Druhou zářijovou sobotu jsme se s Josífkem poprvé vydali na plavání kojenců do Zlína. Jely s námi ještě dvě maminky, Radka s pětiměsíčním Michálkem a Hanka s půlroční Sabinkou.
Ani jedno z dětí nechodilo do kurzů, kde se s dětmi do půl roku „plave“ ve vaně. Všichni tři měli za sebou jen základy, kdy jsme je doma ve vaně naučili, že na jednoduchý povel zadrží dech.

Povel se skládá z oslovení miminka, které musí být pokaždé stejné. První část je protáhlé ááááá, kdy se děti připraví, a na „šup“ jim jde přes obličej voda. Nejdříve se děťátku po obličeji přejíždí jen mokrou rukou, potom navlhčenou žínkou a nakonec jim lejeme na obličej vodu z kelímku. Zpočátku může být vody trošku, ale postupně vody přidáváme. Když s nácvikem začínáme, měla by být doba namočení obličeje krátká, později lijeme vodu pomaleji (můžeme si pomoct počítáním).

Na první plavání musela být miminka připravována taky pozvolným snižováním teploty vody. V bazénu je totiž voda teplá od 28 °C do 32 °C a pro děti by to neměl být šok.

Po příchodu do bazénu jsme se (maminky) vysvlékly v šatně, miminka jsme nechaly taky jen v plenkách, a vysprchovaly jsme se důkladně ve sprchách. Nato jsme si oblékly plavky, miminka jsme zabalily zpátky do plínky a vyslechly jsme si teoretickou přípravu. Taky jsme si trochu s dětmi pohrály, zatím „na souši“. Představila se nám naše instruktorka plavání, teta Mirka.

Oblékly jsme do plavek i miminka a přesunuly jsme se do bazénu. Nejdříve si tam vlezla každá maminka, a teta Mirka jí podala miminko. Procházely jsme se po bazénku, postupně jsme ponořovaly miminka, až po prsa. Prohlížely jsme si okolí, hračky, ostatní děti i maminky.
Tedy, na kurzu jsme čtyři maminky a jeden tatínek. Kromě tří, už známých miminek, s námi plave ještě Ilonka s maminkou a Honzík, ten s tatínkem.

První lekce byla tedy spíš taková seznamovací, s prostředím i s kolektivem. S dětmi jsme ve vodě hráli hry, honili jsme balónky, miminka ležela na plovoucí desce, točili jsme se kolem kruhu a cákali jsme.
Teta Mirka si nás taky vyzkoušela, jak jsme na tom daleko s nácvikem metody „á šup“, jak umí naše miminka zadržovat dech (musím Josífka pochválit, šlo mu to obstojně) a jak umíme „splývat“ na zádíčkách.

A jak takové miminko splývá? Maminka jej drží jednou rukou pod hlavičkou, druhou pod zadečkem a miminko je co nejvíce ponořené do vody (i s ušima). V této poloze jsme se procházeli po bazénku, povídali a zpívali miminkům.

Čtyřicet pět minut v bazéně nám uteklo jako nic, znovu jsme sebe i miminka osprchovali, řádně osušili, vytřeli jim ouška (to je velice důležité) a oblékli je. Potom jsme mohli v prostorách klubu ještě zůstat, nakrmit své děti a dát si kávu.

Josífkovi se první plavání velice líbilo. Já jsem byla taky velice spokojená a těšíme se na další lekci…

PS: Jen se děsím doby, kdy se prý budeme s miminkama potápět pod vodu…Neumím totiž plavat!  

             
Reklama