Dlouhán s úsměvem nevinnosti, ale také živel na koncertním jevišti. To je Vojtěch Dyk, v současnosti jeden z nejpopulárnějších českých mladých umělců a také partner o sedm let starší herecké kolegyně Tatiany Vilhelmové.

dykkk

Vojtěchu Dykovi byla umělecká múza dána do vínku už od narození. Když se ho ale zeptáte na jeho herecké či muzikantské kořeny, malinko vás poopraví:
My jsme nebyli taková ta přímo typicky herecká nebo muzikantská rodina, ale všichni se v podobném prostředí pohybují. Máme rodinné nakladatelství, kde vydáváme tátovi knížky, neboť táta je spisovatel, strejda Vítězslav Marek je zase známý jazzman, bratránek Viktor Dyk muzikálový zpěvák, prostě celá rodina je v tom kulturním duchu zaměřena.

Otcem Vojtěcha Dyka je známý literární historik a spisovatel PhDr. Radko Pytlík, CSc, maminkou Věra Dyková, majitelka nakladatelství Emporius. Jedním z příbuzných je také český básník Viktor Dyk, představitel české avantgardní generace z přelomu 19. a 20. století.
A čím chtěl být malý Vojtěch jako malý kluk? Ani hercem, ani muzikantem, ani spisovatelem…
Chtěl jsem být traktoristou. (smích) Ale vážně, já jsem vlastně nechtěl být ničím. Bral jsem to prostě tak, že všechno nějak plyne. To byla pak i velká výhoda u zkoušek, neboť jsem to pojal úplně normálně, samozřejmě jsem byl trochu nervózní, jestli se dostanu nebo ne, ale kdyby se to nestalo, tak se svět nezboří. Tímto svým přístupem jsem se dostal současně na dvě školy, ještě na Konzervatoř Jaroslava Ježka. Vybral jsem si DAMU.

vojtavdobe

V době studií na DAMU

Na studia na DAMU vzpomíná s úsměvem jemu vlastním. Vždyť je také proč. V roce 2005 mu byla udělena Cena Jiřího Adamíry jako nejlepšímu studentovi závěrečného ročníku.
Na to vzpomínám opravdu rád. Myslím, že se stalo něco, co se nestává tak často – a to, že se sešel opravdu skvělý ročník. Rád vzpomínám také na naše profesory. Úžasný přístup i profesionalita.

A profesionalita není cizí ani Vojtěchovi. Jak v životě osobním, tak v životě pracovním.
Možná byste do tohoto mladého bouřliváka neřekly, ale na rozdíl od mnoha jiných mladých kolegů je velmi galantní k ženám. Má chování gentlemana prvorepublikové doby. Neusedne dřív, dokud neusedne dáma, a předtím jí samozřejmě ještě odsune židli, na schůzku nepřijde bez květiny, políbí ruku, neexistuje, aby ve společnosti platila žena, když sedí s ním. Jeho chování je velmi vytříbené, byť na svých koncertech působí někdy až přehnaně extravagantně. Ale musíme ho tak brát, má to prostě v krvi.

vojtaaa

Svým chováním okouzlil určitě i o sedm let starší hereckou kolegyni Tatianu Wilhelmovou, se kterou se sblížil v divadle La Fabrika při hře: Bláznivý Petříček. Počátkem roku 2011 se stali nejsledovanějším párem českého šoubyznysu. Jde o trochu prapodivný pár, ona, jak se říká, malé pivo, on dlouhán do nebe. Ale zřejmě jim to spolu vyhovuje, důkazem je jejich syn Alois, Tatianin v pořadí třetí syn, Vojtěchův první.

stanou

s Tatianou Wilhelmovou na předávání Českých Slavíků 2013

Pracovní vytížení Vojtěch Dyka je neuvěřitelné. Od divadla, filmu, seriálu, koncertních vystoupení v době, kdy působil jako frontman hudební kapely Nightwork, a její tříčlenné podskupiny Tros Discotequos, se ještě během posledních tří let představuje také jako zpěvák brněnské swingové formace B-Side Band, která má za sebou loňské veleúspěšné turné.

  • V roce 2012 byl Vojtěch Dyk Vojtěch vítězem ceny Anděl 2012 v kategorii Zpěvák roku.
  • V roce 2009 získal cenu Alfréda Radoka v kategorii Objev roku, stejné ocenění získal v témže roku i v anketě Český slavík.

A co chystá Vojtěch Dyk s B-Side Bandem v příštím roce?
Příští rok chceme natočit autorskou desku, na kterou už máme téměř hotový repertoár. Na jaře chystáme slovenské turné. A máme už také jeden plán na rok 2015. A také je naším snem, který se doufám uskuteční, udělat jeden velký koncert v O2 Aréně.

Vystoupení Vojtěcha Dyka s  B-Side Bandem

Mimo to jsme mohli Vojtěcha Dyka vidět například v seriálech Letiště, Velmi křehké vztahy, Dokonalý svět… ad. Krom jiných titulů si zahrál také v novém filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny, nebo ve filmu Alice Nellis Andělé, který se teprve chystá do kin a v němž předvedl doslova kaskadérské kousky.

V divadle La fabrika stále účinkuje v divadelní hře Bláznivý Petříček a rýsuje se i další filmové a divadelní nabídky. Ale to se prý máme nechat překvapit. :)

Bláznivý Petříček / La Fabrika

Vojtěch Dyk
Narození: 23. července 1985
Znamení: Lev

Použitý materiál a foto: www.vojtechdyktour.cz, www.lafabrika.cz, | www.youtube.com, ww.isifa.com
foto: Tino Kratochvíl

Přečtěte si také:

Reklama