Asi týden před menstruací mají některé z nás plačtivé období, které je doprovázeno silnou touhou po sladkostech a záchvaty zlosti. K tomu se může přidružit až 200 jiných příznaků jako únava, deprese, nadýmání, bolesti hlavy nebo bolest v prsech.

 

Ne, není to žádná ošklivá nemoc, ale premenstruační syndrom (PMS), který se každý měsíc opakuje a u každé z nás má jiné příznaky. Dozvěděla jsem se, že pro 5 až 10 % žen je syndrom tak závažný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.

 

Na mé zvídavé otázky, co vlastně PMS 4(vajíčko)je a jak proti tomuto zákeřnému, neviditelnému skřítkovi bojovat, bude odpovídat pan doktor Eduard Podzemný, gynekolog z Centra RehaMed v Praze:

 

Proč vlastně premenstruální syndrom vzniká a kolik žen jím trpí?

PMS je souborem různých psychických a fyzických příznaků, které na celkový stav ženy působí negativně. Vznikají v období asi sedm dní před menstruací a s jejím nástupem tyto stavy mizí.

Na vzniku PMS se podílí větší množství faktorů. Uváděny jsou jednak hormonální změny v produkci ženských hormonů (estrogeny, gestageny), psychosomatické příčiny, poruchy mozkových regulátorů (serotonin, dopamin) a socio-ekonomické faktory.

Údaje o výskytu PMS se velmi liší. Některé statistiky uvádí, že syndromem trpí až 65 % žen. Alarmující je však fakt, že pouze 3 % žen vyhledají pomoc lékaře.

 

Existují nějaké dispozice, dle kterých lze určit, která žena je k PMS více náchylnější?

Určit konkrétní vlastnosti, které by specifikovaly ženy, které jsou na syndrom náchylnější, je velmi obtížné, protože mezi ženami existují velké rozdíly. Ty se týkají osobnosti, fyziognomie, kultury,  socio-ekonomického postavení a podobně.

Víme ale, jak už název syndromu napovídá, že postihuje ženy v reprodukčním věku do období přechodu. Symptomy PMS se více zvýrazňují u žen po třicítce. V souvislosti s ročním obdobím je v létě jeho výskyt nižší až o 70 %. 


Jak se PMS nejčastěji projevuje?

U klasického PMS by se měl vyskytovat alespoň jeden fyzický a jeden psychický symptom ve třech cyklech následujících po sobě.

Mezi fyzické symptomy patři zvýšení tělesné váhy (může se zvýšit až o 1 kg) a otoky různých častí těla. Tyto obtíže jsou obzvláště zvýrazněny na prsou (zvětšení objemu, zvýšení citlivosti a tenze v prsou). K dalším příznakům patří obtíže zažívacího charakteru (nafouklé břicho, pocit plnosti, nechutenství, průjmy…). Časté jsou i kožní změny. Ty se projevují zvýšením mastnoty pleti a vlasů, zhoršením akné a výskytem ekzémů. Mezi psychické symptomy patří časté změny nálad, deprese, podrážděnost, poruchy spánku, pocity osamění, snížená koncentrace a výkonnost.

 

Jak proti PMS bojovat?

Léčba PMS musí být individuální a komplexní. Základem jsou symptomy, které ženu trápí.

Pozitivní vliv má užívání  jak kombinované hormonální antikoncepce (doporučuji HAK s drospirenonem), tak i tzv. gestagenní preparáty. Při použití hormonálních preparátů dojde k potlačení ovulace a ke stabilizaci hormonální hladiny ženy.

Dále doporučuji snížit stresové podněty okolí a upravit jídelníček. Omezte sůl, alkohol, nápoje s metylxantinem (nápoje s povzbuzujícími účinky např. káva, zelený čaj, cola a pod.).

Soustřeďte se na potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Nezapomínejme na pravidelné fyzické cvičení, hypnózu nebo psychoterapii!

Při psychických problémech lze aplikovat antidepresiva. Je důležité však myslet na to, že i jiná onemocnění zvláště psychiatrická se mohou zhoršovat premenstruačně. Zde je nutná pomoc a úprava léčby příslušným lékařem, např. s psychiatrem.

 

Nezůstávejte v bolestech a psychických potížích sama. To je to nejhorší, co můžete udělat. Zastavte to! Obraťte se na odborníka!

 

 

 

MUDr. Eduard Podzemný

Tel: 244 461 347

www.rehamed.cz

Reklama