záchvaty zlosti. K tomu se může přidružit až 200 jiných příznaků jako únava, deprese, nadýmání, bolesti hlavy nebo bolest v prsech.
Ne, není to žádná ošklivá nemoc, ale premenstruační syndrom (PMS), který se každý měsíc opakuje a u každé z nás má jiné příznaky. Dozvěděla jsem se, že pro 5 až 10 % žen je syndrom tak závažný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.
Na mé zvídavé otázky, co vlastně PMS 4(vajíčko)je a jak proti tomuto zákeřnému, neviditelnému skřítkovi bojovat, bude odpovídat pan doktor Eduard Podzemný, gynekolog z Centra RehaMed v Praze:
Proč vlastně premenstruální syndrom vzniká a kolik žen jím trpí?
PMS je souborem různých psychických a fyzických příznaků, které na celkový stav ženy působí negativně. Vznikají v období asi sedm dní před menstruací a s jejím nástupem tyto stavy mizí.
Na vzniku PMS se podílí větší množství faktorů. Uváděny jsou jednak hormonální změny v produkci ženských hormonů (estrogeny, gestageny), psychosomatické příčiny, poruchy mozkových regulátorů (serotonin, dopamin) a socio-ekonomické faktory.
Údaje o výskytu PMS se velmi liší. Některé statistiky uvádí, že syndromem trpí až 65 % žen. Alarmující je však fakt, že pouze 3 % žen vyhledají pomoc lékaře.
Existují nějaké dispozice, dle kterých lze určit, která žena je k PMS více náchylnější?
Určit konkrétní vlastnosti, které by specifikovaly ženy, které jsou na syndrom náchylnější, je velmi obtížné, protože mezi ženami existují velké rozdíly. Ty se týkají osobnosti, fyziognomie, kultury, socio-ekonomického postavení a podobně.
Víme ale, jak už název syndromu napovídá, že postihuje ženy v reprodukčním věku do období přechodu. Symptomy PMS se více zvýrazňují u žen po třicítce. V souvislosti s ročním obdobím je v létě jeho výskyt nižší až o 70 %.
Jak se PMS nejčastěji projevuje?
U klasického PMS by se měl vyskytovat alespoň jeden fyzický a jeden psychický symptom ve třech cyklech následujících po sobě.
Mezi fyzické symptomy patři zvýšení tělesné váhy (může se zvýšit až o 1 kg) a otoky různých častí těla. Tyto obtíže jsou obzvláště zvýrazněny na prsou (zvětšení objemu, zvýšení citlivosti a tenze v prsou). K dalším příznakům patří obtíže zažívacího charakteru (nafouklé břicho, pocit plnosti, nechutenství, průjmy…). Časté jsou i kožní změny. Ty se projevují zvýšením mastnoty pleti a vlasů, zhoršením akné a výskytem ekzémů. Mezi psychické symptomy patří časté změny nálad, deprese, podrážděnost, poruchy spánku, pocity osamění, snížená koncentrace a výkonnost.
Jak proti PMS bojovat?
Léčba PMS musí být individuální a komplexní. Základem jsou symptomy, které ženu trápí.
Pozitivní vliv má užívání jak kombinované hormonální antikoncepce (doporučuji HAK s drospirenonem), tak i tzv. gestagenní preparáty. Při použití hormonálních preparátů dojde k potlačení ovulace a ke stabilizaci hormonální hladiny ženy.
Dále doporučuji snížit stresové podněty okolí a upravit jídelníček. Omezte sůl, alkohol, nápoje s metylxantinem (nápoje s povzbuzujícími účinky např. káva, zelený čaj, cola a pod.).
Soustřeďte se na potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Nezapomínejme na pravidelné fyzické cvičení, hypnózu nebo psychoterapii!
Při psychických problémech lze aplikovat antidepresiva. Je důležité však myslet na to, že i jiná onemocnění zvláště psychiatrická se mohou zhoršovat premenstruačně. Zde je nutná pomoc a úprava léčby příslušným lékařem, např. s psychiatrem.
Nezůstávejte v bolestech a psychických potížích sama. To je to nejhorší, co můžete udělat. Zastavte to! Obraťte se na odborníka!
MUDr. Eduard Podzemný
Tel: 244 461 347
Nový komentář
Komentáře
Už se těším, až počnu a poviju, zase začnu brát Jeanine. Teď mám vždycky dva dny dopředu pocit, že na mě padá tíha světa veškerého a budím se se slzou v oku
Blueberry: Do dvaceti jsem o PMS nevěděla, chlastala jsem, kouřila, bez cukru jsem nevydržela. Teď nesolím, cukr nejím a nekouřím ani nechlastám. To fakt v toxicitě těla nebude
HA beru jako lék na ženské problémy (bolestivá dlouhotrvalící menstruace, těžké akne, ...), jejímž vedlejším produktem bylo zabránění početí, ale jako každý lék má vedlejší účinky a ty by neměly převažovat nad výhodami.
a já těmito milými stavy začala trpět až s braním HA
Vivian: Tromboza je sice léčitelná, nikoliv však vyléčitelná.
pujka: hlavně se neplaš , tyhle nežádoucí účinky se objeví jen u malého procenta pacientek. A trombóza nepatří mezi neléčitelné choroby Myslím, že pod články o HA plaší hlavně ty, které s ní měly nějaké problémy. Ty spokojené nemají důvod sem psát.
Každopádně pokud máš při užívání HA problémy, tak opravdu nemá smysl trápit se čtvrt roku (a čekat na co?) a huntovat si zdraví... Určitě se dá najít HA, která ti sedne hned
pujka: Trombóza je doživotní hrozba Nesmím brát žádnou HAK vyjma čistě gestagenní.
Meander: Tak tos mě potěšila...fakt
Když jsem byla v nemocnici tak mi nemohli vůbec napíchnout kanylu....napichovali mě 8x...to už nešlo
A je trombóza vratná?? Když nebudu nic brát?
pujka: Mám, rozjel mi trombózu
Co mi změnil HA, tak mám strašnou žízeň, jsem nějaká celá vysušená, praská mi kůže na nejméně očekávaných místech . Taky mi řekl abych počkla 3 měsíce , ale nevim jestli s tim radši neseknu dřív. Sem docela vyřízená
Teďko beru Mercilon...máte s ním někdo nějakou zkušenost???
a co chlapi? ti sice tu blbou menstruaci nemají, ale PMS trpí snad každej druhej
Na PMS jsem nikdy tak úplně nevěřila, ale on to snad opravdu někdo má
Nike: kašli na to, tohle nemá smysl pokud jsi byla s původní HA spokojená, absolutně není důvod ji měnit.
Tak teda měním rozhodnutí: 50% z nás má PMS a jsou taky normální . Já ho měla od 11 do 16ti let. Po prvním porodu jako když utne. No a po tom druhým je to čím dál horší. A žádná HA na mě nefunguje . Moje celkem netoxické tělo se sní prostě nepopere a nepopere. Dokonce i ty úžasný náplasti mi po urč. době začaly vadit
Nike: Se ptám, jestli ti stojí za to trápit se tři měsíce nějakým svinstvem, které ti evidentně nedělá dobře. Možná má dotkorka bonusy z předepisování dražší HAK. Já bych doktorům nevěřila ani pozdrav.
Nike: Stojí ti to za to?
Mi to teda moc legrační nepřipadalo. Prsa mě neskutečně bolela, týden před ... jsem vyplenila domácnost od čokolády, měla jsem křeče u vaječníků a do běla mě vytáčela každá maličkost - vzteky jsem byla kolikrát až nepříčetná ... a to jsem si vždycky myslela, že se umím ovládnout. Mrcha tělo si ale vždy dělalo se mnou, co chtělo.
Ležela jsem v knihách a studovala příčiny, abych tomu zabránila ... ale ... nic nezabíralo.
Ale až nasazením HA (ale z jiných důvodů) jsem vyrovnaná a klidná jak , nemám žádné "průvodní jevy" mimo to, že čokoládu a sladké vůbec nemůžu ani cítit.
Děkuji všem svatým, že na mne zabrala.
damanka:
Chuť na sladké mám pořád, unavená jsem dost často a protivná sem tam tak nevím, jestli to souvisí s PMS.
no , nevím jestli je to tím PMS, ale tak dva tři dny před vždycky konečně udělám, co celej měsíc odkládám.... ...jsem nějak móóc pracovitá...
Jsem taky nenormální
Stačí zajít do lékárny a koupit přípravek, který se jmenuje PMS, začít jíst , když se začnou objevovat známé problémy. Pokud to v lékárně nemají, nedejte se odbýt, určitě to najdou někde v katalogu a objednají. Je to super, mně to pomáhá.